Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Биография на Аспарух Лешников ще бори митовете за Рицаря на горното фа

| Репортаж
Аспарух Лешников
Снимка: Фейсбук/ Аспарух Лешников

Догодина предстои издаването на биографична книга за тенора Аспарух Лешников-Ари. Тя е дело на внучката на певеца Джесика Лешников, която е оперна певица, и на д-р Веселина Узунова от Историческия музей в Хасково. Идеята се ражда след като Джесика за първи път посещава Хасково миналата година, когато бяха отбелязани 125 години от рождението на дядо ѝ.

"Книгата ще разкрие неговата истинска биография, а не всички неща, които се тиражират в медиите по света. Ние искаме този образ да бъде зачертан, защото не е реален", пояснява д-р Веселина Узунова пред БНР.

Аспарух Лешников е работил много, за да постигне това, което е постигнал, допълва тя. За нея той е "най-харизматичният образ в "Комедиън хармони".

Уникален тенор. Рицарят на горното фа. Започнал от Хасково, където е роден, с изяви в църковния хор. Във Военното училище в София среща Христо Смирненски и създават "Горчиво кафе". Ученик на проф. Иван Вулпе. Заминава за Берлин. Пее в "Комедиън хармони" и самият американски президент Рузвелт е техен почитател. Участват във филми с най-популярните звезди на времето: Марлене Дитрих, Ханс Алберс, Макс Линдер. След идването на Хитлер на власт, музикантите прекратяват дейността си през 1941-ва година. След това се завръща в България. Записва над 100 плочи. След Девети септември образува нов състав, с който обикаля страната. В службите обаче се появява донос, че докато е бил в Германия, Лешников бил любимец на Хитлер и Гьобелс. Така спира блестящата кариера на Ари.

Офицер и приятел на цар Борис Трети, в края на живота си остава без препитание и работа – изхранвал се е като метач в Борисовата градина, умира забравен и беден. Изпълнява последната си песен в Хасково, където е пропял 50 години по-рано.

Джесика Лешников (трета от ляво надясно) с музикантите Атанас Кръстев, Виктория Василенко и Гочо Праков на концерта в Хасково, 2022 г. Снимка: Исторически музей - Хасково

Това са известните факти, но амбицията на двете авторки е да попълнят липсващите моменти и да обърнат представата за Рицаря на горното фа.

Няма да бъдат подминати и любовните истории на талантливия певец. Чаровникът е завладял сърцето на английската балерина Делфин, която го следва в България като негова съпруга. Малко известна е историята с второто семейство на музиканта. След заминаването на Делфин, Ари се жени за активистка и член на БКП, но заради него е изключена от партията.

"Любовната история с Делфин е много красива. Ще разкрием съдържанието на писмата, които са си разменяли след 1946 г. Те ще дойдат от личния архив на Делфин Лешников, пазен от внучката", разказва още д-р Узунова.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56