Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хижата е ключова отправна точка за спасителни и издирвателни акции

Ще даде ли БТС помещение от хижа "Тъжа" на планинските спасители?

Помещението не се ползва от десетилетия

| Интервю
Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

УС на Българския туристически съюз ще обсъди утре дали да предостави за ползване помещение от хижа "Тъжа" в Стара планина на отряд на Планинската спасителна служба.

Спасителният отряд от Севлиево покрива труден и доста голям участък. Севлиево е на 50 километра отстояние от хижите в района и за достигане до мястото на предполагаем инцидент е необходимо много време и изнасяне на голямо количество екипировка, поясни пред БНР Димитър Ножаров от спасителния отряд в Севлиево.

Хижа "Тъжа" е сред трите основни изходни пункта към връх Ботев, уточни той. Затова и преди време е възникнала идеята за своеобразна оперативна база в района на хижата.

"Решихме, че най-добрият вариант и най-удачният е хижа "Тъжа". До момента част от оборудването стои под открит навес. Една част от него даже беше откраднато. Много добре сме запознати с хижата. Тя е построена от севлиевски планинари", разказа Ножаров.

Хижата е важна както за съхраняване на екипировка, така и като отправна точка за спасителни и издирвателни акции, подчерта спасителят. По думите му алтернативата е 30 километра асфалтов път и 20 километра черен с високопроходима техника, и то при летни условия.

"За зимни условия тия 20 километра трябва да се преодоляват пеша или със ски, когато има сняг. Ако една част от оборудването е в тази хижа, това ще спести това безсмислено носене нагоре-надолу."

Помещението, което спасителите биха могли да използват, не се ползва от десетилетия, каза Димитър Ножаров.

"Видимо не е ползвано, то е в трагично състояние."

Спасителната служба има готовност да ремонтира помещението и да го превърне в годно за използване. Още лятото са възнамерявали да започнат с ремонта на покрива, но ако сега им го предоставят, то дейностите ще започнат напролет.

Ножаров обаче изрази скептицизъм, че може да не се стигне до решение на БТС да им го дадат, "което ще бъде в ущърб на туризма и на планинското спасяване".

Повече по казуса чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Бесарабско отпразнуваха 24 май

В село Бесарабско в област Одеска, новото име на село Тарутино, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната  култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от различни населени места се събраха в Културния център, разказва генералният ни консул в Одеса..

публикувано на 25.05.25 в 08:41

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три..

публикувано на 25.05.25 в 08:18
Духовниците се опасяват, че законовите промени ще ограничат дейността им само в храмовете

Младите четат Библията – духовността и добродетелите отново на дневен ред

Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че четмото и писмото български са били създадени, за да се чуе Божието слово на разбираем за народа..

публикувано на 25.05.25 в 07:03

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания и за ин витро процедури

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания на пациенти и за ин витро процедури. Инициативата е на Фондация „Искам бебе“ и стартира на 1 февруари т.г. и продължи три месеца. В този период във всички филиали на лаборатория в страната важни репродуктивни изследвания бяха на..

публикувано на 25.05.25 в 06:26
 Първият паметник в прослава на Кирил и Методий в село Керека

Дряновското село Керека пази паметта за равноапостолите - Светите братя Кирил и Методий

В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..

публикувано на 24.05.25 в 13:32
Възпитанички на Малко българско училище в Чикаго

7 възпитанички на Малко българско училище в Чикаго: Различни мечти, една Родина

Сияна  Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова  е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..

публикувано на 24.05.25 в 10:04

Историята и гозбите на Бутово и Мусина, сладкишите на жените в Бяла черква

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора . Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В две поредни съботи в предаването "По първи петли" ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в селата Дъскот, Върбовка,..

публикувано на 24.05.25 в 06:50