Командването на израелската армия увеличава значително мащаба на действията на сухопътните сили в ивицата Газа, а също и на въздушните удари. И за палестинците, и за Израел предстоят кървави седмици. Още преди снощната ескалация премиерът Бенямин Нетаняху и израелската армия бяха вече под силен натиск към два противоположни по посока и равни по сила императива. От една страна източникът на терор "Хамас" трябва да бъде ако не премахнат, то поне съсипан, а от друга - животът на близо 230 заложници в ивицата Газа - да бъде спасен.
Заради заложниците, сред които има и американски граждани, Съединените щати останаха единственият съюзник на Израел, който настоява за забавяне, а не за отказ от пълномащабно нахлуване в Газа. Нетаняху обаче знае, че времето не е на негова страна - опитът показва, че в такива случаи непреклонната подкрепа на Вашингтон сравнително бързо омеква.
През 1973 година Октомврийската война, започнала на свещения за евреите Ден на изкуплението - Йом Кипур, е прекратена, когато израелците вече имат инициативата срещу египетската армия в Синай с прекратяване на огъня, наложено от Хенри Кисинджър. През 2006-а отново Вашингтон предизвиква край на израелската операция в Ливан преди тя да е постигнала набелязаните цели. Нетаняху притеснява съюзниците на Израел с това, че не дава с нищо да се разбере, че има ясен план какво ще се случи с Газа, ако и след като елиминира "Хамас", и дали и как Израел ще търси траен мир с палестинците.
Доктор Милщайн, в състояние ли е наистина Израел да унищожи "Хамас" - крайната цел на войната, както я формулира премиерът Нетаняху?
"Ще ви кажа честно, че тук, в Израел това за изкореняването на "Хамас" от Газа, или изтриването на "Хамас" от картата е по-скоро само лозунг - боен вик. И, разбира се, не е много реалистична цел. Според мен Израел трябва да се стреми да нанесе много тежко поражение на "Хамас", да елиминира лидерите й и да унищожи военната й инфраструктура. "Хамас" е много повече от организация. Тя е идеал. Израел няма как да промени съзнанието на палестинците. Затова би било реалистично да се стремим не да унищожим "Хамас", а да свалим режима й, да сринем основите му. Това е постижимо."
Ако предположим, че Израел успее да го постигне, какво би трябвало да си постави за цел да се случи след това с Газа?
"Това е основният въпрос от стратегическа гледна точка. Защото от военна е ясно, че се готви навлизане в Газа, сблъсък с "Хамас" там и унищожаване на военните й способности. Но след това ще се изправим пред четири възможни сценария и всички те са лоши. Първите два са даже много негативни. Единият от тях е повторна окупация на Газа и пряк контрол върху палестинското население там. Този сценарий обаче ще струва много на Израел - и военно, и икономическо отношение и в няколко други аспекти. Също толкова лошо би било израелската армия да навлезе в Газа, да съсипе "Хамас" и след това да бъде просто изтеглена. Резултатът ще е вакуум, който ще бъде запълнен от какви ли не - дори по-радикални от "Хамас" джихадистки организации. Местни или от други части на Близкия изток.
Останалите две алтернативи пък не изглеждат много осъществими. По-добри са от предишните, но около тях има твърде много въпросителни. Едната е да бъде убеден Абу Мазен - Палестинската автономна власт - да се завърне в Газа и да поеме управлението там. Палестинската власт обаче е много слаба. Тя едвам удържа контрола върху Западния бряг, пък камо ли да поеме и над 2 милиона души в Газа. Освен това май й липсва и мотивация в този момент.
Четвъртият сценарий, който мисля, че Израел би трябвало да приеме сериозно, е установяване на палестинска администрация, начело с местни кметове, кланови и племенни лидери и фигури от "Фатах" - с активна роля на Египет, Съединените щати и може би Саудитска Арабия. Този вариант, разбира се, не е идеален. Но не е чак толкова лош, колкото останалите."
Въпросът и тук е колко реалистично е това. Палестинците винаги са имали един изтъкнат лидер. Кой би могъл да бъде по-популярен от "Хамас" в Газа?
"В Газа определено има хора, които не подкрепят "Хамас". Да, тази групировка е доминиращата сила там в момента, но има и независими фигури, способни да бъдат лидери. Включително местни членове на "Фатах". Този сценарий не е много стабилен наистина и прогнозите не бива да са твърде амбициозни. Но наподобява случилото се в Ирак през 2003 година след свалянето на режима на Саддам Хюсеин - временно правителство, което с течение на времето да се утвърди и да стане стабилен елемент в палестинската общност. Определено обаче ще бъде трудно да се постигне това и ще отнеме време. Трябва да внимаваме да не излезем наивни."
Не е ли по-добра идеята, за която се застъпват доста изтъкнати фигури на Запад като бившия шеф на британското разузнаване (MI6) Джон Соуърс - за временна международна администрация в Газа, оглавявана от ООН например? Световната организация има вече такъв опит в Косово, Босна, Камбоджа, Намибия...
"Честно казано, не мисля, че това е сериозна идея. На първо място защото Израел има много лош опит с такива международни мисии. Например мисията в Ливан. Временните сили на ООН там имат почти нулев ефект върху "Хизбулла" - не могат да попречат с нищо на тази терористична организация. Освен това не смятам, че през 2023 година, когато вниманието на целия свят е ангажирано с войната в Украйна, ще има страни, които биха отделили войници, които да изпратят в Газа. Затова до каквото и решение да се стигне, то трябва да е с участието по-скоро на сериозните играчи в региона - разбира се, Израел, Египет, който има граница с ивицата Газа, Съединените щати и, както аз ги наричам, позитивните сили от Залива - Обединените арабски емирства и Саудитска Арабия. В никакъв случай обаче Катар. Защото тази държава е твърде тясно свързана с "Хамас" и затова има много негативно влияние. Израел трябва да помисли как след войната да лиши Катар от роля на палестинската сцена."
Какви са шансовете на доминараната от "Фатах" Палестинска автономна власт да оцелее в този хаос? Рейтингът на Махмуд Абас - Абу Мазен - удря дъното. На практика вече 17 години той няма власт в Газа. А и финансовите им затруднения са тежки...
"Много е трудно да се отговори на този въпрос. Не знаем всъщност каква популярност има "Фатах" в ивицата Газа. Тази фракция е разцепена там на поддръжници на Абу Мазен и на конкурента му Мохамад Дахлан, който е в изгнание в Абу Даби. Най-благоприятният сценарий би бил враждуващите лагери във "Фатах" да се обединят и в деня, когато войната свърши, да се окажат способни да поемат контрола поне върху социалните въпроси и обществения ред в Газа. Както и, разбира се, да гарантират спирането на терора срещу Израел."
Кой палестинец би бил приемлив партньор на Израел в бъдещи преговори за трайно помирение?
"Отново труден въпрос. Една от най-важните поуки за нас, в Израел след 7 октомври е, че не бива да избягваме и да пренебрегваме палестинския въпрос. Както и да си въобразяваме, че може наистина да нормализираме отношенията си с арабския свят, да преговаряме дори със Саудитска Арабия, без да има сериозен диалог и с палестинците.
Към момента изглежда, че Абу Мазен е приемливият партньор. Той, разбира се, не е съюзник на Израел. Определено за нас той не е много позитивен фактор. Но в сравнение с "Хамас" например той е далеч по-добър вариант. Надявам се, че след войната срещу "Хамас" ще можем заедно с Палестинската автономна власт да стигнем до дълготраен мир."
Президентът на Съединените щати Джо Байдън отправи важно послание към израелското правителство тази седмица - че няма да може да се върне към статуквото преди 7 октомври и че ще трябва, с помощта на градивните международни фактори, да работи за осъществяването на идеята за "две държави за два народа". Осъществима ли е тази обезсмислена през последните години цел?
"Трудно е да се каже. Принципът сам по себе си все още е приложим. Но идеята, както беше формулирана през 1993 година, може би е неприложима вече. Първо защото реално има две отделни палестински общности - в Газа и на Западния бряг. А и на Западния бряг демографските и географските условия са доста променени. През 1993-а там имаше около 100 000 заселници. Днес те са половин милион. Затова мисля, че трябва да заменим "двете държави за двата народа" с две отделни държави. Според мен най-лошият сценарий - кошмарен за Израел - би бил сливането в едно на нашата държава със Западния бряг. Това би било ужасно.
Ако си дадем сметка, че след 7 октомври двете общности не можем да живеем заедно и че съвместното ни съществуване е възможно само като съседи, би трябвало да работим за отделни държави. Много е важно, според мен, да има граници между нас и палестинците."
Рано е може би да се мисли за това, но е важно - какви отстъпки би бил готов да направи Израел на палестинците в името на мира?
"В момента всички израелци са концентрирани върху битката срещу "Хамас", но съм сигурен, че когато войната свърши, обществото ни ще насочи вниманието си върху сериозните и дълбоки въпроси за бъдещето на Израел и палестинците. И ще осъзнае, че само контролирана икономическа помощ за палестинците няма да е достатъчна. Хората ще настояват за решения - стратегически и исторически."
В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата. "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...
Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори . От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари. Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата. От летище..
Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас. Сред задълженията на учениците у нас, описани в..
"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..
Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година. Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..
Кметът на София трябва да убеди правителството част от бюджета на НЗОК да се отдели за укрепване на здравето на живеещите в София, като няколкостотин милиона се инвестират в спортни съоръжения, най-вече в планините около София , които са "белият дроб" на столицата. Тази препоръка отправя в ефира на БНР Димитър Димитров, който е бил..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
"Политическите опозиционери в Сърбия нямат нито потенциал, нито капацитет да се борят с дълбоката държава. Един от възможните изходи е протестиращите да..
Един безуспешен опит на БАБХ да прехвърли отговорността на бизнеса. Такава оценка даде Симеон Караколев, председател на Национална асоциация на..