След като миналата седмица резултатите от Програмата за международно оценяване Пиза показаха, че българските 15-годишни ученици са на последно място в Европейския съюз по четивна грамотност, математика и природни науки, днес Министерството на образованието и науката организира форум за обмяна на опит и добри практики за подобряване качеството на образованието чрез използването на дигитални технологии.
Форумът „Образование за утрешния ден“ постави края на един проект, започнал още през 2018 г., чиято основна цел беше да зададе посока за развитие на българското образование, така че то да отговаря на предизвикателствата на времето.
"Проект, който наистина промени българското образование и го дигитализира. Той даде основа за развитието му", заяви министърът на образованието и науката професор Галин Цоков, който откри форума и припомни какво беше създадено в продължение на пет години.
"Бяха обучени над 25 хиляди учители по отношение на развитие на дигиталните им умения. Над 73 хиляди ученици бяха включени в различни клубове за развитие на дигиталните умения. Създадена беше и националната образователна платформа "Дигитална раница“.
Министър Цоков подчерта, че проектът „Дигитална раница“ ще продължи да се развива, като ще бъдат привлечени водещи технологични компании с цел използване на разработени ресурси. Освен това, широка група от експерти към Министерството започва работа за смислено внедряване на технологиите и визия за дигитализацията, която ще създаде и рамката за приложение на изкуствен интелект.
"Последните месеци работихме много активно по изработване на визия за качеството в нашата образователна система, свързано с търсене на баланс между академични постижения, информиране, формиране на компетентности и благополучието на децата и учениците в образователна среда".
Министър-председателят Николай Денков също участва във форума. Той наблегна на проблема, че българските деца знаят много, но не могат да използват и да прилагат знанието си.
"Без да променим учебниците няма никакъв шанс децата да разберет ,че не е важно да можеш да възпроизведеш назубрените факти, написани там, а трябва да знаеш как да анализираш текста. Това е начинът цял живот да можеш да се адаптираш към различите професии и това, което те чака, когато излезеш от училище."
Бившият министър на образованието, който понастоящем е председател на Комисията по образование и наука в НС, Красимир Вълчев обърна внимание на това, че децата, които се обучават днес ще бъдат активни през 2060 - та на трудовия пазар и че светът се променя с много по-бързи темпове, отколкото досега.
"Не знаем в какъв свят ще живеят децата, но трябва да внимаваме – не трябва да ги направим просто дигиталани ползватели, а дигитални създатели. Това означава да развиваме умения като креативност и концентрация. Бъдещето ще изисква хуманитарни науки“
По време на форума участваха училища и компании, които представиха работата и продуктите си, свързани с ефективната дигитализация на ученето и преподаването. Ива Маринова, Иван Георгиев и Борислав Миланов са ученици от 11 и 12 клас в технологично училище „Електронни системи“ към Техническия университет-София:
"Представяме три проекта. Единият е дигитализирана игра на "Не се сърди човече“.
А как част от останалите изложители си представят образованието на утрешния ден?
"Най-важно е да подготвя децата за техните бъдещи професии".
Националната асоциация на зърнопроизводителите реагира остро на решението на Европейския парламент да увеличи митата върху торовете от Русия и Беларус. Според българските земеделци това ще доведе до драстичен скок в цените на торовете, както и до масови фалити. Европейският парламент прие да увеличи поетапно митата върху вноса на..
Над 50 работници без трудов договор в селското стопанство са установили от Главната инспекция по труда за първите четири месеца на годината, както и над 200 в сектор "Хотелиерство и ресторантьорство". Сред рисковите сектори по отношение на недекларирана заетост е и строителството, а проверките са засилени. От началото на годината..
Остава в сила разпореденият от премиера Росен Желязков засилен полицейски контрол по пътя Телиш - Радомирци, където вчера камион се удари в бензиностанция, близо до мястото, където в края на март загина 12-годишната Сияна. От МВР отчетоха, че само за пет дни, поставените в района камери за контрол на скороста са засекли 950 нарушения от..
Червен код за значителни валежи издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за областите Благоевград, Смолян и Пазарджик. За други 8 области е издаден оранжев код, а за още 6, сред които София – град, кодът за дъжд е жълт (виж графиката по-долу). Според прогнозата на НИМХ днес под влияние на средиземноморски циклон,..
Кулинарен фестивал край Момчилград представя най-интересните и необичайни храни от Родопите. Пет екипа готвачи ще покажат своите умения в рамките на "Фармфест", който събира производители и животновъди от България и Гърция. Организаторите на кулинарния фестивал обещават много изненади за любителите на вкусната българска храна. Посетителите ще..
До дни ще започне възстановяването на изгорелия покрив на читалище „Джон Атанасов“ в село Бояджик. Покривната конструкция беше напълно унищожена при пожар в края на миналата година. Завършено е проектирането, вече е приключила и процедурата по избор на изпълнител за цялостния ремонт на покрива на читалището, уточни кметът на община..
Във Великобритания висши представители на консерваторите готвят заговор за сваляне на Кеми Бейдънок като техен лидер в сензационен опит да върнат Борис Джонсън начело на торите, съобщи неделното издание на таблоида „Сън“. Торите “точат ножовете си” за Кеми Бейдънок, тъй като под нейно ръководство Консервативната партия падна до унизителното..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..