Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учители: Ощетени и дискриминирани сме

Защо пенсионирани учители не успяват да си вземат увеличените със задна дата заплати?

Синдикатите: Да си искат парите със заявление до директорите. Основанието - Кодексът на труда

Снимка: БГНЕС

Пенсионирани учители от Ловеч не са получили със задна дата увеличените си от 1 януари заплати. Директори на училища твърдят, че нямат правно основание да изплатят изработеното от преподавателите и липсва нормативна уредба за това. Преподавателите смятат, че са ощетени и дискриминирани. Казусът засяга стотици пенсионирани учители от цялата страна, както и работещи в образователната система, които са прекратили трудовите си правоотношения по други причини. 

"Синдикатите просто ни предадоха, не знам как са подписали този анекс", казват пенсионирани ловешки преподаватели.

Засегнатите учители са изготвили и колективен граждански иск срещу МОН, за да защитят по съдебен път правата си.

"Липсва нормативна уредба, по която ние като директори да можем да изплатим тези средства", уточнява директорът на Природо-математическата гимназия в Ловеч Венцислав Георгиев.

Анексът от 10 август, който регламентира увеличението на учителските заплати, не урежда правата на учителите, които са се пенсионирали преди тази дата, смята той.

"Няма разписана методика, по която да бъде направено това", твърди Георгиев. По думите му има парадокс, защото страните, подписали колективен трудов договор, сега излизат с различни становища.  

"Имаме желание, но нека бъде разписано в нормативната уредба как точно да се случи", декларира училищният директор.

"За хората, които работят и след 10 август, няма недоразумения. Синдикатите никого не са предавали", заяви пред БНР Юлиян Петров, председател на синдикат "Образование" в КТ "Подкрепа".

Кодексът на труда визира възможността прекратилите своите трудови правоотношения, да поискат тези суми, които им се дължат, подчерта той. По думите му има тригодишен давностен срок за това.

Те имат право на тези средства и биха могли да ги поискат със заявление до директора, уточни синдикалистът. По думите му, ако директорът откаже, може да се сезира инспекцията по труда.

Немалко директори вече са изплатили тези суми на хора с прекратени трудови правоотношения и нямат никакви съставени актове, настоя той.

"Директорите, където имат възможност, бих ги посъветвал да изплатят тези средства. Директорът сам не може да го реши това. Трябва да е след заявление. Със заповед им изплащат тези средства."

Детайли по темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Бесарабия отпразнуваха 24 май

В Бесарабия, Одеска област на Украйна, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната  култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от различни населени места се събраха в Културния център, разказва генералният ни консул в Одеса Светослав Иванов...

публикувано на 25.05.25 в 08:41

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три..

публикувано на 25.05.25 в 08:18
Духовниците се опасяват, че законовите промени ще ограничат дейността им само в храмовете

Младите четат Библията – духовността и добродетелите отново на дневен ред

Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че четмото и писмото български са били създадени, за да се чуе Божието слово на разбираем за народа..

публикувано на 25.05.25 в 07:03

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания и за ин витро процедури

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания на пациенти и за ин витро процедури. Инициативата на Лаборатория „Рамус“ и Фондация „Искам бебе“ стартира на 1 февруари т.г. и продължи три месеца. В този период във всички филиали на „Рамус“ в страната важни репродуктивни..

публикувано на 25.05.25 в 06:26
 Първият паметник в прослава на Кирил и Методий в село Керека

Дряновското село Керека пази паметта за равноапостолите - Светите братя Кирил и Методий

В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..

публикувано на 24.05.25 в 13:32
Възпитанички на Малко българско училище в Чикаго

7 възпитанички на Малко българско училище в Чикаго: Различни мечти, една Родина

Сияна  Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова  е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..

публикувано на 24.05.25 в 10:04

Историята и гозбите на Бутово и Мусина, сладкишите на жените в Бяла черква

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора . Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В две поредни съботи в предаването "По първи петли" ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в селата Дъскот, Върбовка,..

публикувано на 24.05.25 в 06:50