Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Петър Чипев: За да имаме добър сън, трябва да спазваме режим на съня

Д-р Петър Чипев - специалист по медицина на съня, европейски сомнолог
Снимка: Пламена Бачийска

"Смяната на часовника оказва влияние върху циркадния ни ритъм, биологичния ни ритъм, пречи на съня ни, като това оказва по-неблагоприятно влияние върху хората с хронични заболявания, разказа в "Нощен Хоризонт" д-р Петър Чипев, специалист по медицина на съня, европейски сомнолог.

"За да имаме добър сън, трябва да спазваме режим на съня. Не есенната, а пролетната смяна на часовниците е проблемна за хората и от медицинска гледна точка не би трябвало да пипаме часовника, защото това ни разстройва и стресира организма.„

Нарколепсията е неврологично рядко заболяване на съня, то е свързано с прекомерна дневна сънливост и с внезапни заспивания през деня, които наричаме сънни атаки.

В България от няколко години се диагностицират малко по-прецизно пациентите с това заболяване, за което има лечение, но нужните лекарства не се внасят у нас, а те са много скъпи.

В момента тези хора се лекуват с режим на съня, с малки планирани подремвания през деня, но пък тези хора не са работоспособни като останалите и за разлика от тях, хората с нарколепсия будуват по-често през нощта.

Прилагат им се поведенчески реакции, за да успеят да се адаптират и да се справят години наред така, а ако имахме медикаментите бихме могли да поддържаме този тонус, без да се налага да се извеждат социално тези хора от обществото, поясни още д-р Чипев.

 По думите му за жалост заболяването не е добре разпознаваемо дори сред невролозите

Диагностицирането на тези пациенти дори в Западна Европа може да се забави с 10 години, поясни още д-р Чипев. 

Д-р Петър Чипев

Д-р Петър Чипев завършва Медицински университет – София през 2012 година. От 2013 до 2017 година специализира пневмология и фтизиатрия в Клиниката по белодробни болести на ВМА-София, под ръководството на проф. Коста Костов.

През 2015 година преминава успешно изпита за сертификат по медицина на съня на European Sleep Research Society в Барселона и е удостоен с титлата „специалист по медицина на съня, европейски сомнолог”.

През 2019 година д-р Чипев полага успешно най-престижния изпит по пулмология в Европа – HERMES – изпитът за диплома по пулмология на European Respiratory Society.

Член е на Управителния съвет на Българското Дружество по Сомнология и Фондация “InSpiro”.

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05