Как порасна сутрешният блок изследва три пъти по-младият от предаването Ивайло Симеонов, ученик в 9-и клас в Националната природо-математическа гимназия. Освен от радиото, той се интересува от география и има амбиции за академични успехи.
Ивайло предлага разходка из спомените, гласовете и сигналите на "Преди всички" в репортаж, който е подготвил специално за годишнината.
"Предаването се правеше от много сериозни професионалисти. Тогава имаше едно радио. Не беше трудно да се прави качествена селекция специално в този сутрешен блок. Селекцията я правеше работата", спомня си Светла Петрова, емблематичен глас от звездния екип на предаването, наложил марката в сутрешния часови пояс.
"След промените 89-а година решихме предаването да има име. Беше опит за вид колективно творчество, но точно това име го измисли една от нас – Светла Вълканова. Тя беше автор на името. Много се забавлявахме, докато търсехме."
Още през 90-те изгряват и някои от гласовете, които чуваме и до днес – например Силвия Великова. Преди да започне да работи като водещ тя била репортер. Поканили я да опита през 1998 г.
"Златния период го заварих още като дойдох тук като млада стажантка. Беше чест за всеки, който може да работи за това предаване и голяма школа. Самото предаване е абсолютна школа и модел. Работеше се много свободно, независимо че имаше политически сътресения. Беше златното време на "Преди всички". Тепърва се налагаха сутрешните блокове, които днес са конкуренцията на "Преди всички".
Таня Величкова е друг добре познат радиоглас. Преди да стане водещ на предаването тя трупа опит в "12+3", после работи като репортер, а впоследствие поема сутрешното предаване, което заема и най-дългата част от професионалната ѝ радиокариера. Според нея се е запазила до голяма степен стилистиката на "Преди всички".
"Преди всички" е марка, която задължава и всеки водещ, който идва, следва или поне се опитва да следва този стандарт. Радиото е много зависимо от личните качества на журналиста."
Веселина Миланова е в екипа от 2007 г.
"Преди 16 години ме поканиха. Бях репортер в програмата. Приеха ме и оттогава така – "Преди всички" е много сериозно предизвикателство, всеки ден, всеки път, когато си на ефир. Непрекъснато си изложен на риск да направиш много глупости, ако се вземаш насериозно. А да не се вземаш насериозно, означава да четеш много, да не загубваш базисното си почтено отношение към слушателя, на когото си длъжен във всеки един момент да го информираш честно какво се случва, да не забравяш, че априори професията на журналиста е да си опозиция, независимо кой е на власт."
Лора Търколева е сред новите попълнения в екипа на предаването. Тя попада в БНР след конкурс. Преди това е била водеща на сутрешен блок в частно радио.
"За мен представлява, от професионална гледна точка, чудесна територия за работа в радио, защото радиото все още се слуша най-много сутрин и това ти дава голяма трибуна, но и голяма отговорност – с кого разговаряш, за какво и винаги с мисъл защо го правиш. В личен план е голям адреналин."
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..