Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как говорим за престъпленията - етични и комуникативни измерения

Снимка: БГНЕС

Жестокото убийство в Бургас провокира вълна от коментари и реакции. Кой е верният подход при обсъждането на подобни теми и как да се избегне стигматизирането на извършителя, в случая наркозависим? Темата разглежда предаването "Хоризонт до обед".

"Не вярвам в това, че показвайки жестокостта, хранейки жестокостта, особено в социалните мрежи, ни дава възможност да подобрим средата, в която живеем. Жестокоостта успява да ни завладее и да замъгли разума ни", смята Юлия Георгиева, председател на УС на Центъра за хуманни практики, който се грижи за Розовата къща – там се приемат зависими от наркотици лица, които имат нужда от подкрепа.

Такива тежки отклонения от нормалното неизбежно събуждат нашето любопитство. Подобно тежко престъпление трябва да бъде разбрано, но този, който може да открехне истински завесата е съдът. Едва когато съдът стигне до истината, тогава завесата трябва да бъде отворена и това комуникативно "представление" може да бъде изнесено пред публиката, обясни пред БНР д-р Владимир Сотиров, психиатър от Амбулаторията за психично здраве "Адаптация".

Според него споделянето на подобни истории не е споделяне на истината, а на слухове, защото има нужда да знаем истината, но когато бъде установена, а за това е нужно време. Специалистът предупреди за опасни генерализации и обобщения, както и за "силно стигматизиращи послания, които не са обяснения", които могат да се появят в случаи като този в Бургас. Така по думите му се пренебрегва "целия контекст от човешки взаимоотношения, които са се разигравали в това семейство".

"Трудно е да преценим каква е генезата на това насилие, затова не можем да си позволим каквито и да е коментари по отношение на ситуацията. Призовавам към повече въздържаност при изразяване на каквато и да е емоция!"

Д-р Владимир Сотиров - клиничен психиатър  Снимка: Ани ПетроваЗлоупотребата с наркотици е самоувреждащо поведение, но то обикновено е вторично по отношение на друго, по-дълбоко страдание, опит да се заглуши това страдание, коментира д-р Сотиров.

Неглижирането на психичното здраве е проблем, но и прекомерната грижа за здравето на близките може да има обратен ефект, защото всяка крайност може да бъде проблематична - прекомерната грижа може да бъде възприета като тормоз и насилие, отбеляза още  специалистът.

Има професии, които са рискови фактори и могат да провокират травматизъм – например родител, който не може да превключи от професионалната си роля на експерт: например учител или  медицински работник, поясни д-р Владимир Сотиров.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01