Днес Българският теоретичен лицей „Васил Левски“ в Кишинев отбелязва 27 години от създаването си. За Деня на народните будители в молдовската столица беше открит обновеният паметник на българския поет и революционер Христо Ботев.
"Езикът ни е великолепен по звучност и ние го обичаме като едно от най-скъпите наследства, завещани нам от дедите ни" -тези думи на Иван Вазов са изрисувани върху една от стените на Българския лицей "Васил Левски" в Кишинев.
Това е най-разпознаваемото място за всеки българин в молдовската столица, защото е единственото училище в Кишинев, в което се изучават български език, история и традиции. Затова и успява да докосне сърцето на всеки българин, който прекрачва прага му. Заради усмивките на децата и думите им:
"Харесвам България."
"България е чудна страна."
"В нашия лицей учат 349 ученици, 17 паралелки имаме. Чувстваме винаги подкрепа от нашата прародина България", разказва директорът Наталия Ярославская.
Близо 40 са преподавателите в лицея. Четирима от учителите са изпратени от България.
Екатерина Белова - бесарабска българка от Тараклия, преподава български език и литература на учениците от първи до 12-и клас, сред които има както деца от български произход, така и такива с молдовски и украинчета.
"Всички деца ходят с удоволствие в нашето училище. Всички с удоволствие изучават български език и литература."
Катя учи в Българския лицей още от първи клас и чака с нетърпение следващата година, за да отиде в България за първи път:
"Знам за България, че е много красива, много добри хора. Много обичам урок по български език."
Ботев има специално място в сърцата на бесарабските българи. За Деня на народните будители в Кишинев беше открит обновеният паметник на българския поет и революционер. Монументът бил построен преди 46 години и оттогава не бил реставриран.
"Ботев за бесарабските българи значи много. Той е бил три пъти в Кишинев. Тези следи са увековечени", подчертава Иван Думиника, доктор на историческите науки и председател на Научното дружество на българистите в Молдова.
По инициатива на Научното дружество на българистите в Молдова бил разработен проект за реставрирането на паметника. България осигурила средства за ремонта. Реставрацията отнела три години, заради бюрократични пречки. Друг проблем бил гранитът, който трябвало да бъде доставен от Житомирска област в Украйна:
"А се започна войната, затварят се граници, отново се отварят. Доставихме."
Така монументът бил обновен с оригиналния гранит отпреди 46 години. В паметника беше вградена капсула с пръст, събрана от всички краища на България, изтъква Иван Думиника.
"Идеята беше да се сложи българска земя – да символизира духовната връзка на Христо Ботев с нас."
А от тази земя вече два века България и езикът ѝ никога не са си тръгвали. Бесарабия помни думите на Иван Вазов: "Езикът ни е великолепен по звучност и ние го обичаме като едно от най-скъпите наследства, завещани нам от дедите ни!"
Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци - кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..
Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен. Подобни срещи има всяка година и са организирани от..
Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..
Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има представители на структурата, които ще следят да няма посегателства над бездомните животни, за които се грижат. Това разказа за "Хоризонт" Стефан Курдов. "Проведохме среща с ръководството на..
През седмицата в различни населени места във Врачанска епархия посрещат икона с чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения . Камбаните на храм "св. Николай" във Враца огласиха пристигането на светинята в престолния за епархията град в понеделник сутринта. Във вторник иконата беше в Мездра, вчера в Бяла Слатина, днес ще бъде в Кнежа, в петък..
Дядо Момчил от село Ярловица, област Видин, е на 91 години. Той си спомня за времето, когато животът се е въртял около земите, а работата на полето е била с цел прехрана и оцеляване. Разказва как младежите, включително и той, са били карани да обикалят улиците и да агитират хората да се присъединяват към ТКЗС-тата. Баща му отказвал да влезе в..
На 13 април 2025 г. баба Калинче от от пазарджишкото село Варвара навърши 100... И влезе във второто си столетие. Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година. В "Нощен Хоризонт“ вече ви разказвахме за един газен фенер, за една стара икона, за любов, за живота през три епохи – демокрация, социализъм, Царство България, за..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..