Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Маргарита Младенова: Не очаквам чудо, което да промени в съзнанието политиците мястото на културата

"Бюджетът за култура за 2024 г. трябва да бъде поне 1% от БВП"

| Интервю
Маргарита Младенова
Снимка: БГНЕС

Не очаквам да стане чудо в съзнанието на политиците, за да се промени виждането им за мястото на културата на местно и национално нивоказа пред БНР проф. Маргарита Младенова, съосновател на Театрална работилница "Сфумато". 

"Други са им грижите, друго ги занимава. ... Всички знаем на колко окаяно ниво е състоянието на културата на отделния българин. Ако сега, при тези кризи, които някак си станаха правило и започнахме да свикваме с тях, а не трябва, не си дадем сметка, че мисленето на българина през образованието и културата трябва да бъде коренно променено, ние нямаме никакво бъдеще!".

Културата не е симулативна дейност, подчерта тя и коментира:

"Проблемът не е само до пари, а до мислене на хората, от които зависи културата, но и до мислене на самите съсловия. Все повече това става занаят, една от професиите, с която да си вадиш хляба. Моментът на кауза изчезва, не казвам, че го няма. ... На младите колеги им говорим и ги водим към това да осъзнават отговорността, която поемат с избора на тези професии. Отговорността пред смисъла на театъра, на актьорската професия, на спектакъла, на създаването на култура. Отговорността пред големите текстове".

По думите ѝ никой няма да се стресне, ако тетрите спрат да работят за седмица в знак на протест. 

Според проф. Маргарита Младенова бюджетът за култура за 2024 г. трябва да бъде поне 1% от БВП.

Около 20 живи проекта, ателиета и много нови неща - такъв сезон в Театрална работилница "Сфумато" обеща проф. Младенова:

"Влизаме в един много тежък сезон - амбициозен, отговорен. Влизаме концентрирани и мобилизирани да издържим в битка с всичко, което пречи. ... Да продължиш да вярваш в смисъла на живия театър, сред едно неглижиране на мястото на културата и изкуството в национален мащаб и дори може би в световен, е въпрос на вътрешна издръжливост. Това е, което ни предстои", заяви тя пред БНР.

"Сфумато" вече е европейски център за театрално новаторство, подчерта проф. Младенова и уточни:

"След 7-годишни процедурни перипетии проектът "Пристройката" е съгласуван, узаконен, предстои получаване на виза за проектиране, за да може в Министерството на културата да се възложи изпълнението на проекта и да се пристъпи към неговата реализация. Срокът, който си поставяме за това, е година и половина".

Интервюто на Илия Вълков с проф. Маргарита Младенова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стоилка Арсова: С електронни ваучери ще може да се плащат битови сметки, ако има договор с дружеството

Валидността на електронна карта за ваучери - bcard e-vouchers, бикарта, в повечето случаи е 5 години , а самите ваучери, които се зареждат всеки месец, са с едногодишна валидност. Бикартите предлагат на клиентите сайтове, където могат да проверят всеки ваучер с каква валидност е и винаги се ползват първо най-отдавна постъпилите суми...

публикувано на 28.06.24 в 10:17
Иглика Иванова

Иглика Иванова: Медийната грамотност е овластяване на аудиториите

Медийната грамотност е едно овластяване на аудиториите .  Това каза пред БНР Иглика Иванова, държавен експерт в Дирекция "Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности" в Министерството на културата. "Медийната грамотност се разбира като един комплекс от умения, разбирания, знания, нагласи, а когато е развита - и..

публикувано на 24.06.24 в 15:03

Православната църква чества Петдесетница

Днес православната църква празнува един от големите си празници - Петдесетница. На петдесетия ден след Христовото Възкресение Светият Дух във вид на огнени езици слязъл върху светите апостоли и ги дарил с божествената си благодат. От древни времена празникът се приема за рожден ден на Църквата. Врачанският митрополит Григорий,..

публикувано на 23.06.24 в 08:06
Руски ракети биват изстреляни от Белгородска област в Русия по посока на украинската Харковска област, 18 май 2024 г.

Двама убити и най-малко 18 ранени при руски удар срещу Харков

Двама души са били убити, а най-малко 18 ранени при руски удар срещу втория по големина украински град Харков, съобщиха местните власти, цитирани от Франс прес.  Най-малко четири експлозии са отекнали в жилищни райони на Харков, съобщи кметът на града Ихор Терехов. Спасителни екипи работят на мястото на атаките. Това нападение се случва, след като..

публикувано на 22.06.24 в 18:04
Епископ Тихон

Епископ Тихон: Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх

Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх. Това каза в предаването "РадиоТочка" Тивериополският епископ Тихон и коментира, че са се навъдили много "синодални астролози", но, според него, не може да се прогнозира.  Светият синод избра тримата митрополити - кандидати за патриарх на Българската православна църква и..

публикувано на 21.06.24 в 18:23
карта на математика Петър Бакалов

Математик създаде карта, сочеща местата, където би могло да се е осъществило купуване на гласове

МВР и прокуратурата трябва да обърнат внимание на данните от ЦИК. За това призова математикът Петър Бакалов.  Той е автор на интерактивна карта , която показва интересни процеси в избирателната активност. "На тези избори виждаме, че ГЕРБ средно спадат, но има малки населени места, където те се качват с пъти. Изпъкват такива като село..

публикувано на 21.06.24 в 08:31
Доц. Костадин Нушев

Костадин Нушев: При избора на патриарх могат да се възпроизведат групите, обособили се при вота за Сливенски митрополит

При избора на Сливенски митрополит се обособиха групи в Светия синод, които може да се очаква да се възпроизведат и при избора на патриарх . Това каза пред БНР доц. Костадин Нушев -  преподавател в Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Още един митрополит иска да бъде изключен от списъка с възможните..

публикувано на 20.06.24 в 17:50