Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културният антрополог Росен Гацин: Традицията ни съхранява като народ и памет

2
Гл.ас. Росен Гацин от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей към БАН
Снимка: Добринка Добрева

"Зиме всичко гледа да е по-близо покрай човека, звяр ли е, дух ли е, все се навърта покрай човека". Как народната традиция и автентичните образи и ритуали, изпълнени с магичен реализъм формират нашето съвременно мислене? По темата в "Нощен Хоризонт" коментарът е на културния антрополог гл. ас. Росен Гацин от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей към БАН.

Какво сме взели и какво сме пропуснали от народната традиция? - въпросът е вълнувал и Йордан Радичков, споменът е в архивен запис от "Златния фонд" на БНР.

Най - българският месец, както Йордан Радичков нарича януари и го поставя в центъра на своя мистичен художествен свят - Росен Гацин смята, че това е вълшебно време, защото нечистите сили и духове от Коледа до Йордановден вече са пречистени.

След този празник се ражда новото слънце, идват кукерите, за да победят злото. И днес в пернишките села се правят такива възстановки на ритуалите, които са извършени в миналото, а Северозападна България се свързва изключително силно с маскарадните образи  по пречистване, защото е по - консервативна. Там хората са успели да си запазят традицията, те са я консервирали, както в Родопите. Радичков е усетил точно тази магия на Северозапада и ние трябва да сме благодарни, че я е пресъздал.

"В българския фолклор вече не се разчита толкова на автентичност, колкото на запазване на обичаите и вярванията. Фестивалите, които се правят днес по-скоро  унифицират всичко в традицията. Пример за това са народните носии. В миналото, всяко село или фамилия са имали специален шев, шевици, които са ги отличавали и са знаели по ризата коя мома от коя фамилия е и от кое село.

Традицията ни съхранява като народ и памет и ние трябва да се върнем към родословието, за да открием уникалните неща за нас, автентичната традиция в рода, защото всяка семейна история е част от народната традиция" - разказва Росен Гацин.

Росен Гацин в момента проучва кодове на идентичност - изследва семейните болести, за да проследи т.нар. наследствено обременяване.

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
 Първият паметник в прослава на Кирил и Методий в село Керека

Дряновското село Керека пази паметта за равноапостолите - Светите братя Кирил и Методий

В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..

публикувано на 24.05.25 в 13:32
Възпитанички на Малко българско училище в Чикаго

7 възпитанички на Малко българско училище в Чикаго: Различни мечти, една Родина

Сияна  Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова  е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..

публикувано на 24.05.25 в 10:04

Историята и гозбите на Бутово и Мусина, сладкишите на жените в Бяла черква

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора . Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В две поредни съботи в предаването "По първи петли" ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в селата Дъскот, Върбовка,..

публикувано на 24.05.25 в 06:50

Фреди Меркюри има дъщеря, пазена досега в тайна

Фреди Меркюри има дъщеря, чието съществуване е било пазено в тайна в продължение на 48 години, твърди нова биография на рок легендата, съобщиха редица британски издания. Фронтменът на Queen е заченал детето неволно по време на любовна афера със съпругата на близък приятел през 1976 г., сочи  книгата "Love, Freddie" ("С обич, Фреди"). Приятелят му е..

публикувано на 24.05.25 в 04:45

Звездите слизат на земята - за астрофотографията като любов от пръв поглед

"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...

публикувано на 20.05.25 в 10:40
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38