Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вода и асфалт - залогът за доверието на избирателите във Великотърновско

| Репортаж
село Ресен
Снимка: Здравка Маслянкова

Безводието и асфалтовата безпътица са залозите на местните избори за двете най-проблемни великотърновски села Ресен и Никюп. Проблемите са от години и на всеки четири са разменната монета за доверието на избирателите за бъдещите кметове и общински съветници в двете населени места. Има ли светлина в тунела и решение на проблемите?

Ресен е най-голямото село в община Велико Търново с над две хиляди жители. Безработица няма, но няма и вода. Местните хора са на драстичен воден режим и в някои части от селото вода в чешмите има по 4-5 часа в денонощието и това е основната тема между избирателите и политиците. 

„Няма вода. Спират и пускат. Какво да правя? Гледам да си пусна хидрофор, ама не искам. Искам вода да има. Безводието ще е залогът на изборите сега“. 

„Стане 5 часа, тъкмо ще се къпеш или друго да правиш и водата спре. Направено е на автомат, не е човек да го пуска. Като се напълни резервоарът, пуска. Когато иска, спира, когато иска, тръгва. Това искаме, водата най-вече. Опитват се да асфалтират дупките, но не е толкова проблемно, отколкото водата. Сега уж говорят, че е уредено всичко, но дали е така, не зная“. 

Проблемът, е че местният водоизточник не стига. От Община Велико Търново заявиха, че са направени три сондажа, два от които са се оказали вододайни и е увеличен дебитът, увеличени са и часовете, в които хората в Ресен имат вода, но е недостатъчно. Имаше протести, правиха се изследвания. Решението е едно – изграждане на близо 12 километра допълващо водоснабдяване за Ресен. Но се оказа, че трасето на новия водопровод минава през охранителната зона на античния град Никополис ад Иструм и се започна отново. Вече е направено предпроектното проучване за допълващото водоснабдяване на село Ресен. След това ще се направи парцеларният план, следва одобрение от новите общински свети на Велико Търново и Горна Оряховица, защото трасето на допълващото водоснабдяване минава през землища и на двете общини. Има още едно одобрение и от областния управител. Следва проектиране и очакваме до февруари догодина проектът за водопровода, който да реши проблемите с водния режим на село Ресен, да е готов, се казва в отговора на Общината. Парите тепърва ще се търсят и са отговорност на държавното ВиК. 

70% е загубата на вода и по старите водопроводи в Ресен. Водоснабдителното дружество обяви обществена поръчка за строителство, в която за най-голямото великотърновско село са включени малко над 1100 метра нови тръби.  

Вода и асфалт са залогът за доверието на избирателите, за което се борят и тримата кандидати за кметове на Ресен. А избирателите не са особено доверчиви: 

„Умерен оптимист съм, бих казал. Не мога да кажа да или не. Трябва да се вярва в нещо, че евентуално може да се получат нещата. Има и други проблеми - пушек, мръсен въздух“. 

Селото няма проблеми, водата е бял кахър, като дойде дъждът, ще дойде и водата“. 

„Не смятам, че ще се реши проблемът с безводието. Трябват много пари. Много са и проблемите, улиците са ужас. За асфалт няма да мечтаем, скоро няма да стане. Виждаме какви отсечки, за какви милиони се правят. Няма как да стане“. 

село Никюп

Асфалт и вода са разменната карта и на изборите за двамата кандидати за кмет на съседното село Никюп. Гордостта на местните близо 400 жители е античният римски град Никополис ад Иструм. Но до там не може да стигнат туристите, защото и двата пътя до архитектурния резерват са лунни пейзажи. И в Никюп хората са на драстичен воден режим: 

„Това безводие, като няма валежи, не можем да очакваме нещо“. 

„Пътят за Боруш е много зле. Повечето работим в градовете и минаваме от там, но, до колкото зная, има проблеми и със съседната община за този път“. 

„Пътищата, улиците, водата. На режим сме, но водата не е годна за пиене, защото има много нитрати. Става за къпане, пране и миене, а за пиене си купуваме вода от магазина“. 

„Много ни е трудно, но трябва да се справяме по някакъв начин. Много голям проблем е, ние сме накрая на селото и плащаме вода и въздух. За миналия месец съм платила над 40 лева за вода, стигала съм и над 60 лв., не поливам с тази вода. Проблеми са и многото бездомни кучета. Не можем да излезем на улицата и да седнем спокойно“.  

Пътят за архитектурния резерват Никополис ад Иструм, пътят от Никюп за Боруш за поредна година чакат държавно финансиране за цялостни ремонти. Има проекти, издадени са строителни разрешения, но няма финансиране, заявиха от строителната дирекция на Община Велико Търново. Решаването на проблема с безводието е в най-началната си фаза с възложено задание за проектиране на ново трасе на водопровода за Никюп. 

Водата и асфалтът за Ресен и Никюп са изпитанието и за осемте кандидати за кмет на община Велико Търново и за 320-е кандидати за общински съветници.

Снимки: Здравка Маслянкова

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90 годишни са почитателите му. Не..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

„Радио България“ на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа...

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22

Ще оцелее ли сградата на "Балкантон"?

Обществено недоволство предизвика новината, че сградата на "Балкантон" в квартал "Лагера" в София ще бъде съборена, а на нейно място ще бъде изграден административно-жилищен комплекс. На протест пред емблематичната сграда граждани настояха тя да бъде запазена, а представител на собствениците обяви, че събаряне няма да има. "Самата сграда..

публикувано на 31.01.25 в 07:02