Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хижата е ключова отправна точка за спасителни и издирвателни акции

Ще даде ли БТС помещение от хижа "Тъжа" на планинските спасители?

Помещението не се ползва от десетилетия

| Интервю
Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

УС на Българския туристически съюз ще обсъди утре дали да предостави за ползване помещение от хижа "Тъжа" в Стара планина на отряд на Планинската спасителна служба.

Спасителният отряд от Севлиево покрива труден и доста голям участък. Севлиево е на 50 километра отстояние от хижите в района и за достигане до мястото на предполагаем инцидент е необходимо много време и изнасяне на голямо количество екипировка, поясни пред БНР Димитър Ножаров от спасителния отряд в Севлиево.

Хижа "Тъжа" е сред трите основни изходни пункта към връх Ботев, уточни той. Затова и преди време е възникнала идеята за своеобразна оперативна база в района на хижата.

"Решихме, че най-добрият вариант и най-удачният е хижа "Тъжа". До момента част от оборудването стои под открит навес. Една част от него даже беше откраднато. Много добре сме запознати с хижата. Тя е построена от севлиевски планинари", разказа Ножаров.

Хижата е важна както за съхраняване на екипировка, така и като отправна точка за спасителни и издирвателни акции, подчерта спасителят. По думите му алтернативата е 30 километра асфалтов път и 20 километра черен с високопроходима техника, и то при летни условия.

"За зимни условия тия 20 километра трябва да се преодоляват пеша или със ски, когато има сняг. Ако една част от оборудването е в тази хижа, това ще спести това безсмислено носене нагоре-надолу."

Помещението, което спасителите биха могли да използват, не се ползва от десетилетия, каза Димитър Ножаров.

"Видимо не е ползвано, то е в трагично състояние."

Спасителната служба има готовност да ремонтира помещението и да го превърне в годно за използване. Още лятото са възнамерявали да започнат с ремонта на покрива, но ако сега им го предоставят, то дейностите ще започнат напролет.

Ножаров обаче изрази скептицизъм, че може да не се стигне до решение на БТС да им го дадат, "което ще бъде в ущърб на туризма и на планинското спасяване".

Повече по казуса чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къде бабите учат внуците на плетки, а те тях на социални мрежи?

Във великотърновското село Леденик бабите започват да учат внуците на плетки, бродерия и кулинария, а децата ще въведат възрастните в света на компютрите и социалните мрежи. Опитът на зрелостта и стремежът за любопитство на младостта се събират от сдружението "Европейско развитие за село Леденик". Първите занимания са тази събота..

публикувано на 05.10.24 в 10:05

Как се прави кулинарният специалитет горнооряховско гърне по 150-годишна рецепта?

В Горна Оряховица започна първият фестивал на горнооряховското гърне . Това не е глинен съд, а ястие от телешки жили и заедно с горнооряховския суджук е сред запазените кулинарни емблеми на железничарския град.  Възстановки, дефилета с народни носии, фолклорни концерти и 100 гърнета с телешки жили, приготвени от майстор готвачи, ще има..

публикувано на 05.10.24 в 09:25
Музей на невинността в Истанбул, намиращ се в истанбулския квартал Бейоглу

„Няма минута, в която да не мисля за нея“: Музей на невинността в Истанбул

Когато написаните думи оживяват в реални предмети от ежедневието… Добре дошли в Музея на невинността в Истанбул . Мястото разказва историята от едноименния роман на носителя на Нобел за литература Орхан Памук. Още с прекрачването на прага на боядисана в бордо къща в истанбулския квартал Бейоглу, посетителите попадат в света..

публикувано на 04.10.24 в 16:50
Цветана и Николай Милчеви

Цветана и Николай Милчеви: Учителството е изпитание!

"Да си учител е голямо изпитание и голяма мъка!“ – това каза в ефира на "Нощен Хоризонт" учителят, поет и писател Николай Милчев. "Това, което много ми тежеше в училище е формалността", заяви от своя страна Цветана Милчева. Двамата са пенсионирани учители по български език и литература. Николай Милчев е още поет и писател. "Не са много годините,..

публикувано на 04.10.24 в 14:18

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09