Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кандидатурата, която отключи дебата за професионалния морал в журналистиката

Николета Даскалова и Дарина Сарелска пред БНР

| Интервю
2
Антон Хекимян
Снимка: БГНЕС

Осветяването на Антон Хекимян като доверен човек на ГЕРБ изненада публиката и е добра новина, че подобно нещо се усеща като нередно.  

Това мнение изказа пред БНР Дарина Сарелска, преподавател в Американския университет и журналист с професионален опит на ръководни длъжности в bTV и NOVA. 

Тя уточни, че лично не е била изненадана от решението на Хекимян да бъде кандидат на партия ГЕРБ за кмет на столицата:

"Вероятно е било изненада за публиката да разбере, че човекът, който е имал огромна власт да подбира и представя картината на новините в една от най-влиятелните български медии, е бил много доверен човек на най-дълго управлявалата партия в България след демократичните промени. За мое облекчение, това шокира поне част от публиката, защото аз не бях сигурна, че това не е вече нормализирано. Приятно се изненадах, че това поражда трусове и не само в журналистическите среди, а и хората се изненадват и смятат това за нередно. Хубаво е, че все още имаме този здрав рефлекс да го усещаме като нередно".

Дарина Сарелска

Сарелска определи като дълбоко нередно това, че "един човек, който в петък е определял кой да бъде гост и какви въпроси да му се задават, преди това в сряда вече е бил поканен за кандидат-кмет на една партия".

Медийният експерт Николета Даскалова нарече "интересен ход" номинацията на Антон Хекимян за кандидат за столичен кмет:

"Прекрачването на границата между медии и политика не е ново явление. Около 30 души преброих, че са прекрачили тази граница в българската медийна среда от началото на 90-те години досега. Характерно е това и за други медийни модели по света".

Според нея проблем е това, че всички тези журналисти са се определяли като независими.

Николета Даскалова

Според Дарина Сарелска преминаването на Хекимян "от другата страна" (по неговите думи пред журналисти при регистрирането му в ЦИК - б.р.) дава обяснение защо не се били задавани определени въпроси и защо все по-малко въпроси са били задавани в медията, но уточни, че "това не е просто един случай, в който един журналист преминава в политиката":

"Щеше да е много хубаво, ако е така, нямаше да е толкова тревожно. Има случаи, в които политиката може да бъде продължение на журналистиката с други средства. Тук хибридният модел на пребиваване в едно и също време и в политиката, и в журналистиката - това е притеснително". 

По думите на Сарелска нелогично е било и издигането преди години на Хекимян за директор на "Новини и актуални предавания" в bTV:

"Колкото сега е странно, че той е кандидат за кмет, толкова тогава беше странно, че човек с никакъв мениджърски опит в медиите беше промотиран. Това обяснява кариерите на едни хора и липсата на кариери на други. ... Влиянието на Бойко Борисов е пагубно за българските медии и то не е от миналата сряда, нито е от тези местни избори. ... Не мисля, че е дошла промяната в българските медии. Виждате ли я във форматите, във въпросите, които се задават и в темите, които се обсъждат, в начина, по който се обсъждат?".

Интервюто на Илия Вълков с Николета Даскалова и Дарина Сарелска в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59