Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Николова - първа сред жените на ултрамаратона във Френските Алпи

Мария Николова

"Постижението ми тази година през юни месец тази година във Френските Алпи е свързано с доста усилия и тежко трасе, в заледена обстановка през нощта, нелек терен, ледени полета, това се преминава малко по-бавно и с голямо внимание, дори малко се бях поизплашила, разказа в "Нощен Хоризонт" Мария Николова, планински бегач и ултрамаратонец.

"За нощта използваме челници и резервни батерии, подсигурени сме, ние си имаме задължителна екипировка, която предвижда всякакви природни условия в планината", допълни още Николова.

Тази година Мария Николова пробяга 127 км за 23 часа при сериозна денивелация във Френските Алпи и стана първа сред жените в ултрамаратона.

Мария Николова тича в планините и на ултрамаратони от 2011 година. Многократно е печелила "Витоша 100" (едно от най-емблематичните и стари състезания в България), като държи и най доброто време при жените.

"Раницата на всеки от нас тежи различно, зависи от екипировката. Френските Алпи трасето го преминахме за около 23 часа. Денивелацията води до сериозно изтощение и умора. Носим си вода, храна, а като цяло времето ни във Френските Алпи беше доста хубаво през деня, разкриваха се страхотни гледки към Монблан, катерехме покрай един много красив водопад, това ми се е запечатало в ума", сподели още Мария Николова.  

Други състезания, на които е участвала в България са Панчарево маратон, Коджа Кая, маратон Сливен и Орехово ултра, Хайдушки пътеки, К3 и други. 

Ето и някои от международните й изяви: две поредни години печели "Кападокия ултра трейл"; второ място на "Андора Ултра трейл" – 170 км /13500 Д+, което и най тежкото трасе което е минавала/; 7-о място в Хонконг; призово класиране в Италия на Лаваредо Ултра Трейл; първи места на състезания в Сърбия, Македония и Гърция, както и 9-то място в две поредни години в най-престижното състезание за годината в Европа – "Обиколката на Монблан". 

През 2020 г. заедно с нейния приятел преминават маршрута Ком-Емине, като с това тя поставя и нов рекорд за най-бързо преминаване на маршрута от жена.

През последната година има едно второ място в Истрия, Хърватска и спечели състезанието с доста предизвикателно трасе във Франция; в България тази година има едно участие и победа на Хайдушки пътеки в нейния роден град Сливен.

В личен план, бягането я среща с нейния приятел, мъжът до нея в живота. Заедно обикалят планините и се състезават. Изкачили са няколко четирихилядника (Гранд Парадисо, Монблан, Брайтхорн, Монте роза) и най високият връх в Европа – Елбрус.

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49