Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Иван Георгиев: Болката от шиповете се дължи на възпалението на ставата

Д-р Иван Георгиев - началник отделение към Катедрата по ортопедия и травматология на Военномедицинската академия
Снимка: ВМА

Остеофит е медицинския термин за костно-хрущялните израстъци, популярни като шипове. Те се развиват за дълги периоди от време, но когато в процеса на дегенерация засегнат съседни структури, се появява болезнена симптоматика. 

"Остеофитите или по-известни като шипове, се появяват след 40 годишна възраст и тяхната локализация може да засегне всяка една става в човешкото тяло, каза за "Закуска на тревата" д-р Иван Георгиев, началник отделение към Катедрата по ортопедия и травматология на Военномедицинската академия.

"Това е свързано с постепенната дегенерация и износването на ставния хрущял и стареенето на тъканите като цяло.

Първият симптом, който води пациента при ортопеда, това е болката в ставата. Водещият симптом е блоката - болка при натоварване, при стъпване, при ходене, движение, като тази болка може да е съпроводена с оток, а в по-напредналите стадии със сковаване, ограничаване на движенията в засегната става, каза още д-р Георгиев.

"Най-честата локлизация, която се засяга от остеофитите са колянната става, тазобедрената става,ставите около ходилата, често може да се образува костен шип на петата, което е свързано с едно хронично възпаление на една мощна връзка и при всяка стъпка може да има болка.

Шипове може да се образуват и на гръбначния стълб и това води до болка в поясната област, гръдната област.

Честа лотализация е в областта на китките и пръстите на дланите. Ако е съпроводено със сутрешна скованост и подуване, е добре пацинентът да се обърне към специалист ревматолог, за да се прецени да не би да става дума за начало на ревматоиден артрит, защото тогава трябва веднага да се вземат мерки, уточни още д-р Иван Георгиев.

Болката от шиповете се дължи на възпалението на ставата , каза още ортопедът. Той препоръчва и ренгенография в болезнена зона като част от образната диагностика.

За гръбначен стълб, китки, длани, коляно е добре да се направи и ЯМР.

"Най-болезнени са усещанията при тазобедрената става, петата и коленните стави. Там има и промяна в походката.

Лечението е неоперативно и оперативно. Включва се физио и кинезетерапия, балноелечение, нестероидни противовъзпалителни средства, локални кремове за определен период от време, също могат да се приложат и вътреставно приложение на кортикостериодни инжекции, по преценка на лекуващия лекар.

Също е добре да се носят стелки, когато става дума за шип в петата, отслабване.

Оперативно лечение се прилага много рядко, когато има отчупен голям остеофит, който прави блокаж на ставата и операцията може да е артроскопска, безкръвно и миниинвазивно, поясни още за "Хоризонт" д-р Георгиев.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05