"Има една промяна в позитивна посока – отпадането на обществения съвет към премира, който трябваше да изпълнява ролята на суперорган по провеждането на цялостната политика – нещо като орган, който трябваше да замени почти всички органи, задължени да си вършат работата. Той създаваше административен хаос."
Това поясни пред БНР Петко Ковачев, изпълнителен директор на Института за зелена политика. Вносителите не са автори на текста. Ако авторите, които са извън парламента, натискат да не се изтегля, вероятно няма да се изтегли, не изключва той.
Целият законопроект тръгва от международен проект, в който участва неправителствена организация, посочи Ковачев.
"Авторите на законопроекта не са инвеститори, за да обещават, особено работни места. От гледна точка на климатичните политики на ЕС развитието на ВЕИ е необходимо да получи приоритет. Дали обаче този приоритет трябва да влиза в конфликт с други дейности, с опазването на биоразнообразието в морето, е друг въпрос."
Това е закон за вятърната енергия в морските пространства, който неглижира други енергийни технологии – например соларите в морските пространства или пък добива на сероводород - нещо специфично за Черно море, по което БАН работи успешно, коментира Ковачев в предаването "Преди всички".
Експертът назова "интерес за изграждане на голям международен парк между България, Румъния и Украйна, но този интерес е чисто политически, отколкото чисто инвеститорски".
Вятърната енергия засега е единствената от ВЕИ технологиите, която може да помага за балансирането на мрежата. Необходимостта е факт, но трябва да се направи много ясно разграничение – дали ще я развиваме на всяка цена или ще я развиваме по правилата, подчерта Петко Ковачев.
Сегашният проектозакон съдържа все още много проблематични области и следва да бъде сериозно поправен, смята експертът.
По думите му, "има още какво да се изчиства, така че този закон да не се окаже едно кълбо от безкрайно объркани текстове".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..
29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..