На юбилея е посветено и първото издание на Националния конкурс за нова детска песен "Музикална въртележка".
Какви са условията за участие в конкурса?
Р Е Г Л А М Е Н Т
I. Конкурсът се провежда в една категория: Конкурс за нова детска песен.
II. Условия за участие в Национален конкурс за нова детска песен „Музикална въртележка“:
1. ПОДАВАНЕ НА ДОКУМЕНТИ ДО ПОДБОРНА КОМИСИЯ:
1.1. Конкурсът цели да създаде нови детски песни със съвременно звучене и подходяща сложност за деца от ранна и средна детска възраст (до 15 години). В конкурса могат да участват всички български композитори, без възрастови ограничения. Пълният пакет документи се подава онлайн, на електронен адрес saglasie1869pl@gmail.com със задължително изписани телефон, адрес и e-mail за контакт.
Крайният срок е 15.04.2024 г.
1.2. Творбите, изпращани от участниците, трябва да бъдат нови и специално създадени за конкурса, с текстове на български език.
1.3. Творбите, изпращани от участниците не трябва да бъдат:
• Публично изпълнявани;
• Тиражирани (издавани в албуми, компактдискове);
• Публикувани в социалните мрежи и плаформи за музика;
• Представяни в телевизия и радио;
• Стари песни, представени в нов аранжимент.
1.4. Конкурсната документация трябва да съдържа:
• Заявка за участие (Приложение № 1);
• Декларация за съгласие (Приложение № 2);
• Текст на песента;
• Партитура на песента;
• Кратко представяне на авторския екип.
1.5. Качете Вашите песни (wave-формат – PB и SB) в share-сайтове като DOX или Wetransfer и приложете линковете в и-мейла.
1.6. Максималното времетраене на отделните песни е 4 минути.
1.7. За участие в конкурса:
• Автори на музика – имат право да участват с повече от една песен;
• Автори на текст – имат право да участват с повече от един текст;
• Автори на аранжимент – имат право да участват с повече от един аранжимент;
1.8. Песните се изпълняват от солисти и ВГ „Арлекино“ към НЧ „Съгласие 1869“ – Плевен.
1.9. Конкурсът е анонимен. Организаторите поставят на всяка новопостъпила песен конфиденциален номер. Заглавието и творческия екип се разкриват на подборната комисия в края на селекцията. До този момент всяка творба се води под номер.
2. ПОДБОРНА КОМИСИЯ:
2.1. Песните, заявени за участие се разглеждат от подборна комисия – професионални музиканти, журналисти, изпълнители на популярна музика и други доказани професионалисти в музикалната и сценична сфера.
2.2. В 5-дневен срок след 20.04.2024 г. подборната комисия има ангажимент да прослуша всички кандидатствали песни. Организационният екип се заема с изготвянето на протоколи, които всеки един от комисията индивидуално попълва с оценки от 1 до 10.
2.3. Крайното класиране на песните финалисти се извършва на база сбора от индивидуалните оценки на всеки от членовете на подборната комисия. На финала се допускат до 12 песни.
2.4. Заявителите на допуснатите до конкурса песни се уведомяват писмено, в 3-дневен срок от обявяване на класирането, на посочените от тях адреси за контакт.
2.5. Списъкът на допуснатите до финала песни ще бъде публикуван в азбучен ред на официалния сайт на НЧ „Съгласие-1869“ – Плевен на 01.05.2024 г.
3. УЧАСТИЕ ВЪВ ФИНАЛНАТА ЧАСТ НА КОНКУРСА:
3.1. Финалният кръг на конкурса ще се проведе на 12.10.2024 г. на сцената на НЧ „Съгласие 1869“ – Плевен под формата на концерт-спектакъл, на живо пред публика.
3.2. Инструменталният съпровод на допуснатите до финален кръг песни трябва да бъде предоставен на организаторите в завършен вид до 15.05.2024 г. В помощ на вокалните педагози, авторите задължително трябва да изпратят и точен нотен текст на песента.
3.3. В случай, че авторът на музиката не е аранжор или няма техническата възможност да аранжира сам песента си (вокално и инструментално), трябва да уведоми организаторите на конкурса до 15.05.2024 г. и те ще окажат съдействие.
3.4. Авторските екипи, които желаят песента им да бъде представена от изпълнител, посочен от тях, осигуряват присъствието му за своя сметка.
3.5. За всяка песен, класирана за финалния кръг се изплащат авторски права в размер на 1 200 лв., което се разпределя между авторите на музика, текст и аранжимент, както следва:
Забележка:
Изключение правят класическите стихове, чиито авторски права имат наследници.
4. ГЛАСУВАНЕ И КЛАСИРАНЕ НА ПЕСНИТЕ ПОБЕДИТЕЛИ:
4.1. По време на финалната конкурсна вечер в зала „Емил Димитров“ на НЧ „Съгласие 1869“ – Плевен, професионално жури в състав: проф. Пламен Джуров, проф. д-р Момчил Георгиев, Хайгашод Агасян, Георги Милтиядов, Десислава Костантинова, ще слуша на живо и след последното музикално изпълнение ще оцени всяка една от конкурсните песни. Всеки представител на журито може да даде оценка по система от 1 до 10, където едно е най-ниската, а десет – най-високата оценка. Класирането ще се извърши въз основа на явно гласуване след последната песен.
4.2. Наградата на публиката ще бъде избрана чрез гласуване на зрителите в НЧ „Съгласие 1869“ – Плевен по време на финалната конкурсна вечер.
III. Общи условия
2. НЧ „Съгласие 1869“ – Плевен запазва всички права върху конкурсните песни, във връзка с тяхното публикуване, видео и аудио запис и излъчване на крайните продукти (в рамките на конкурса), спазвайки Закона за авторското право, като за същите не дължи възнаграждение на правоимащите лица.
3. Организаторите не носят отговорност спрямо трети лица по отношение на претенции за авторство или съавторство на музикалните продукти.
4. Авторските права на селектираните песни, допуснати до конкурс, се изплащат до 01.11.2024 г.
IV. Настаняване и нощувки
Във връзка с подготовката и провеждането на конкурса, организаторите осигуряват една нощувка на един представител (композитор, поет или аранжор) от авторския екип на всяка една от 12-те песни финалисти (12.10.2024 г.).
2. Хотелското настаняване ще бъде направено след предварително изготвен списък и потвърдено присъствие от страна на гостите до 01.10.2024 г.
3. Организаторът не поема разноските и няма ангажимент за настаняване на гости, придружители, продуценти и други лица, свързани с автори и изпълнители на конкурсни песни, класирани за финал.
4. Със заявяването на участие в конкурса и представяне на песен, всеки авторски екип се съгласява с условията на регламента.
Репортаж на Латинка Светозарова чуйте в звуковия файл.
Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата. „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..
Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..
"Без да се пипат данъци, няма как да се запълни дупката в бюджета. Няма как да се влезе в 3% дефицит, без да се наложат непопулярни мерки "...
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен..