"Нашите страдания ще дразнят въображението на бъдещите поколения, мислено те ще се поставят на нашите места и от това поставяне те ще изпитват може би някаква меланхолична радост. Но те няма да знаят всичката ужас на нашите не украсени от фантазията, голи, безобразни страдания". Това пише в дневника си от бойното поле четири месеца преди края на Първата световна война ротният командир Михаил Димитров. Това е един от цитатите, с които започва последната книга на Захари Карабашлиев "Рана".
Представянето на романа във Враца срещна двама мъже от поколенията на разпаленото въображение. за което пророчески свидетелства ротният командир. В меланхоличната радост - мислено да се поставят на мястото на предците си - бяха авторът на "Рана" Захари Карабашлиев и прокурор Иван Иванов, но в ролята си на историк и читател. Признава, че дълго е чакал съвременен художествен прочит на необятната тема за Първата световна война.
Да проучва и преживява фактите и събитията от този исторически период и да разкодира посланията му е особено вдъхновение за Иван Иванов.
"Всеки град се гордее със своя полк, със своите герои. Всеки град, всяко семейство е дало своите жертви. Ето, аз сега си спомням, през 1912 година, когато братята Вазови се прощават със своята майка Съба, Борис, Владимир и Георги, тя просълзена ги благославя и им казва "Ех, отечество е това, идете."
През този период, тази връзка между земята, вярата, рода е била толкова неразривна, толкова силна. Българинът воюва, но той знае, че за гърба му е огнището, той знае, че зад гърба му е българската земя. Той знае, че тази земя е напоена с кръвта на неговите предци, той няма как да я отспъпи. Той знае, че неговата кауза е справедлива, тя е благословена и тези християнски добродетели са били някак си вътрешно присъщи за него, това състрадание към чуждия противник. Това отношение към земята. Тя, земята, не е само извор на блага, това е неговият труд, неговият смисъл. Това е неговата пот, тя ражда плодове, но тя е паметта, тя е попита и с кръвта на неговите предци. Той няма как да я даде, той винаги ще я брани докрай."
Цялото интервю на Ива Антонова с Иван Иванов чуйте в звуковия файл.
Снимки: Личен архив
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..