Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В България не се провежда масов скрининг за откриване на рак

| Репортаж
Снимка: Гергана Хрисчева

В България не се провежда масов скрининг за откриване на някои от най-разпространените видове ракови заболявания. Липсва организация за пътя на пациента от установяване на проблем при личния лекар до диагностицирането и прилагането на лечение. Тези проблеми бяха поставени по време на форум за прилагането на Националния план за борба с рака.

Скрининг за рак на гърдата у нас няма - твърдението е д-р Иво Гергов, завеждащ образната диагностика в Специализираната онкологична болница в София и основател на Българското дружество по образна диагностика на гърда. По думите му институциите, от които зависи, не са създали административните условия да има качествена ранна диагностика.

Дали се прави скрининг за различни заболявания в България – на този въпрос отговори заместник здравният министър Михаил Околийски:

"Този скрининг, който се прави в България, не изпълнява истински условията на това как се прави скрининг, защото той се прави за определени възрастови групи, по пол и т.н., за него се инвестират средства, които се отчитат, за да може след това да се отчетат и резултатите. Предстои да се вкара ред в цялата работа".

Върху необходимостта от масов скрининг за рак на дебелото черво наблегна д-р Стефан Митев, гастроентеролог в Университетската болница "Свети Иван Рилски". Той разказа историята на колега-лекар, който се прегледал без никакви оплаквания и с изследвания в норма, но при него е установен рак в четвърти стадий.

Ракът на шийката на матката у нас все още се открива в късен стадий и страната ни е на второ място по смъртност от този вид рак след Румъния, припомни проф. Савелина Поповска, патолог в Университетската болница в Плевен. Според нея въпреки че се прави нещо, резултатите са лоши, което означава, че или се прави на хартия, или не се прави както трябва.

За профилактичните изследвания при различни специалисти, за които се говори от няколко месеца, не е редно да се хвърля вината върху пациентите заради липсата на интерес, посочи от своя страна д-р Гергана Николова, общопрактикуващ лекар. По думите й някои изследвания изискват влизане в болница и за да станат по-търсени, трябва да се изнесат в извънболничната помощ. Нужна е също ясна организация за пътя на пациента.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Росен Желязков

Правителството отчита изпълнението на управленската програма следващата седмица

Следващата седмица правителството ще отчете изпълнението на управленската си програма, приета с решение на Министерския съвет преди два месеца. Това съобщи в парламента премиерът Росен Желязков в отговор на въпрос от депутата Станислав Анастасов от "ДПС – Ново начало".  Очаквайте подробности!

публикувано на 09.05.25 в 10:10

Радев: Трагедията е, че спорове в Европа отново се решават със силата на оръжието

Пред Паметника на Незнайния войн бяха поднесени цветя от президента Румен Радев , вицепрезидента Илияна Йотова, председателя на Народното събрание Наталия Киселова и патриарх Даниил , за да отдадат почит пред паметта на загиналите войници във Втората световна война. Днес се навършват 80 години от капитулацията на нацистка Германия. На..

публикувано на 09.05.25 в 10:00
Бойко Борисов

Борисов: Денят на Европа е голям празник

В кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов определи Деня на Европа като "голям празник“:  "Разбира се, голям празник! Разбира се, за Българияя както и господин Петков каза, "в сърцето на Европа сме". Това е ден, в който промените, които станаха, истинските промени в България, са видими - как изглеждат нашите градове, метрото, всичко, което..

публикувано на 09.05.25 в 09:58

Полицията в Солун арестува анархисти, обирали мигранти

След няколко месеца разследване, полицията арестува 28 души за участие в престъпна група, която е извършвала престъпления на расистка основа. 13 от арестуваните са непълнолетни. Техните родители също са задържани за поставяне на риск живота на децата. Пред разследващите родителите заявиха, че не са знаели с какво са се занимавали децата им...

публикувано на 09.05.25 в 09:56

Ден на Европа - защо оръжията не замлъкват?

Пет години след края на Втората световна война френският министър на външните работи Робер Шуман произнася известната си декларация, с която призовава за създаването на международна организация за търговско сътрудничество, която впоследствие ще се превърне в обединението, наречено Европейски съюз. По това време континентът се възстановява..

публикувано на 09.05.25 в 09:52
Росен Желязков

Желязков обясни защо Вучич може да прелети към Москва през въздушното ни пространство

България не е имала основание да забрани самолетът на президента на Сърбия Александър Вучич да прелети над българското въздушно пространство, за да отиде в Москва за военния парад за Деня на победата.  Това каза премиерът Росен Желязков в отговор на въпрос на депутата от ПП-ДБ Атанас Атанасов - кой и защо е дал разрешение за това:  "Ние..

публикувано на 09.05.25 в 09:52
Адвокат Емил Георгиев

Емил Георгиев: Управлението на страната е резултат от гадни олигархични договаряния

"Управлението на страната е резултат от гадни олигархични договаряния ." Това заяви пред БНР адвокат Емил Георгиев от инициативата "Правосъдие за всеки". Противопоставяме се на тази долна в очите на българското общество игра , при която декларирала се като опозиционна партия, на която избирателите са отредили четвърто място, реално..

публикувано на 09.05.25 в 09:32