След като миналата седмица резултатите от Програмата за международно оценяване Пиза показаха, че българските 15-годишни ученици са на последно място в Европейския съюз по четивна грамотност, математика и природни науки, днес Министерството на образованието и науката организира форум за обмяна на опит и добри практики за подобряване качеството на образованието чрез използването на дигитални технологии.
Форумът „Образование за утрешния ден“ постави края на един проект, започнал още през 2018 г., чиято основна цел беше да зададе посока за развитие на българското образование, така че то да отговаря на предизвикателствата на времето.
"Проект, който наистина промени българското образование и го дигитализира. Той даде основа за развитието му", заяви министърът на образованието и науката професор Галин Цоков, който откри форума и припомни какво беше създадено в продължение на пет години.
"Бяха обучени над 25 хиляди учители по отношение на развитие на дигиталните им умения. Над 73 хиляди ученици бяха включени в различни клубове за развитие на дигиталните умения. Създадена беше и националната образователна платформа "Дигитална раница“.
Министър Цоков подчерта, че проектът „Дигитална раница“ ще продължи да се развива, като ще бъдат привлечени водещи технологични компании с цел използване на разработени ресурси. Освен това, широка група от експерти към Министерството започва работа за смислено внедряване на технологиите и визия за дигитализацията, която ще създаде и рамката за приложение на изкуствен интелект.
"Последните месеци работихме много активно по изработване на визия за качеството в нашата образователна система, свързано с търсене на баланс между академични постижения, информиране, формиране на компетентности и благополучието на децата и учениците в образователна среда".
Министър-председателят Николай Денков също участва във форума. Той наблегна на проблема, че българските деца знаят много, но не могат да използват и да прилагат знанието си.
"Без да променим учебниците няма никакъв шанс децата да разберет ,че не е важно да можеш да възпроизведеш назубрените факти, написани там, а трябва да знаеш как да анализираш текста. Това е начинът цял живот да можеш да се адаптираш към различите професии и това, което те чака, когато излезеш от училище."
Бившият министър на образованието, който понастоящем е председател на Комисията по образование и наука в НС, Красимир Вълчев обърна внимание на това, че децата, които се обучават днес ще бъдат активни през 2060 - та на трудовия пазар и че светът се променя с много по-бързи темпове, отколкото досега.
"Не знаем в какъв свят ще живеят децата, но трябва да внимаваме – не трябва да ги направим просто дигиталани ползватели, а дигитални създатели. Това означава да развиваме умения като креативност и концентрация. Бъдещето ще изисква хуманитарни науки“
По време на форума участваха училища и компании, които представиха работата и продуктите си, свързани с ефективната дигитализация на ученето и преподаването. Ива Маринова, Иван Георгиев и Борислав Миланов са ученици от 11 и 12 клас в технологично училище „Електронни системи“ към Техническия университет-София:
"Представяме три проекта. Единият е дигитализирана игра на "Не се сърди човече“.
А как част от останалите изложители си представят образованието на утрешния ден?
"Най-важно е да подготвя децата за техните бъдещи професии".
Лекарите в Гърция приканват за особено внимание при контакти с много хора. Причината е в увеличаване на броя на случаите на респираторни заболявания и на Covid-19. В последната седмица от вируса са починали 22-ма пациенти, а в болниците са хоспитализирани 538 души с по-тежка форма, някои са интубирани. Това съобщава министерството на..
Премахването на нерегламентирани сметища в района на Ямбол продължава и през новата година. За пореден път от местната власт призоваха гражданите да изхвърлят както битовите, така и строителните си отпадъци на законните депа. Въпреки усилията на администрацията борбата с нерегламентираните сметища засега остава без положителен резултат,..
Депутати, експерти по пътна безопасност и представители на институции и неправителствени организации обсъдиха в Народното събрание законови промени, свързани с безопасността по пътищата. Председателката на Народното събрание Наталия Киселова увери, че ще направи всичко възможно да започне гледане на поправките в парламентарните комисии. Превантивни..
В Гърция очакват сериозно застудяване, придружено със снеговалеж и силен вятър. Гражданската защита в южната ни съседка с извънредна информация предупреждава, че предстои рязко понижение на температурите и циклон с дъжд, сняг и силен вятър. Снежна покривка над 20 сантиметра се очаква по високите места на страната. Сняг ще вали и по местата с ниска..
След тричасово заседание в Народното събрание Временната парламентарна комисия, която трябва да установи всички факти, свързани с чумата по дребните преживни животни, не стигна до никакво решение за това как държавата може да се справи с проблема, заради който ЕК може да наложи тежки санкции на България. Какво стана ясно на заседанието на..
Агенция "Пътна инфраструктура" ще обжалва решението на Окръжния съд в Перник за катастрофата на магистрала "Струма" през ноември 2021 година, при която загинаха 45-има граждани на Република Северна Македония. Обжалването пред Апелативния съд-София ще бъде направено след като агенцията получи съдебното решение от Перник. Според него АПИ носи частична..
Жители на Лом затвориха пътя за Козлодуй за един час днес следобед. Те протестираха срещу лошото състояние на пътната настилка и поискаха държавата спешно да се ангажира, за да бъде направен основен ремонт. Протестното автомобилно шествие тръгна от Дунавския парк и се насочи към изхода на града в посока Козлодуй под охраната на полиция...
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..