Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Никола Газдов: България е един от регионалните лидери в областта на възобновяемата енергетика

"Конфликтът между конвенционалната и ВЕИ енергетиката е много преекспониран, доколкото изобщо го има"

| Интервю
Снимка: Дневник

Никола Газдов, председател на Асоциацията за производство, съхранение и търговия на електроенергия, обясни пред БНР, че през последните години възобновяемата енергия поевтиня значително. 

"При фотоволтаиците има срив в цената на компонентите. Той е над 90% за последното десетилетие. ВЕИ вече са най-евтиният начин за производство на електроенергия. Малки бизнеси и домакинства също могат да инвестират в производството й. С намаляване на цените на батериите, тя ще може да бъде и съхранявана"

През последната седмица се приеха законови изменения, които ще допринесат за по-лесното реализиране на такива проекти, обясни той в предаването "Хоризонт до обед". 

Конфликтът между конвенционалната и ВЕИ енергетиката е много преекспониран, доколкото изобщо го има, посочи Газдов.

"Конвенционалната енергетика предоставя една база за новата". 

В България от слънчевите централи ще можем да произвеждаме енергия от 1500 до 1700 часа, а от вятърни – 2300 до 3000 часа, разясни той.

"Затова ще трябва да има доста нови инвестиции. Те са частни. Ще има нужда от временна подкрепа за системи за съхранение на енергия, за изграждане на нов ПАВЕЦ, и за възстановяване на "Чаира". При възобновяемите източници има само капиталова инвестиция за оборудването и много ниски оперативни разходи"

България е един от регионалните лидери в областта на възобновяемата енергетика, поне що се отнася до изграждането на слънчеви централи, отбеляза Газдов.

"Български компании строят много от соларните паркове в Нидерландия, Дания, Германия и други".

Цялото интервю на Юлиана Корнажева с Никола Газдов може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Венцеслава Кожухарова, "За Земята": България вече трябваше да е на четвърти транш от ПВУ

Има огромно забавяне на второто плащане по ПВУ заради неизпълнени реформи. Там е нашият основен пропуск. В други страни има вече трето, четвърто плащане. България вече трябваше да е на четвърти транш , а още не можем да стигнем до втория. Това заяви пред БНР Венцеслава Кожухарова, координатор в екип "Енергия и климат" в Сдружение "За..

публикувано на 10.05.24 в 11:24
Ейдън Шарън, директор на

Ейдън Шарън за "Деня на Земята": Да се намали с 60% производството на пластмаса до 2040 г.

"Планета срещу пластмаса" е темата на "Деня на Земята", който отбелязваме днес. Организацията, която координира дейностите по случай празника на планетата, настоява за прекратяване на използването на пластмаса в името на човешкото здраве и планетата. Според нея може да бъде постигнато намаляване с 60 процента на производството на всички видове..

публикувано на 22.04.24 в 11:37
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта си "Звуците на Антарктика", който ще завърши в края на тази година. Предстои да представи и свои..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи - анализ къде какво количество отпадък се генерира, промяна в законодателството и инвестиции в..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25