Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Сирак Скитник - 140 години от рождението" - БНР почита своя основател с виртуална изложба

| Интервю
Сирак Скитник
Снимка: Архив

Виртуалната изложба "Сирак Скитник - 140 години от рождението" ще бъде представена днес от 17 часа в Първо студио на БНР в специалното изнесено предаване "Да питаме Сирака" на програма "Христо Ботев".

Мултимедийната публикация е част от инициативите, с които през цялата година БНР почита паметта на първия уредник на Радиото Панайот Тодоров Христов, известен като Сирак Скитник.

"Това, което представяме, е резултат от една невероятна културна коалиция, която може да бъде за пример на политиците. Идеята има 10-годишна давност", каза директорът на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов в предаването "Хоризонт до обед".

Първото, на което се натъкнах, беше този респект и любов на хората, които работят в Радиото, към Сирака, сподели авторът на проекта - художникът проф. Боян Добрев, преподавател в Катедра "Стенопис" в Националната художествена академия, доктор по изкуствоззнание и изобразителни изкуства. 

В рамките на проекта той е опитал да възпроизведе "това преплитане на медиите във възможност да дадат на зрителя да броди сред документи и да си изгради свое собствено усещане". По думите му "времето оживява" и се изгражда цялостна представа.

"Сиракът е многополюсна личност – художник, човек с много силно чувство към словото, критик, много балансиран общественик. Той говори ясно, разбрано, без злоба и без да лъже."

Според проф. Добрев Сирак Скитник е личност, която обединява.

В подготовката на виртуалната изложба е бил открит запис, за който има основания да се смята, че е с гласа на Сирак Скитник, посочи Кин Стоянов, който подчерта "това невероятно богатство на Архивния фонд на БНР". Записът представлява по-малко от минута и е част от репортаж за парад на Гергьовден.

"Дотолкова, доколкото Сирак Скитник е роден в Сливен, този малко източен говор в тези 53 секунди го усетих, съзрях го. Имам много сериозното подобрение, че главният уредник на Радиото си е играл на репортер на Гергьовден 1941 г."

Според Стоянов чрез изкуствен интелект би могло да се установи дали разполагаме "с частица от гласа на нашия основател".

Повече за проекта чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Звездите слизат на земята - за астрофотографията като любов от пръв поглед

"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...

публикувано на 20.05.25 в 10:40
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53