Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Всичко зависи от желанието за живот, да се чувстваме благополучни и щастливи"

Психологът Антонина Топалова: Ракът не е смъртна присъда! Имаме невероятен потенциал

Да отидем на профилактичен преглед с мисълта да ни кажат, че сме добре, апелира тя

| Интервю
Антонина Топалова
Снимка: Юлияна Корнажева

Обществото вече е доста по-смело. Говори се открито за нещо, което преди се пазеше под сурдинка, сякаш ракът е заразен. Ракът не е смъртна присъда.

Това каза в интервю за БНР Антонина Топалова, психолог във фондация "Една от 8", създадена от телевизионната водеща Нана Гладуиш.

"Само преди три месеца се завърна при мен ракът. Пак успях да го преодолея за кратко време. Лично аз трябваше да не съм сред вас вече, защото ракът ми беше тройно негативен. Вторият път той се оказа много "по-добър", много "по-послушен", има с какво да се облъчи, има как да се лекува."

Целта е да кажем, че това се превръща в хронично заболяване, че трябва да живеем в ремисия до края на живота си, посочи психологът.

"Начинът, по който се лекува в момента ракът, е съвършено различен от начина, по който преди 18 години се лекуваше. Сега има нови лекарства, специфична имунотерапия, стават непрекъснато чудеса. Всичко зависи от желанието за живот и от това да се чувстваме благополучни и щастливи."

Нашата философия е, че споделянето, говоренето облекчава до 50%, отбеляза Топалова. По думите ѝ, да носиш тази информация вътре в себе си, създава напрежение.

"Когато видиш някой, който го е минал, който го е преживял, който се е справил, това е великолепен пример. Щом някой е могъл да се справи, защо и ти да не можеш? Имаме невероятен потенциал."

"Не е причината храната, пушенето за появата на рака. Няма директна връзка между яденето на захар и появата на рака. Това не е научно доказано. При мен идват жени вегани и вегетарианки. Гневът, обидата, усещането за безперспективност, унинието намалява имунната система и оттам тези малки ракови клетчици, които всички носим, но поне седем пъти в годината убиваме, се групират и създават образувание, защото нашата собствена имунна система не може да се справи да ги унищожи. Всичко опира до това да бъдем благополучни", коментира Антонина Топалова в предаването "Хоризонт до обед".

"Ракът е тих убиец. Той често няма симптоматика. Болка при рака на гърдата няма. Бучката може да е вътре скрита. Затова профилактичните прегледи, които държавата е предвидила, трябва да ги направим. Но там действа синдромът на страха от диагнозата. Ние трябва да отидем с мисълта да ни кажат, че сме добре."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Вацов

Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС

С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..

публикувано на 05.07.25 в 13:56

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01

Помощ за Дидо!

Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо.   Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..

публикувано на 02.07.25 в 10:09