Това казва в интервю за БНР босненският фотограф Дамир Шагол, фотожурналист с над 25 години практика на терен. Неговият обектив е заснел събития в Босна, Чечня, Афганистан, Мианмар, Ливан, Израел и Палестина.
Дамир Шагол е роден и израснал в Сараево, учил е електроенергетика в Москва. Във фотожурналистиката се потапя след войната в Босна. По време на обсадата на Сараево е войник и 4 години е бил от другата страна на камерата - обект на заснемане.
"Бивайки обект в нечия друга фотография, виждайки после тези снимки след публикуването им, това може би ме е подтикнало да мисля върху нещата, които изпитвам като жертва или участник във война и какво е запечатано върху снимките, които гледаме. Това може би ми е помогнало по-късно в моята кариера, когато съм отразявал конфликти. Да се фокусирам върху неща, които наглед не са толкова очевидни."
Снимките от различните зони на конфликт са различни, отбелязва босненският фотожурналист.
"Те биха могли да бъдат заснети сред студения пейзаж на Украйна или в тропическия климат на Мианмар – неизменно обаче най-ужасното във всяка война е човешкото страдание. Образът на мъртво дете или на родител, който държи мъртвото си дете – няма география, климат или цвят на кожата, които могат да повлияят фундаментално на този ужас."
Няма дилема между документалното във фотографията и отправянето на послание чрез нея, смята Дамир Шагол, който се стреми да остави на зрителя поле за размишление върху видяното.
Шагол е изнесъл лекция във Фотофабрика.
Кинофабрика е част от Фотофабрика вече 9 години, запознава българската публика със световноизвестни имена от фотографията и представя документално кино, което разказва за живота на фотографите, обяснява Поли Захариева в предаването "Хоризонт до обед".
"Във Фотофабрика използваме изображенията и снимките, за да променяме света, в който живеем и да бъдем по-чувствителни към това, което се случва около нас. Колкото и често да гледаме снимки от войните, се притъпяват нашите усещания. Искахме да поканим някой, който да разкаже от първо лице."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Превод в ефир: Поли Захариева
Любовта е чувство, вдъхновение, културен феномен. Но можем ли да я разгледаме и през призмата на науката – какво всъщност се случва в мозъка , какви процеси протичат в него, когато човек обича, когато изпитва привързаност, страст, привличане? Или иначе казано – какво още не знаем за невробиологичните механизми на любовта ? " Любовта е едно от..
Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..