Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Иван Георгиев: Болката от шиповете се дължи на възпалението на ставата

Д-р Иван Георгиев - началник отделение към Катедрата по ортопедия и травматология на Военномедицинската академия
Снимка: ВМА

Остеофит е медицинския термин за костно-хрущялните израстъци, популярни като шипове. Те се развиват за дълги периоди от време, но когато в процеса на дегенерация засегнат съседни структури, се появява болезнена симптоматика. 

"Остеофитите или по-известни като шипове, се появяват след 40 годишна възраст и тяхната локализация може да засегне всяка една става в човешкото тяло, каза за "Закуска на тревата" д-р Иван Георгиев, началник отделение към Катедрата по ортопедия и травматология на Военномедицинската академия.

"Това е свързано с постепенната дегенерация и износването на ставния хрущял и стареенето на тъканите като цяло.

Първият симптом, който води пациента при ортопеда, това е болката в ставата. Водещият симптом е блоката - болка при натоварване, при стъпване, при ходене, движение, като тази болка може да е съпроводена с оток, а в по-напредналите стадии със сковаване, ограничаване на движенията в засегната става, каза още д-р Георгиев.

"Най-честата локлизация, която се засяга от остеофитите са колянната става, тазобедрената става,ставите около ходилата, често може да се образува костен шип на петата, което е свързано с едно хронично възпаление на една мощна връзка и при всяка стъпка може да има болка.

Шипове може да се образуват и на гръбначния стълб и това води до болка в поясната област, гръдната област.

Честа лотализация е в областта на китките и пръстите на дланите. Ако е съпроводено със сутрешна скованост и подуване, е добре пацинентът да се обърне към специалист ревматолог, за да се прецени да не би да става дума за начало на ревматоиден артрит, защото тогава трябва веднага да се вземат мерки, уточни още д-р Иван Георгиев.

Болката от шиповете се дължи на възпалението на ставата , каза още ортопедът. Той препоръчва и ренгенография в болезнена зона като част от образната диагностика.

За гръбначен стълб, китки, длани, коляно е добре да се направи и ЯМР.

"Най-болезнени са усещанията при тазобедрената става, петата и коленните стави. Там има и промяна в походката.

Лечението е неоперативно и оперативно. Включва се физио и кинезетерапия, балноелечение, нестероидни противовъзпалителни средства, локални кремове за определен период от време, също могат да се приложат и вътреставно приложение на кортикостериодни инжекции, по преценка на лекуващия лекар.

Също е добре да се носят стелки, когато става дума за шип в петата, отслабване.

Оперативно лечение се прилага много рядко, когато има отчупен голям остеофит, който прави блокаж на ставата и операцията може да е артроскопска, безкръвно и миниинвазивно, поясни още за "Хоризонт" д-р Георгиев.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Последователи на Петър Дънов се събират в Априлци за празника на паневритмията

"Първото нещо е да се събуди доброто в себе си , мира и хармонията със себе си, природата, с всички, които ни заобикалят.   Стремежът е всеки друг на оживи тази доброто е част от промяната отвътре - навън . Град Априлци е свещеното сърце на България.   В квартал "Острец" има десет поляни, които са проекции на планетите от Слънчевата..

обновено на 22.06.24 в 10:31

Вотът на младите в Европа - посоки за размисъл

Европейските избори отминаха, резултатите са ясни и многократно анализирани, но има една група избиратели, която предизвиква особен интерес - младите хора в Европа. В някои държави членки на ЕС като Австрия, Белгия и Малта право на глас имат младежи под 18 години. А тази година в Германия за първи път можеха да гласуват и 16 и 17-годишните. Или..

публикувано на 22.06.24 в 10:15

Министър Гвоздейков ще представи новозакупените вагони за БДЖ

Министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков ще присъства преди обед на представянето на новозакупените от Германия вагони за БДЖ, които вече са с напълно обновена визия. Първата композиция от 5 вагона тръгва по линията от София до Бургас в събота, 22-ри юни.  Предвидено е министър Георги Гвоздейков да пътува с влака, който заминава..

публикувано на 21.06.24 в 08:30

Владимир Илиев: Има дискусия доколко архаизмите в литературата ни са достъпни за учениците

Има дискусия доколко архаизмите в българската литература са достъпни за учениците .  Това каза пред БНР Владимир Илиев, учител по Български език и литература в 131 СУ "К. А. Тимирязев", и коментира: "С всяка година този език става все по-труден за обясняване и за разбиране. Но той е важен. Езикът на "Една българка", на "До Чикаго и назад", на "Бай..

публикувано на 20.06.24 в 18:35

Дипломат събра пъстрата мозайка на Кипър в книга

Необичайно и увлекателно пътешествие из Кипър  извън традиционните туристически маршрути - в ролята на любознателен пътешественик, любопитен откривател и сладкодумен разказвач на истории влиза посланикът на България в Кипър в периода 2014-2018 г. Христо Георгиев. Премиерата на неговата книга "Скритото очарование на Кипър" бе част от майските..

публикувано на 18.06.24 в 11:40

Недостиг на водни спасители въпреки по-високото заплащане

Заплащането на водните спасители е сравнително високо и въпреки това недостигът на кадри за сезона продължава . Това обясни пред БНР концесионерът на плажа в Крайморие Николай Димитров. Държавата натоварва с допълнителни изисквания през новата наредба, приета преди два месеца, смята той.  След разговори между концесионери и..

публикувано на 17.06.24 в 06:42

Доц. Илиан Господинов: Чака ни горещо лято. Валежите през юни са далеч под нормата

Към Балканите има почти постоянен поток на по-топъл въздух. Това е естествен процес. Нормално е времето да бъде относително по-топло от климатичните норми . Това обясни в интервю за БНР доц. Илиан Господинов от Националния институт за метеорология и хидрология (НИМХ). През юни миналата година температурите бяха по-скоро около нормата и..

публикувано на 13.06.24 в 09:28