Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иво Тончев: Имаме спешна нужда от ново поколение български градинари, за да спасим продоволствената си независимост

Малките фермери в неравна битка с търговски вериги, ГМО и несправедливи политики

Сиана Тончева: Производителите са в ситуация на унижение и унищожение

| Интервю
Близката ферма
Снимка: Близката ферма - Facebook

Основното предизвикателство за всеки малък земеделски производител е как да достигне до крайния клиент. Това обясниха пред БНР Иво и Сиана Тончеви, които са собственици на малка ферма за производство на чиста храна. 

Иво е агроном с над 25-годишен опит. В последните десет години живее със семейството си на село и произвежда земеделска продукция. От пет години те осъществяват и продажба на производството си. 

"Отглеждаме бейби салатен микс и го изпращаме до клиентите си в цялата страна. Работим на абонаментен принцип", разказа Сиана Тончева. 

"През лятото производството е насочено към децата от летните ни лагери и техните семейства.

За нас никога не е било цел да влезем в големите вериги, да бъдем на борсата, да работим с прекупвачи. Най-ценно е да познаваме клиентите си. За тях също е важно да знаят кой гледа храната им. 

И двамата имаме опит от предишни дейности и не беше толкова трудно да достигнем до хоратаРазвивахме още от самото начало социалните мрежи. Показвахме какво правим. Тъй като сме семейство, това приближава и изгражда доверие.

Повечето производители обаче нямат време и енергия да се занимават с реклама на продукцията си. Тяхната страст е да бъдат до земята и до животните". 

Сиана Тончева отбеляза, че българско производство вече почти липсва: 

"За последните 20 години българските производители са намалели десет пъти – от 660 хиляди те са станали 69 хиляди. Фалират или се отказват. Водим продажна аграрна политика в полза на чужди интереси, на други държави и големи корпорации - става въпрос за дъмпинг, спекула, нелегален внос, неравно субсидиране, отклоняване на субсидии. Производителите са в ситуация на унижение и унищожение". 

В същото време големите вериги се допускат да влязат директно в сърцето на града – в центъра, в жилищните зони, обясни Иво Тончев.

"Това нещо го няма никъде. В Западна Европа в центъра са малки магазинчета. Големите вериги са изнесени в покрайнините". 

Съпругата му дори смята, че сме започнали да мразим българското през последните 20-30 години. 

"Има едно обезродяване и откъсване от корена, от земята. Селянин стана обидна дума, а земеделието – мръсна работа. Говори се предимно за едни субсидии и едни хора, които забогатели. Трябва да се направи разграничение между истинските производители – тези, които обработват земята и онези, които са бизнесмени. Субсидиите отиват при един процент от хората".

Сиана обаче отчита и негативните страни от получаването на финансови средства по различни програми. 

"Това води до финансова и оперативна зависимост. Ти се съгласяваш с редица ограничения".

Тя обясни, че в Европа всички фермери протестират. 

"Оприличават го дори на селската революция. Защо в България това не се случва?! Нашите фермери имат работно време на протестите. При нас няма потомствени фермери.

Много хора умишлено избират вносното. Това обезродяване се случва още в училище. Да се застъпваш за българското в момента едва ли не е престъпление – обявяват те за антиевропеец, за предател. Това е една дългосрочна политика, която се провежда в нашето общество по много фин и незабележим начин. 

Европейските фермери не протестират за пари, а защото техният начин на живот е застрашен. Те стоят денонощно, за да оцелеят".

Сиана Тончева посочи и друга заплаха пред традиционното земеделие. 

"Имаме все повече навлизане на ГМО храни и семена. Говорим за възстановяване и устойчивост, но какво се случва – имаме заводи за синтетично месо, индустриално производство на скакалци и буболечки. Лансира се отглеждането на растения без почва и без светлина". 

Стопанството на семейство Тончеви е разположено на площ от 7.5 декара. 

"Нашата цел е да будим хората. Имаме спешна нужда от ново поколение български градинари, за да спасим продоволствената си независимост и да се изхранваме качествено.

България е била нетен износител на плодове и зеленчуци. В момента те почти са изчезнали от рафтовете на големите вериги. 

Ние правим един модел на човешко земеделие. Не използваме тежка механизация. Практикуваме възстановително земеделие – основният фокус е върху земята и нейната жизненост.

В момента за хранителни добавки се харчат четири пъти повече пари, отколкото за храна.

Дойде време, в което почвите ни са разрушени, обеднени и има нужда ги възстановяваме".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изглед към фрегатата Тритон на датския флот в Гренландия, архив, юли 2024 г.

Ледовете на Арктика – арена на горещ геополитически сблъсък

Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство  както през..

публикувано на 05.04.25 в 11:26

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17