Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елина Атанасова: Българското Възраждане днес може да се случи, защото имаме достатъчно герои, към които имаме дълг

Младите от Клуб „Родолюбие и отечествознание“: Думата патриотизъм се е превърнала в мръсна дума!

Владимир Чешмеджиев: Да не се първо борим за чуждите каузи, а за своите

3
Владимир Чешмеджиев и Елина Атанасова
Снимка: Пламена Бачийска

Млади българи милеят за родината и чрез своята дейност информират за историческите събития у нас и стимулират патриотичното настроение сред връстниците си

 Елина Атанасова и Владимир Чешмеджиев от Клуб „Родолюбие и отечествознание“ са гости по темата в "Нощен Хоризонт".

"Интересувам се от това как живеят българите в чужбина, за репресиите, които се упражняват върху тях, и когато преди две години се запознах с Владо, влязох в клуба.

Смятам също, че младите хора живо се интересуват от процесите и много искат да бъдат нужни на обществото. Да се чувстват от една по-голяма общност и именно такива инициативи като Клуба им дават тази възможност. Две момичета от Първа немска езикова гимназия сме членове в него, каза в "Нощен Хоризонт" Елина Атанасова.

"През 2018 г. отворихме нов клон на Клуба в друга гимназия, а в началните училища водим лекции и се срещаме с учениците всяка седмица, имахме клубове в Дупница и в Елин Пелин, но най-успешният ни беше в Западните покрайнини, в Босилеград. Там с един випуск за една година имахме много активна дейност. Там условията са доста тежки, имаше съпротива, както и тук, имали сме случаи да ни цензурират и да затварят заради донос наши клубове, без никаква причина, разказа за "Хоризонт" основателят на Клуб "Родолюбие и отечествознание" Владимир Чешмеджиев.

Според Елина на младите хора, особено извън столицата, им се предлагат твърде малко възможности за гражданско присъствие и участие, което води до тяхната апатия и отблъскване, което води до тяхното нежелание в бъдеще да работят или да учат в България. 

"Думата патриотизъм се е превърнала последните години в мръсна дума. Ние искаме да и придадем едно ново значение, защото няма нищо срамно от това да осъзнаваш своята история, да помниш историята на своята държава, на своя род и да се гордееш с тях. 

В последните месеци, заради спортните успехи на наши спортисти много хора изказват в социалните мрежи, че едва ли не не трябва да се гордеем с успехи, които не са наши лични...

Напротив, според мен и много други млади хора, които обичат своята родина, ние можем да се радваме на успехите на наши сънародници и именно това чувство за принадлежност към общност ни прави по-добри, изтъкна още Елина Атанасова за "Хоризонт". 

"От тази гледна точка патриотизмът не трябва да бъде гледан с лошо око и за съжаление в Европа, заради историческото си минало, заради историята на държави като Германия, Италия и други държави с авторитарни режими, европейците се срамуват от това да се нарекат европейци, патриоти, да кажат, че те имат християнски, европейски ценности и именно това се надяваме да променим, поне в нашата държава, заяви още Елина Атанасова.

"Много малко внимание се обръща на проблемите на българите, които живеят в съседни Балкански страни. Участвали сме в инициативи на Народното събрание, за да покажем проблемите на българите в Босилеград, в региона изобщо, но резултатът е никакъв, сподели Владимир Чешмеджиев.

„Ние, членовете на клуб „Родолюбие и отечествознание“, работим, за да разпространим обичта и отдадеността към отечеството, да изучим и предадем историята, традициите и културата му. Обявяваме верността си към нашата родина, интересите ѝ и интересите на нашите съграждани. Изявяваме своята решимост да продължим развитието на тази благотворителна младежка организация, като запазваме нейните основни принципи и се задължаваме на подпомагаме всячески българската общност.“ Това пише в Устава на Клуба.

Клуб „Родолюбие и отечествознание“ е независима младежка организация, стремяща се към разпространението на българската история, култура и традиции. Целим поддържането на патриотичния дух сред обществото и в учебните заведения в България и извън нея. Освен с академична дейност, Клубът насърчава спортните и благотворителните инициативи. Организират се и пътувания из различните краища на страната с цел прякото опознаване на родината ни.

"Историята ни показва какви грешки не трябва да повтаряме, както и какво в някакъв етап от развитието е проработило. Всяка една нация, всяка една държава се възражда именно, когато е започвала да разработва историята си. Пример за това е следосвобожденската епоха. 

Смятам, че българското Възраждане днес може да се случи, защото имаме достатъчно герои, към които можем да се обърнем и да кажем -  "Имаме дълг към тях", обобщи ученичката в 12 клас Елина Атанасова.

"Историята ни показва кои сме ние. Когато погледнем историята, виждаме, че нашите предци са свързани и така са изградили нашата нация и държава. Ние сме тук от много, много векове и имаме един дълг към бъдещите поколения - да бъдем обединени и да се подкрепяме. Да премахнем тази историческа и национална черта да величаем другите, а не себе си

Да не се борим първо за чуждите каузи, а за своите, това е най-важното, изтъкна в заключение Владимир Чешмеджиев.

Владимир Чешмеджиев и Елина Атанасова

Владимир Чешмеджиев започва гимназиалното си образование в Европейското училище в Брюксел, като по време на престоя си задълбочава своите интереси в областта на българската история и осъзнава значението на националната общност. Завършва Първа английска езикова гимназия в София. Основател и ръководител на благотворителната организация Клуб „Родолюбие и отечествознание“. Студент по право в Софийски университет „Св. Климент Охридски“ от 2019 година.

Елина Атанасова е ученичка в 12-ти клас на Първа немска езикова гимназия. Интересите ѝ са в областта на хуманитаристиката, правото и международните отношения. През 2022 печели първа награда за проект в област ,,Хуманитарни и обществени науки” на Деветата научна ученическа сесия на БАН. Присъединява се към дейността на КРО поради осъзнатия граждански дълг и отговорността към пробуждането на младото поколение.


Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22