Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Протестираме не само за нас самите, но и за бъдещето на Софийската филхармония"

Софийската филхармония на стачка заради ниски възнаграждения

"С 5 стотинки в джоба правим изкуство. Няма как да стане"

| Интервю
Снимка: Софийска филхармония

Музикантите от Софийската филхармония се готвят да стачкуват. Те се чувстват недооценени, а заплатите им - обидно ниски. 

Протестираме не само за нас самите, но и за бъдещето на Софийската филхармония, заяви пред БНР един от музикантите Милена Златарова. 

"Проблемът със заплатите в Софийската филхармония винаги е бил актуален, но започна да се усеща особено остро със скока на инфлацията през 2022 г. Нашите доходи драстично намаляха и продължават да изостават спрямо средните за страната и за София. Те са обидно ниски за богатия и разнообразен културен афиш, който предлагаме, и световно известните солисти и диригенти, с които свирим". 

По думите й става все по-трудно да се привличат млади и талантливи музиканти. Последствията от това ще се усетят още след 5-10 години, ако не се предприемат сериозни мерки сега, предупреди тя.

"Ние обедняхме, но продължихме да работим и да правим огромен брой концерти", добави нейният колега Красимир Костадинов. 

"В световен мащаб не знам да има оркестри, които да правят по 8 симфонични програми в месеца. Това го няма никъде", подчерта той. И добави:

"Ние досега се опитвахме чрез диалог да получим нещо и останахме излъгани".

Освен адекватни заплати, оркестрантите настояват и за нормални условия на труд. Костадинов напомни обещанията за нови инструменти, които така и не са получили. "Да не говорим за сцената - мръсотия, сцената се разпада, паркетът вече е на парчета, на трески".

"В крайна сметка и хората, които излизат на сцената, трябва да се чувстват щастливи от работата си, а не да излизат с 5 стотинки в джоба и да правим изкуство. Няма как да стане", категоричен е Костадинов.

Мария Яковчева от Националния филхармоничен хор към Софийската филхармония призова за подкрепа

Кристина Хинова подчерта голямата отговорност на музикантите от филхармонията да поддържат високо нивото на българската музикална култура. Тя също е категорична, че заплащането не отговаря на предоставяното качество. По думите й полученото 10-процентното увеличение е крайно недостатъчно. Хинова отбеляза, че вече има и напускащи оркестъра заради ниски възнаграждения.

Мартин Илиев и Емил Даков; Снимка: Ирина Недева
Протестираме срещу начина, по който се разпределят средствата в Софийската филхармония, обобщи в предаването "Хоризонт до обед" Мартин Илиев - председател на Синдикалната организация на Съюза на българските музикални и танцови дейци в оркестъра. Според недоволните има огромен дисбаланс между средствата, които се отделят за хонорари за солисти и диригенти, и средствата, които са за работните заплати на служителите във филхармонията

"През последните няколко години българската публика има възможността да чуе и види едни от най-ярките имена от световните сцени, но ние не сме съгласни това да става за сметка на достойното възнаграждение на служителите, което по никакъв начин не отговаря нито на качеството, което представя, нито на нейния статут на държавен културен институт с национално значение". 

За да достигнем средната работна заплата, увеличението трябва да бъде около 70%, обясни Илиев. 

Имаме проблем чисто екзистенциален, имаме проблем чисто емоционален, каза от своя страна Емил Даков от Националния филхармоничен хор "Светослав Обретенов".

"Нашият труд трябва да бъде оценяван по достойнство. Ако не е така, самата мотивация на един изпълнител страда". 

Покана за участие в предаването получи и Найден Тодоров - директор и художествен ръководител на Софийската филхармония. Той обаче отказа заради пътуване. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Още търсят 13-годишния Николай от село Конаре. Детето е със синдром на Даун

В предаването "Преди всички" кметът на Община Гурково Кънчо Папазов обяви, че стартира нова вълна от оперативно-издирвателни мероприятия .  " Ще разширим периметъра на действие с повече от 3 км. Рано тази сутрин достигнахме около 3-4 км от централната част на село Конаре". Няма следа , каза със съжаление Папазов и подчерта, че до..

публикувано на 18.12.24 в 06:55

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20

КТ "Подкрепа": Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите - едва 30%

Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни. От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и..

публикувано на 16.12.24 в 13:21

Петко Тотев: Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата

Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата. Това призова от ефира на "Хоризонт" Петко Тотев, председател на Федерацията по катерене и алпинизъм. В предаването "Хоризонт до обед" той коментира въпросите пред бъдещото управление на природен парк "Витоша".  "Активно участваме във всички обществени обсъждания по отношение..

публикувано на 16.12.24 в 11:44
Д-р Симона Велева

Симона Велева: До 2 години децата да са без екран, след това - поетапно

" За бебетата от 0 до 2 години не бива да се дава никакъв екран , защото техните мозъци все още са много незрели и всяко едно предоставяне на екран по-скоро ще ги престимулира, отколкото да им даде някаква полезна информация". Това заяви пред БНР председателят на СЕМ Симона Велева. Не бива да отричаме устройствата и медиите, напротив - те са..

публикувано на 16.12.24 в 10:31

Катерина Преда: Джорджеску използва методи от времената на комустическия режим на Чаушеску

Облъчени от пропаганда или търсещи нов спасител, оплетени в социалните си трудности и обществена изолация или пък дело на външна намеса. Различни са теориите за това какво се случи в Румъния след първия тур на президентските избори на 24 ноември, спечелени неочаквано от един кандидат, за който по-голямата част от обществото не беше чувало...

публикувано на 15.12.24 в 21:37

Йозгюр Юнлюхисарчъклъ: Сътрудничеството между Русия и Турция прогресивно намалява, но няма да има раздор

Президентът на Турция Реджеп Ердоган спечели гражданската война в Сирия. Загубиха я руският президент Владимир Путин и Иран - поне така изглежда към момента. Тази война винаги е била и част от битката на Ердоган за оцеляване във властта. Той инвестира в нея от самото начало, заставайки на страната на сирийската опозиция и обтягайки спорадично..

публикувано на 14.12.24 в 11:47