Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Георги Ангов: Безпокойството може да повиши напрежението в мускулите на врата и раменете

"Не бива да се прекалява с обезболяващите медикаменти"

Доц. Георги Ангов
Снимка: УМБАЛ - Александровска

Емоционалният стрес и безпокойството могат да повишат напрежението в мускулите на врата и раменете.  

Това причинява дискомфорта от така нареченото тензионно главоболие

"Тензионното главоболие е най-честият вид главоболие и няма човек, който да не получавал пристъп на такова главоболие, като най-честата причина е стресът, разказа в "Закуска на тревата" доц. Георги Ангов, невролог и отоневролог в Александровска болница в София.

"Друга причина може да бъде промяна в шийния гръбнак, проблеми със зрението, с недобра корекция на зрението, като най-честата локализация на болката е отзад в тила. 

Пациентите го определят като стягане, но може болката да бъде и в слепоочията, а може и да обхване цялата глава, като в обръч или каска. 

Характерното за тензионното главоболие е, че то започва по-късно през деня, тоест страдащите от него се събуждат добре, но с напредване на деня започва да ги "стяга" главата, поясни още доц. Ангов.

По думите му има два вида тензионно главоболие - епизодично и хронично. Епизодичното много често може да премине в хронично, вследствие на неправилно лечение и често е вследствие със злоупотреба с обезболяващи медикаменти


Шумът и светлина тук не оказват влияние, те са характерни за мигрената по-често, допълни отоневрологът. 

Повечето обезболяващи, не само нестероидните медикаменти могат да доведат до това главоболие. 

"Появява се един порочен кръг - болка - медикамент - болка и нашият съвет е да се спрат за малко медикаментите или да ги намалят, за да се овладее главоболието.

Доц. Ангов поясни как се лекува хроничното тензионно главоболие. Много е важна физиотерапията на шийния гръбнак със специални техники.

Три до 6 месеца се прави профилактична терапия, каза още доц. Ангов. 

"Овладяването на стреса и безпокойството са най-важните, за да не си причиняваме главоболие. Не бива да се прекалява с медикаменти, като за всяка болка да гълтаме хапчета, категоричен е доц. Георги Ангов, невролог и отоневролог в Александровска болница в София.

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11