"Не виждам какъв е смисълът. Детето като се разболее, пак го водиш на преглед, на лекар. Дали хартиена или електронна – посещаваш лекарския кабинет, когато детето ти е болно", коментира майка на две деца от Ямбол.
"С електронните бележки контролът ще бъде много по-голям", смята друг жител на града.
Директорите на ловешки училища потвърждават, че системата работи и изразяват очакване да се прекратят злоупотребите с бележки, особено при по-големите ученици.
Системата извинява отсъствията автоматично, което улеснява класните ръководители.
Крайно време беше тези извинителни медицински бележки да бъдат направени в този електронен вариант, изтъква Венцислав Георгиев, директор на Природо-математическата гимназия в Ловеч. Няма проблем с обработката на електронните бележки, допълва той. По думите му "хартиената бележка може и да се загуби".
Съмненията в началото бяха дали учителите ще могат да виждат всичко, което пускаме, отбелязва д-р Велислав Тодоров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Ловеч.
"На практика няма нищо невъзможно. Но издаването на ученическа бележка си е официален документ. Не би трябвало да се допуска", коментира д-р Тодоров, запитан ще има ли практика електронни бележки да се издават след молба по телефона.
Самата бележка не може да се издава със задна дата, но в нея може да се опише, че детето е болно например от два дни и следва да се извинят отсъствията му със задна дата, уточнява общопрактикуващият лекар.
"Мен лично нито ме улеснява, нито ме затруднява. Болните деца са си болни деца, документите са си документи."
Есенните вируси са си в ход, но няма нищо страшно и невиждано, декларира д-р Тодоров относно отсъствията на учениците.
Министерствата гарантират, че училището вижда само името на детето и броя на дните с отсъствия, без чувствителната медицинска информация, казва Пламена Николова от Националната мрежа за децата.
"Може би част от пациентите – родителите и децата предполагат, че ще звънят на личния лекар, ще се генерира амбулаторен лист без преглед и той ще отива директно в училището. От гледна точка на училището това наистина е голямо облекчение. Но не виждам смислена промяна как се гарантира нещо относно т.нар. злоупотреби. Винаги са се генерирали фалшиви бележки."
Родителят и сега получава по електронен път съобщение за отсъствията на детето, подчертава още тя.
"Големият въпрос е доколко изобщо има смисъл от тези бележки. България е уникална държава на бележките и администрацията. В другите държави не се практикува такова натоварване - както на здравната система, така и на администрацията на училището. Когато детето има банален здравословен проблем за няколко дни, училището комуникира с родителя. Няма такова свръхнатоварване на доболничната помощ за всяко вирусно състояние, температура, хрема или неразположение да се посещава лекар непременно – то до голяма степен е излишно", коментира Николова в предаването "Хоризонт до обед".
По думите ѝ "като общество трябва да си зададем въпроса имаме ли нужда от тези бележки, те добавят ли някаква стойност".
Детайли по темата чуйте в звуковия файл.
В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..
Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..
Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..
Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..
Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...
До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..
В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..
Получил ли е инструкции президентът Румен Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум за еврото? Това каза пред БНР евродепутатът от..