Около 3 месеца отнема промяната на навик и всичко започва с много, много малки стъпки.
За обещанията, които даваме в началото на новата година, изпълнението им и разочарованията говори психологът Михаела Георгиева в интервю в предаването "Хоризонт до обед" на БНР.
Защо оправданията за неспазване на обещанията надделяват?
"Новогодишните пожелания са дългогодишни цели и си правим план. Те идват от една по-рационална част на нашия мозък. Но не си задаваме въпроса: Каква ни е нуждата, а просто искаме да ги постигнем? Проблемът идва, когато онази по-импулсивна и по-краткосрочна ориентирана част от мозъка ни, която поддържа нашите навици, влиза в конфликт с тези краткосрочни цели", обясни психологическия механизъм Михаела Георгиева.
Тя дава за пример най-често срещаното обещание в началото на всяка година – да спрем цигарите.
"Навикът да си направите кафе и да запалите цигара е толкова автоматизиран и вкоренен в мозъка, че е трудно да разчупим тази причинно-следствена връзка. И ако искаме да я разчупим, трябва да започнем с много, много малки стъпчици. Стъпка, на която не можем да кажем "не", направо ни е срам да кажем "не". И трябва да бъдем много търпеливи към себе си. Да не се втурваме емоционално с голямо желание и вяра за промяна към навиците, към промени, които се коренят в навиците, защото навиците ни носят удоволствие. А има ли някой, който иска да се откаже от удоволствието?", пита риторично психологът.
Михаела Георгиева посочва, че са необходими 20 дни, за да "набутаме" този малък навик в ежедневието и горе-долу се смята, че около 3 месеца ни е необходимо постоянство и търпение, за да може този навик да спре да ни пречи и да се превърне в част от нашето ежедневие.
Психологът препоръчва с уважение, разбиране и търпение да се отнасяме към промяната на навици, изградени с годините и сме ги обичали. "За да ги променим, трябва да си дадем време", казва Георгиева.
Ако изключим примера с цигарите и имаме цел – "по 50 коремни преси" всеки ден, започнете с по 5, но нека да са всеки ден, съветва психологът.
Повече чуйте в звуковия файл."Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..