Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Всичко зависи от желанието за живот, да се чувстваме благополучни и щастливи"

Психологът Антонина Топалова: Ракът не е смъртна присъда! Имаме невероятен потенциал

Да отидем на профилактичен преглед с мисълта да ни кажат, че сме добре, апелира тя

| Интервю
Антонина Топалова
Снимка: Юлияна Корнажева

Обществото вече е доста по-смело. Говори се открито за нещо, което преди се пазеше под сурдинка, сякаш ракът е заразен. Ракът не е смъртна присъда.

Това каза в интервю за БНР Антонина Топалова, психолог във фондация "Една от 8", създадена от телевизионната водеща Нана Гладуиш.

"Само преди три месеца се завърна при мен ракът. Пак успях да го преодолея за кратко време. Лично аз трябваше да не съм сред вас вече, защото ракът ми беше тройно негативен. Вторият път той се оказа много "по-добър", много "по-послушен", има с какво да се облъчи, има как да се лекува."

Целта е да кажем, че това се превръща в хронично заболяване, че трябва да живеем в ремисия до края на живота си, посочи психологът.

"Начинът, по който се лекува в момента ракът, е съвършено различен от начина, по който преди 18 години се лекуваше. Сега има нови лекарства, специфична имунотерапия, стават непрекъснато чудеса. Всичко зависи от желанието за живот и от това да се чувстваме благополучни и щастливи."

Нашата философия е, че споделянето, говоренето облекчава до 50%, отбеляза Топалова. По думите ѝ, да носиш тази информация вътре в себе си, създава напрежение.

"Когато видиш някой, който го е минал, който го е преживял, който се е справил, това е великолепен пример. Щом някой е могъл да се справи, защо и ти да не можеш? Имаме невероятен потенциал."

"Не е причината храната, пушенето за появата на рака. Няма директна връзка между яденето на захар и появата на рака. Това не е научно доказано. При мен идват жени вегани и вегетарианки. Гневът, обидата, усещането за безперспективност, унинието намалява имунната система и оттам тези малки ракови клетчици, които всички носим, но поне седем пъти в годината убиваме, се групират и създават образувание, защото нашата собствена имунна система не може да се справи да ги унищожи. Всичко опира до това да бъдем благополучни", коментира Антонина Топалова в предаването "Хоризонт до обед".

"Ракът е тих убиец. Той често няма симптоматика. Болка при рака на гърдата няма. Бучката може да е вътре скрита. Затова профилактичните прегледи, които държавата е предвидила, трябва да ги направим. Но там действа синдромът на страха от диагнозата. Ние трябва да отидем с мисълта да ни кажат, че сме добре."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Браво! Ти можеш!" Как младежи с увреждания се чувстват полезни и пълноценни

В Международния ден на хората с увреждания деца и младежи от дневния център "Здраве" в Банско ще зарадват възрастни хора с увреждания, като им подарят консервирани продукти, изработени от самите тях.  В продължение на няколко години родителите, обединени в сдружение "Избор" и екипът на центъра, предоставящ различни социални услуги, полагат..

публикувано на 03.12.24 в 08:03
Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност

Николета Атанасова: Сигурността в моловете е комплексна работа

От моловете увериха, че са удвоили охраната си . Това каза пред БНР Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност, след проведената среща в  Комисията по обществен ред и сигурност в  СОС  между охранителните фирми и мениджърите на търговските центрове в София. "Търговските центрове увериха, че още преди последните..

публикувано на 02.12.24 в 15:14

Експерт: Внимавайте с онлайн пазаруването преди празниците

"Косъм" по екрана или фалшив QR код за измами при покупки или плащания - това може да се случи в набиращите скорост онлайн пазарувания преди празниците.  Марио Радуков е от компания, чиято цел е да обучава служители на фирми да реагират адекватно при опит за онлайн измами и кибератаки. Пред БНР той разказа за  нововъведенията на "предприемачите..

публикувано на 02.12.24 в 09:30
Различните видове сензорни играчки: за звукова, визуална и тактилна стимулация.

Мила Томова - Прусийска: Най-много 20 играчки са нужни на детето, за да се забавлява и развива

Мила Томова - Прусийска е добре познат педагог в Плевен, специализирала е в емблематични детски градини у нас и в Европа, в които се работи по метода Монтесори.   Учила е в няколко европейски държави, след което създава в родния си град двуезиковата школа Къща на децата "Мила Монтесори". Често младите родители я търсят за..

публикувано на 02.12.24 в 08:52

Кметове и областни управители искат преразглеждане на районите за планиране

Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Проблемът е огромен в Югозападния район за планиране, в който е и..

публикувано на 02.12.24 в 06:50

Кирил Вътев: Недоверието в институциите е повсеместно и пагубно

"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..

публикувано на 01.12.24 в 10:19