„За жалост, ми се е случвало редовно във предишното ми училище от предишния клас да се отправят неприятни коментари по мой адрес, като редовно бяха придружавани и от мои лоши снимки, коментирайки това, че съм странна. Или че, не им харесва каква съм", каза Вера Топчев за "Рано в неделя".
Първоначално Вера е обект на постоянни подигравки от съучениците си докато е на училище. Но след като всички се сдобиват със собствени смартфони, тормозът към нея започва и по интернет, през социалните мрежи и чатове.
„Имахме обща група в една мрежа. Там вече коментарите валяха като дъжд. Беше почти веднага, понеже пък до преди това бях изключително подигравана, а и бях постоянната жертва на тормоз в училище.“
Момичето търси помощ в училище, от учителите, но никой не обърнал внимание на нейните оплаквани. Така решава да сподели на родителите си и на други възрастни в обкръжението ѝ, които застават зад нея.
"Но това, което на мен лично ми помогна да се справя беше, че прекъснах контакт с въпросните хора в интернет и реших да не приемам всички коментари по мой адрес присърце.“
Понастоящем Вера учи в 7-о средно училище „Свети седмочисленици“ в София. Откакто е в ново училище, тормозът срещу нея е спрял. Но въпреки това знае, че рискове съществуват и извън училищната среда.
Днес Вера Топчев е един от миротворците по програма „Стъпки заедно“ на Министерството на образованието и Уницеф. Програмата изгражда среда, в която всеки ученик е добре приет и включен в училищната общност.
Програмата „Стъпки заедно“, в която Вера участва се изпълнява от 2 години. Този период е бил пилотен или тестове период и затова са участвали само 5 училища от страната. Сега вече започва втората фаза, обясни координаторът на програмата Роза Димова:
"И сега продължаваме нататък с подготовка на менторите за програмата, тъй като програмата се основава на общия училищен подход. Това означава включване на всички ученици, родители, учители. Най-напред учителите преминават през обучения по методиката на програмата, след което учителите разработват и адаптират методиката към своите нужди и работят в своите класове в работилници за класа. Към програмата има група ученици, които ние нарекохме миротворци. Това са ученици, които работят по метода, връстници, обучават и подкрепят връстници. Всъщност идеята на миротворците е те да подкрепят ученици, които имат нужда, а идеята на цялата програма е превенция на насилие в училището.
Помощ идва и от най-високо ниво. В началото на изминалата седмица Комисията на Европейския парламент по граждански свободи правосъдие и вътрешни работи (ЛИБЕ) прие позиция относно новите мерки за защита на децата онлайн.„Беше чувствителен, сложен и противоречив доклад но фактът, че успя да привлече широка подкрепа от всички политически групи, е наистина окуражаващ. Така че наистина отбелязваме важно събитие в борбата срещу сексуалното насилие над деца онлайн, коментира Хавиер Сарсалехос от Кимисията ЛИБЕ - докладчикът, работил по изготвянето на проектопозицията на парламента.
Защитата е насочена най-вече към предотвратяването и спирането на сексуалното малтретиране на деца. Парламентарната комисия на Европейския парламент въвежда задължения за интернет доставчиците, ще бъде създаден Център за закрила на детето, има и идея да се създаде Консултативен форум, който ще гарантира, че гласовете на жертвите се чуват и че правата им са защитени
„Инвестирахме много време както на политическо, така и на техническо ниво. И това е нещо, което бих искал да споделя с други политически групи, защото атмосферата, духът на компромис и волята да се създаде добър законодателен акт, правно издържан и ефективен надделя над всички други различия, които може да имаме помежду си, допълни още Хавиер Сарсалехос.
Самата програма не изисква кой знае какво финансиране до голяма степен, а тя се движи от желанието на хората да влязат в методиката и да я използват. Към момента уницеф подкрепя развитието на капацитета на менторската подкрепа и благодарение на корпоративни дарители. Надяваме се, че тази подкрепа ще продължи, за да укрепим менторската роля, така че в бъдеще и повече училища да могат да бъдат включени, поясни координаторът на програмата Роза Димова.
"Това, което най много ни направи впечатление е, че учители и деца споделиха, че някак си са станали по-близки и това е спомогнало от една страна учениците да видят учителите като хора, а не само като учители, както и това, от което учителите винаги се опасяват – по-лошо отношение към тях от страна на учениците. Това също много е намаляло, така че те стават нещо като 1 семейство по-близки 1 до друг, вследствие на което намаляват и лошото отношение и агресията, и сплотяването на класовете се подобряват, така че това е, което за мен е най-ценното от тази програма, обобщи Димова.
Още по темата в звуковия файл.
"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" , казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..
Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..
Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..
В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..
Има нещо много мистично в това да бъдеш между земята и небето – в полета, който носи усещане за свобода , за необятност и вдъхновение. За връзката между небето и вдъхновението и как авиацията се преплита с изкуството на писането г оворим с Йордан Колев – писател и летец , чийто живот е изпълнен с истории от облаците. " Нашата професия на..
Съхраняването на гласа на Симеон Радев за националната звукова памет дължим на немския българист и преводач Норберт Рандов, преподавател в Хумболтовия университет, изпратен в България със задача да запише гласовете на големи наши писатели. Годината е 1961-ва. С малки съкращения – единственият запазен в Златния ни фонд запис със Симеон Радев: В..
" Постоянно съм с радио и с ритъма на живота . Такива станаха времената." Това казва радиолегенда от Монтана – 86-годишната Ангелина Петкова, която дълги години работи като журналист в града. Първите си стъпки в професията Ангелина прави в Трявна, където е шивачка и ѝ предлагат да работи в радио уредбата на завода. Първоначално се..
През 2025 година банките на българския пазар очакват проблеми с платежоспособността на клиентите по обслужването на техните кредити и..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..