Това разказа в интервю за "Хоризонт" д-р Ваня Митова, началник на отделението по хирургия на гърда към столичната Университетска специализирана болница по онкология „Проф. Иван Черноземски“.
У нас този процент е по-нисък, но лекарите разполагат с все повече техники за съхраняване на този символ на женствеността.
Д-р Митова е специалист в областта на реконструктивната хирургия на гърда, каквато се прилага при пациентки, преминали оперативно лечение на рак на гърдата. Също така когато туморът е на по-неудобно място, предимно във вътрешните квадранти на гърдата. При мултицентрични тумори или при пациентки с по-големи тумори, които са били на предоперативна химиотерапия, и след това е възможно запазването на гърдата чрез различни техники.
„Идеята на реконструктивната хирургия е от една страна да се запази органа, от друга – да е онкологично издържано това оперативно лечение, и в същото време да не пропускаме естетиката, която в миналото се е подценявала за сметка на живота“, обясни д-р Ваня Митова.
По думите й вече има много техники за запазване на гърдата, но те зависят от характеристиките на заболяването.
„Дали биологията на тумора, неговата големина, разположението му, ангажирането на кожа и други характеристики позволяват тази гърда да бъде запазена“.
Според д-р Митова все повече жени получават така наречените органосъхраняващи операции.
„В България този процент не е толкова голям и причините са много. Те се крият в това, че пациентките са диагностицирани в по-късен стадий. В това, че здравеопазването е така организирано, че тези жени се разпиляват по малки болници, където за съжаление няма целия наличен ресурс за извършване на по-сложен обем от оперативна дейност. За съжаление не всички хирурзи са подготвени за целия арсенал от оперативни техники, които могат да се използват. Късното поставяне на диагноза остава водещо за този по-нисък процент“.
За напредъка в реконструктивните техники д-р Митова дава като пример поставянето на импланти, включително под формата на зърно и ареола на гърдата.
„Те се поставят с локална упойка, без да се налага пациентката да влиза в обща анестезия. Отделно от това има техники за т.нар. медицинско татуиране – при него се правят абсолютно идентични ареола и зърно, каквито има на другата гърда. В чужбина, в някои болници има медицински татуист в самото отделение – най-често това е обучена медицинска сестра, която прави невероятни неща“, разказа д-р Ваня Митова.
Снимки: личен архив.
Още за особеностите на реконструктивната хирургия можете да чуете в звуковия файл.
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на Тодор Живков, бъде изваден от границите на парка. В средата на декември в Областната администрация на Сливен се състоя обсъждане, организирано от МОСВ съвместно с РИОСВ – Стара Загора. Това..
В отворено писмо психиатри алармират за недоимъка в болничното психиатрично лечение. В него се настоява да се отпускат средства, които да обезпечат достоен начин на работа. От над 7000 днес у нас са останали близо 2700 психиатри . Голяма част от тях са практикуващи в амбулаторната психиатрична помощ, казва доц. д-р Мая Стоименова, която има..
" Рождество е дълго чакан отговор от човечеството докога ще бъде в това страдание, в което се е поставило с първородния грях. Смъртта вече няма жило , защото идва Онзи, който ще я унищожи. На този ден се ражда Спасителят на света." Това казва пред БНР Димитър Митев, автор на книгата "Как станах свещеник", в която разказва различни истории..
"Българската Коледа" не е само концерт, не е само благотворителна кампания, а е общественозначима кауза , която сплотява обществото ни и укрепва нашите хуманни ценности. "Българската Коледа" е инвестиция в най-важния капитал на нацията - нашите деца". Това каза пред БНР диригентът Георги Милтиядов, като сподели щастието, благодарността и..
Във Ватикана Папа Франциск ще открие Всеобщия юбилей на Католическата църква. Той ще приключи на 6-и януари 2026-а година. В Рим за целия период на събитието се очакват над 30 милиона души, Началото на Всеобщия юбилей на Католическата църква ще започне с внушителен ритуал с отварянето на Светата врата на базиликата „Св. Петър“ в Рим, след..
Владимир Веков е многопластов човек. Работи като оператор в Нова телевизия, но е и парамедик . Освен това се включва в организирането на спортни събития. Всяка от тези дейности го ангажира и му носи удовлетворение, като му помага да избяга от стреса на съвременното ежедневие. "Планината е много приятно място и за страхотни моменти..
ТикТок се използва масово сред младите в България , заяви пред БНР Никола Тулечки - лингвист, експерт по данни, един от основателите на Сдружение "Данни за Добро". По думите му от доста време се забелязва как ТикТок се налага. Той напомни изследване, поръчано от СЕМ, за дигиталните навици на българската младеж, според което 97% от..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на..