Людмила Борисова е един от дигиталните будители, които откриват пред своите третокласници от Аксаково тайните на аналоговия свят, а и на дигиталния.
"Това са деца, които са силно технологични. Вместо да се противопоставяме на технологиите, би било добре да ги привлечем като помощник за образователния процес", казва тя. И още:
"Децата искат да бъдат чути, да покажат различните си умения и способности, а не да са в един капъл.Те харесват да им бъде дадена думата, да им се покаже, че някой ги слуша, че някой се интересува от тяхното мнение".
Точно заради тази практиката си на преподаване тази година Людмила Борисова спечели наградата на БАЙТ за прилагане на технологични иновации в образованието. Но наред със запознаването с технологиите учителката от Средното училище "Св. Климент Охридски" в Аксаково вярва, че дигиталните технологии трябва да се разкриват на малките постепенно и в контролирана среда. Затова не е изненада и по-консервативната й позиция дали да се използва изкуственият интелект в училище. "Технологията работи, но човешкият фактор винаги ще бъде водещият", категорична е Борисова.
В същото е убеден и Доброслав Димитров от Българската асоциация на софтуерните компании. Като специалист по темата за изкуствения интелект, той и негови партньори вече правят лекции за това как да използват изкуствения интелект като популярната система ChatGPT в училищата. По думите му когато покажеш на учителите практичността и как се случва всичко, те реагират много добре, имат интерес и желание да го пробват. Според него учителската професия ще е една от последните, които ще е заплашена. Учителите са истинските ментори, които събуждат интереса на децата, категоричен е той. Димитров смята, че частните уроци си отиват, защото ChatGPT може да обясни всеки един урок. Според него това е начин да бъде предоставено еднакво ниво на образование навсякъде.
Началният учител от Аксаково Людмила Борисова не се притеснява за бъдещето на работата си. Според нея изкуственият интелект няма да измести хората.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
Социално напрежение в България може да бъде предизвикано само чрез използването на 3-4 сайта и тролове в социалните мрежи. Това заяви в интервю за "Хоризонт" Георги Ангелов – журналист и експерт по теми свързани с дезинформацията и хибридната война. "Правя един анализ за медийната собственост, който почти е привършил. Имаме няколко фирми, зад..
Интерактивна карта с всички пътни инциденти в страната разработи 18-годишният ученик Мартин Атанасов. "Черна писта" е постижение, което държавните институции не са успели да реализират досега. Мартин е част от гражданско обединение срещу "Войната по пътищата" и е създал цифров инструмент, който визуализира тревожната статистика на пътните..
Един от всеки четирима работещи в ЕС има проблем, свързан със стреса , според престижно европейско проучване. Данните в световен мащаб сочат, че един от трима души на възраст от 18 до 75 години страда от психично разстройство - най-често депресия или тревожност. Тенденцията е хроничните болести да се развиват във все по-ранна възраст . Заболелите..
Васил Терзиев продължава да се прави на жертва . Това заяви пред БНР д-р Ваня Тагарева - председател на общинската комисия по обществен ред и сигурност, зам.-председател на Столичния общински съвет. " Подкрепихме бюджета, който беше предложен от кмета Васил Терзиев, като разбира се направихме съответните изменения, допълнения и промени - нещо,..
Приключил ли е случаят Кочани? Пожарът на 16 март в единствената дискотека в градчето отне живота на 62-ма предимно млади хора и нанесе травми за цял живот на още 200. Невиждана солидарност за спасяване на ранените показаха съседните държави . В България бяха настанени 16 от тежко пострадалите млади хора, лечението на които продължава и..
Близо 80 младежи празнуваха снощи абитуриентския си бал в резиденция "Бояна". Събитието е част от благотворителната инициатива на президента "Подкрепи една мечта", насочена към младежи, настанени в социални институции и приемни семейства . "Най-голямата ми мечта е да издам стихосбирка", "Да си имам мой ресторант, да не съм зависима от..
" Тази работа е много трудоемка, но не е вярно, че в България никой не я работи ", изтъкна в интервю за предаването "Хоризонт до обед" д-р Кристина Павлова – завеждащ отделението по физиотерапия и рехабилитация в столичната многопрофилна болница "Люлин". "Вярно е, че малко хора я работят правилно и ние нямаме такива специализирани..
" Когато изграждахме структурите на ДПС през 1990 г. Чакъров, Местан, Адемов и Аталай ги нямаше . Те и още хора се криеха под масата, защото тогава..
Защо синът на шефа на ДАНС Пламен Тончев е съдружник с лице, което има и политически, и ъндърграунд връзки? Има ли доклад в ДАНС за това лице (Румен..
" Ахмед Доган сам си създаде "чудовище" и това "чудовище" изяде собствения си създател". Това каза пред БНР Танер Алимолла , лидер на партия ДОСТ:..