Единият от гостите казва за себе си, че такъв ще си остане – вечният романтик с китара в ръка. Той е музикант и е имал възможност да напусне родината, но винаги нещо го тегли насам, в България му е най-хубаво. Обича родния си град и макар да знае, че в столицата е много по-лесно, е решен да остане във Варна.
Другият гост е убеден, че лириката е огледало на любовта. По негови текстове са написани песните "Ти ела" в изпълнение на Маргарита Хранова, "Този вид любов" на трио DEJA VU, "Единствена" на Атанас Пенев (Наско от Б.Т.Р.), "Чай от ласки" на Нели Рангелова и "След теб" на Георги Костадинов - последните две - с първи награди от престижните конкурси "София пее" и "Мелодията на водата" в Хисаря.
Гости в "Нощен Хоризонт" са Теди Генев - актьор, композитор, текстописец, изпълнители Костадин Филипов - журналист, телевизионен водещ, автор на текстове за песни.
"Кош от залези" се нарича новата им песен, първата, която правят заедно.
"В моята кратка, тригодишна кариера като автор на текстове за песни, смея да твърдя, че когато един композитор бъде докоснат от римите, от посланието на текста ти, тогава, като че ли песента има още по-голяма сила. И по-бързо докосва слушателя. Защото тогава не се губи този смисъл, който понякога текстописците добавят или донагласят думи, следят темпоритъма, така че, когато композиторът те усети, това е хубавото в работата в екип, има го усещането на едно друго ментално ниво и тогава се получава песента, която завладява аудиторията. И става популярна сред хората", сподели в "Нощен Хоризонт" Костадин Филипов.
"Едно от най-хубавите неща в моята музикална кариера са именно тези 10 дуета с голямата Маргарита Хранова, щастлив съм, че съм работил с нея и се надявам пак да работя с нея, сподели за "Нощен Хоризонт" Теди Генев.
"Кош от залези" е първата ни съвместна песен. За една песен освен текста и музиката е много важен и изпълнителят. Всичко е важно - музика, текст, аранжимент, изпълнител, каза още Теди Генев.
Костадин Филипов е български журналист, телевизионен водещ, поет и писател. Роден е във Велинград на 24 август 1979 г. Той започва кариерата си още като ученик, на 14-годишна възраст в радио „ЧЛК“, Велинград. Паралелно със следването си в ПУ „П. Хилендарски“, специалност Българска филология работи като новинар и автор на всекидневни актуални и музикални предавания в Обединени радиостанции „Канал Ком“. Телевизионната му кариера започва в ТВ „Евроком-Пловдив“ като репортер и водещ на новини, след това е водещ и редактор на централната новинарска емисия и „Темата на Нова“ на Нова телевизия. Професионалният му път минава през ТВ7, където е водещ на новини и актуалното публицистично предаване „Дневен ред“. Бил е редактор на риалити формата „Фермата-2“ по bTV и редактор в предаването „Преди обед“ по bTV. Бил е автор на поредицата „Разкажи ми песен“, в която научавахме историите зад златните български хитове. От 30 април 2022 г. е водещ на централната новинарска емисия „По света и у нас“ по БНТ. Главен редактор е на информационния сайт delo.bg
Автор е на три книги – стихосбирките „На дъх от лятото“, ИК „Персей“ и “Нощ и нож”, ИК “Персей” и сборника с разкази “Ангела и Джема“, ИК „Персей“. Създал е текстовете на песни за Орлин Горанов, Маргарита Хранова, Нели Рангелова, Виктория Главчева, Николай Урумов, Милица Божинова, Наско от Б.Т.Р., Георги Костадинов, Радостина Йовкова, Борис Илиев, Теди Генев, Невена Пейкова и др. Песента по негов текст „Клада“ (м. Милен Македонски, изп. Виктория Главчева) спечели I-ва награда в I-то издание на конкурса „Мелодията на водата“, Хисаря, 2022 г. Песента по негов текст “След теб” (м. Рафи Жамакорцян, изп. Георги Костадинов) спечели I-ва награда на II-то издание на конкурса “Мелодията на водата”, Хисаря, 2023 г. Песента по негов текст “Чай от ласки” (м. Рафи Жамакорцян, изп. Нели Рангелова) спечели XIII-то издание на международния фестивал “София пее” 2023 г.
Теди Генев е композитор, текстописец и поп-изпълнител. Той е зодия Близнаци. Живее и е влюбен във Варна, но казва за себе си, че е жител на света. Завършил е "Актьорство за Драматичен театър и Кино" в класа на проф. Сейкова. Обича да пътува. Хобито му е музиката, а в последствие става и негова професия. Работил е в Скандинавия, Испания и Канарски острови. През 1999г. с Петър Песев създават дует "Пети Елемент".Малко след това издават албум "Пети Елемент". През 2002г. дуетът спира да съществува. Първата самостоятелна песен на Теди Генев е "Синя стая" по негова музика. С тази песен Теди печели трета награда на "Пролетният радиуоконкурс" на БНР през 2002г. Същата година участва във фестивала "Бургас и морето" с песента "Есенни струни". Следват няколко дуетни песни, по негови музика и текст, със звездата на българската поп музика Маргарита Хранова. През 2010г. издава албумите "Мое цвете" и "Теди Генев с песните на Иван Михайлов". Работил е с композиторите Иван Михайлов, Иван Крътев, Асен Драгнев, Петър Песев и поетите Николай Спасов, Косьо Филипов, Станка Иванова, Мария Мустакерска. Бил е жури на много фестивали. Неговата авторска песен "Българийо, единствена си ти!" влиза в учебниците по музика за девети клас.
Още по темата в звуковия файл.
Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата. „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..
Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...