На юбилея е посветено и първото издание на Националния конкурс за нова детска песен "Музикална въртележка".
Какви са условията за участие в конкурса?
Р Е Г Л А М Е Н Т
I. Конкурсът се провежда в една категория: Конкурс за нова детска песен.
II. Условия за участие в Национален конкурс за нова детска песен „Музикална въртележка“:
1. ПОДАВАНЕ НА ДОКУМЕНТИ ДО ПОДБОРНА КОМИСИЯ:
1.1. Конкурсът цели да създаде нови детски песни със съвременно звучене и подходяща сложност за деца от ранна и средна детска възраст (до 15 години). В конкурса могат да участват всички български композитори, без възрастови ограничения. Пълният пакет документи се подава онлайн, на електронен адрес saglasie1869pl@gmail.com със задължително изписани телефон, адрес и e-mail за контакт.
Крайният срок е 15.04.2024 г.
1.2. Творбите, изпращани от участниците, трябва да бъдат нови и специално създадени за конкурса, с текстове на български език.
1.3. Творбите, изпращани от участниците не трябва да бъдат:
• Публично изпълнявани;
• Тиражирани (издавани в албуми, компактдискове);
• Публикувани в социалните мрежи и плаформи за музика;
• Представяни в телевизия и радио;
• Стари песни, представени в нов аранжимент.
1.4. Конкурсната документация трябва да съдържа:
• Заявка за участие (Приложение № 1);
• Декларация за съгласие (Приложение № 2);
• Текст на песента;
• Партитура на песента;
• Кратко представяне на авторския екип.
1.5. Качете Вашите песни (wave-формат – PB и SB) в share-сайтове като DOX или Wetransfer и приложете линковете в и-мейла.
1.6. Максималното времетраене на отделните песни е 4 минути.
1.7. За участие в конкурса:
• Автори на музика – имат право да участват с повече от една песен;
• Автори на текст – имат право да участват с повече от един текст;
• Автори на аранжимент – имат право да участват с повече от един аранжимент;
1.8. Песните се изпълняват от солисти и ВГ „Арлекино“ към НЧ „Съгласие 1869“ – Плевен.
1.9. Конкурсът е анонимен. Организаторите поставят на всяка новопостъпила песен конфиденциален номер. Заглавието и творческия екип се разкриват на подборната комисия в края на селекцията. До този момент всяка творба се води под номер.
2. ПОДБОРНА КОМИСИЯ:
2.1. Песните, заявени за участие се разглеждат от подборна комисия – професионални музиканти, журналисти, изпълнители на популярна музика и други доказани професионалисти в музикалната и сценична сфера.
2.2. В 5-дневен срок след 20.04.2024 г. подборната комисия има ангажимент да прослуша всички кандидатствали песни. Организационният екип се заема с изготвянето на протоколи, които всеки един от комисията индивидуално попълва с оценки от 1 до 10.
2.3. Крайното класиране на песните финалисти се извършва на база сбора от индивидуалните оценки на всеки от членовете на подборната комисия. На финала се допускат до 12 песни.
2.4. Заявителите на допуснатите до конкурса песни се уведомяват писмено, в 3-дневен срок от обявяване на класирането, на посочените от тях адреси за контакт.
2.5. Списъкът на допуснатите до финала песни ще бъде публикуван в азбучен ред на официалния сайт на НЧ „Съгласие-1869“ – Плевен на 01.05.2024 г.
3. УЧАСТИЕ ВЪВ ФИНАЛНАТА ЧАСТ НА КОНКУРСА:
3.1. Финалният кръг на конкурса ще се проведе на 12.10.2024 г. на сцената на НЧ „Съгласие 1869“ – Плевен под формата на концерт-спектакъл, на живо пред публика.
3.2. Инструменталният съпровод на допуснатите до финален кръг песни трябва да бъде предоставен на организаторите в завършен вид до 15.05.2024 г. В помощ на вокалните педагози, авторите задължително трябва да изпратят и точен нотен текст на песента.
3.3. В случай, че авторът на музиката не е аранжор или няма техническата възможност да аранжира сам песента си (вокално и инструментално), трябва да уведоми организаторите на конкурса до 15.05.2024 г. и те ще окажат съдействие.
3.4. Авторските екипи, които желаят песента им да бъде представена от изпълнител, посочен от тях, осигуряват присъствието му за своя сметка.
3.5. За всяка песен, класирана за финалния кръг се изплащат авторски права в размер на 1 200 лв., което се разпределя между авторите на музика, текст и аранжимент, както следва:
Забележка:
Изключение правят класическите стихове, чиито авторски права имат наследници.
4. ГЛАСУВАНЕ И КЛАСИРАНЕ НА ПЕСНИТЕ ПОБЕДИТЕЛИ:
4.1. По време на финалната конкурсна вечер в зала „Емил Димитров“ на НЧ „Съгласие 1869“ – Плевен, професионално жури в състав: проф. Пламен Джуров, проф. д-р Момчил Георгиев, Хайгашод Агасян, Георги Милтиядов, Десислава Костантинова, ще слуша на живо и след последното музикално изпълнение ще оцени всяка една от конкурсните песни. Всеки представител на журито може да даде оценка по система от 1 до 10, където едно е най-ниската, а десет – най-високата оценка. Класирането ще се извърши въз основа на явно гласуване след последната песен.
4.2. Наградата на публиката ще бъде избрана чрез гласуване на зрителите в НЧ „Съгласие 1869“ – Плевен по време на финалната конкурсна вечер.
III. Общи условия
2. НЧ „Съгласие 1869“ – Плевен запазва всички права върху конкурсните песни, във връзка с тяхното публикуване, видео и аудио запис и излъчване на крайните продукти (в рамките на конкурса), спазвайки Закона за авторското право, като за същите не дължи възнаграждение на правоимащите лица.
3. Организаторите не носят отговорност спрямо трети лица по отношение на претенции за авторство или съавторство на музикалните продукти.
4. Авторските права на селектираните песни, допуснати до конкурс, се изплащат до 01.11.2024 г.
IV. Настаняване и нощувки
Във връзка с подготовката и провеждането на конкурса, организаторите осигуряват една нощувка на един представител (композитор, поет или аранжор) от авторския екип на всяка една от 12-те песни финалисти (12.10.2024 г.).
2. Хотелското настаняване ще бъде направено след предварително изготвен списък и потвърдено присъствие от страна на гостите до 01.10.2024 г.
3. Организаторът не поема разноските и няма ангажимент за настаняване на гости, придружители, продуценти и други лица, свързани с автори и изпълнители на конкурсни песни, класирани за финал.
4. Със заявяването на участие в конкурса и представяне на песен, всеки авторски екип се съгласява с условията на регламента.
Репортаж на Латинка Светозарова чуйте в звуковия файл.
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..
В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..
В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..
В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..
Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..
На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем". Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..
Главният прокурор трябва да разполага с най-високите професионални и нравствени качества. Това заяви пред БНР с ъдия Владислава Цариградска...
Руските власти официално потвърдиха информацията, че Башар Асад се намира със семейството си на сигурно място в Москва. Говорителят на Кремъл Дмитрий..
" Селективното правосъдие е най-страшното , което може да стане в съдебната система." Това заяви пред БНР Явор Божанков от гражданската квота..