"В тази книга няма нищо от днешния ден, тя няма днешния поглед. В тази книга за мен беше интересно да представя погледа върху тази епоха на едни човек, който е живял и е бил на село, как е учил, как се е стремил да постигне нещо в живота без принизяване и прехвалване, каза в "Нощен Хоризонт" проф. Владко Панайотов, писател и общественик, изобретател.
Започнал житейският си път в Рудозем в миньорското общежитие и останал впоследствие в Рудозем и в Горубсо 12 години като млад специалист. След пет години усилена работа създават технологии, които дават значителен икономически ефект в производството.
На първото Световно младежко изложение през 1985 г. представят уникална компютърна разработка за контрол на процесите. Получава специалната награда на изложението за технологията и "Златен орден на труда".
"Дъждът заличи всички следи, спомени и надежди. Тъжният есенен дъжд, в който прозираше и тъжната протяжна песен за реката, при която в началото е било детето, а после вече старецът, за да се сбогува с нея. А тя е вечна. Както е вечен дъждът, който не оставя спомени, а само тъга.
Това е откъс от книгата "Епохата (през която живях) – Първа част" от проф. Владко Панайтов. Той е учен, общественик, писател. Новата му, пета по ред вече книга, ще бъде представена до края на годината.
"Времето, освен всичко останало, е един безмилостен заличител на история, на времена, на факти, на личности. Единственият начин, за да можем да запазим поне част от събитията, е да ги опишем.
Затова си позволих да напиша това, което съм видял, което съм преживял, което е преминало през моите очи, така както аз съм го видял. Написването на тази книга има и обективен, и субективен характер, събития ме накараха да я напиша, каза още проф. Панайотов.
Проф. Владко Панайотов е роден разказвач, по думите на акад. Антон Дончев, а според член-кор. проф. д.н. Иван Гранитски новата му книга съдържа многопосочни послания. В тях авторът владее непринуденото и органично-естествено усещане на духа на епохата.
В неговите спомени и интервюта акад. Георги Марков долавя духовната атмосфера на епохата и са ценен извор за нейното обективно изследване.
Според председателя на Съюза на българските писатели Боян Ангелов, книгата на Владко Панайотов без излишни дидактически напътствия и с подкупваща искреност ни подсеща, че човешката нравственост крепи темелите на обществения порядък и нея трябва да пазим повече от всичко на този свят.
Член-кор. проф. д.т.н. Владко Панайотов е евродепутат (2007 – 2014), удостоен с наградата „Евродепутат на годината в областта на околната среда – 2013“. Той е учен с изключителен принос в сферата на опазване на околната среда и борбата с климатичните промени.
Автор е на над 180 публикации, 43 изобретения, патенти и полезни модели, 7 монографии, 8 учебника и помагала. Учен, общественик, писател-мемоарист и музикант, впечатляващ с виртуозно изпълнение на саксофон. Член на няколко международни академии.
Носител е на десетки отличия, сред които са: „Златен орден на труда“, 2 златни медала от East West Euro Intellect Technical Fair and International Exhibition (2003), орден „Стара планина“ – първа степен за принос в развитието на минното дело и металургията в България (2010), орден „Бернардо О‘Хигинс“ (Чили, 2012), вписване в Златната книга на ИНРА (2013), Изобретател на годината (2014), орден „Св. св. Кирил и Методий“ – огърлие (2018), Почетен знак на президента (2021). Член е на Съюза на българските писатели.
Още по темата в звуковия файл.
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..