Това мнение изрази пред БНР д-р Павлина Михайлова, председател на Сдружението за лечение на Covid-19 с реконвалесцентна плазма, член на УС на Националната пациентска организация по време на пандемията. Сега се срещаме с правнуците на Омикрон, както професор в Щатите окачестви сегашните варианти, които вървят, допълни тя.
Това е сериозно заболяване, сериозни са и дългосрочните последствия от него, предупреди специалистът.
Сдружението е публикувало подробен протокол - терапевтична схема за приложение в домашни условия.
Д-р Михайлова съветва у дома да се използва "старото средство ацетилсалицилова киселина и то в 400-500 милиграма за десетина дни", което е с противотемпературно, противоболково, противосъсирващо действие. Препоръчват се още хранителна добавка, противовирусен препарат, пробиотик и друго старо лекарство, което се използва от десетилетия, "което много хора не го изписват, защото е 6-7 лева".
По думите ѝ всеки лекар си е изработил собствен протокол за лечение на Covid-19, който смята за успешен.
Нищо не гарантира развиването на постковид синдром, подчерта д-р Павлина Михайлова и допълни, че няма значение как си прекарал заболяването, как си се лекувал и дали си направил профилактика на постковид.
"Постковид в момента е тера инкогнита. Вече се оформят болести, които са нови, непознати за човечеството. Те се развиват след ковид. Имам предвид няколко такива неврологични. Имаме нови болести, които още не са дефинирани. (...) В момента говорим за скритата пандемия, която си върви паралелно. Не знаем колко хора ще бъдат увредени след една година. Говорим за инвалидизиращи симптоми и страдания", коментира д-р Михайлова в предаването "Хоризонт до обед".
Според нея трябва да се направи информационна кампания за постковид у нас.
"След ковид медицината се промени. Минал ли е през теб този вирус, ти не си същият."
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско. Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден. Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Случаят с бременната 29-годишна жена от Сандански, която роди мъртво бебе, докато я транспортират с линейка към Петрич, предизвика спешни проверки,..