Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще остане ли град Мартен, Русенско без поща?

Снимката е илюстративна
Снимка: Радио ВИДИН

Има опасност пощенският клон в град Мартен, Русенско, да бъде закрит. Тази вероятност се оказва, че тревожи повече от 250 възрастни хора от градчето, които всеки месец на седмо число се нареждат на опашка за пенсиите си. Какъв е проблемът и какви са сигналите за тревога, обясни за "Закуска на тревата" кметът Димо Тонев.

"Сигналите започнаха, когато се обяви търгът за помещение за отдаване под наем на част от общинска собственост, където се намира сградата на кметство Мартен за досегашната поща, където се намира, в началото на годината. 

На насрочения търг отидох в пощата, за да им кажа, че не са си подали документите за търг, че ще изпуснат срока, казаха ми, че не е моя работа, после се разбра, че никой не се яви на първата дата за търга, включително и пощата. Където аз съм дал становище за отдаване пон наем на това помещение...

Така стана и с насрочената втора, те пак не подадоха, само едно друго лице си е подала последния ден документите и тя го печели. И тогава започнаха мъките до ден днешен..., поясни за БНР кметът.

Конфликтът в тази ситуация произтича от факта, че "Български пощи" не са равнопоставен играч в една съвсем пазарна ситуация. Мартен има авторитета на престижно място за живот и цените на имотите са в горните граници за района. От другата страна е държавно дружество, чиято социална функция е поставена на първо място. Решение все пак има, каза за "Хоризонт" регионалната ръководителка на пощенци Райна Антонова.

"Помещение има, намерено е, вървят преговори, ще се нанасем в новото помещение. Искахме малко повече съдействие от кмета, което не получихме

Да, новото помещение е на втория етаж е, по неудобно е, но не е изключение, да за възрастните хора ще по-неудобно, каза тя.

В Мартен живеят около 6000 души и пощата не е единствената им връзка със света, но пощата си остава един от ясните знаци, че наоколо има живот. Надеждата на всички ни е модернизацията в "Български пощи" да се случи и да предлага както пенсии на ръка, така и най-съвременни технологични решения.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44