Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Никулден Съюзът на ловците и риболовците в България за любителския и спортен риболов

Николай Русков, Росица Златанова и Станил Йотов за предизвикателствата и постижения на риболова у нас

3
Снимка: БГНЕС

Днес православната църква почита паметта на Свети Николай Чудотворец. Той е покровител на моряците, на рибарите и банкерите.По традиция на масата присъства рибата.

"Риболовът е вроден в хората още от самото създаване на човешкия род. Заедно с лова и събирателството, риболовът е бил сред основното препитание на хората преди започване на културното земеделие.

Днес риболовът има съвсем други измерения, той не е средство за препитание, а начин за отдих сред природата, за общуване и задоволяване на първичния стремеж за побеждаване на противника, в случая, в който се явява рибата.

Николай Русков

Като днес особено е разпространен починът - "хвани, пусни", в който хващаш рибата, снимаш се, но я пускаш после, за да може после и друг да се радва на възможността да улови риба, каза в "Нощен Хоризонт" Николай Русков, автор на 12 книги на ловна и рибарска тематика.

Хвани и пусни е мотото на хиляди риболовци по света, посветени в спортния риболов. Идеята е да се запазят рибните ресурси. Иначе спортният риболов е умение, в което мерят сили доста хора. Този вид риболов се извършва на обособени за това места.

В спортния риболов има състезателен елемент, за разлика от любителския, където рибарите прекарват очакването на улова в добра компания. В спортния риболов са недопустими онези рибарски надлъгвания, кой е хванал по голяма риба, защото състезанието си има своите правила. Има разбира си и награди, раздават си титли за най-добрите рибарски умения.


Това, което може би ще учуди повечето от вас е, че спортният риболов съвсем не е само мъжка територия. Състезават се и жени. Правилата се определят от Международната федерация по спортен риболов в сладки води. В състезанията може да се участва отборно или индивидуално. Почти няма възрастови ограничения за участниците.

Зрителите се настаняват далече от състезателите. А, ако някой има повече стръв от останалите отива на последното място. Още, любопитно е, че рибарите преминават антидопингов контрол, а ако има гръмотевична буря, състезанието се спира.

През 1929 г. се учредява Българският рибарски съюз. През 1947 г. се обединява с Народната ловно  стрелческа организация „Сокол“, създадена през 1898г

Днес това е Националното ловно-рибарско сдружение - Съюз на ловците и риболовците в България. Развива се състезателният риболов и кастинговия спорт. Българските състезатели печелят многократно индивидуално и отборно световни и европейски титли и са сред елита в този спорт.


За особеностите на българския спортен риболов, предизвикателствата пред развитието на спорта, ангажирането на децата с цел запознаването им с риболовната тематика и опазването на околната среда в "Нощен Хоризонт" разказа Росица Златанова, заместник-председател на Съюза на ловците и риболовците в България и председател на Българската федерация по риболовни спортове.

"Николай Русков е мой дългогодишен приятел, поздравявам го за именния му ден. А риболовът е най-масовият спорт у нас и по света.

А организираният риболов, ако говорим за него, числеността през годините в Съюза на ловците и риболовците в България е достигала до 150 хиляди души. Днес обаче едва ли има и 10 хиляди, за съжаление...

Причините са, че не се грижим за този масов спорт у нас и не го развиваме, нямайки подкрепа от държавата. С промените в законодателството стана така, че членовете масово намаляха, това важи и за лова и за риболова, намали се броят на водоемите, с които разполага Съюзът, те му бяха отнети и бяха дадени на концесия още преди 20 години, каза в "Нощен Хоризонт" Росица Златанова.


Росица Златанова е и заместник-председател на Международната федерация по улов на риба, член на ръководството на Международната федерация по кастинг. 

Трикратен абсолютен световен и двукратен европейски шампион в петобоя по кастинг индивидуално. Световен и европейски рекордьор в различни дисциплини.

"България има една страхотна позиция в световния спортен риболов, като почти всяка година у нас се организират световни първенства поне по едно или две в отделните дисциплини.

Само в сладководния риболов, който е най-практитуваният у нас, имаме участите в 9 дисицплини, което е много добро постижение, посочи в "Нощен Хоризонт" Станил Йотов, секретар на Българската федерация по риболовни спортове. 


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30

Домашните любимци след края на войната в Израел

Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци -  кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..

публикувано на 03.07.25 в 17:35
Среща в читалището на Тетевен

Тази година ветераните алпинисти се срещнаха в Тетевен

Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен.  Подобни срещи има всяка година и са организирани от..

публикувано на 29.06.25 в 13:56
Здравка Шейретова - Столична библиотека

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..

публикувано на 29.06.25 в 06:28