Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Днес голяма част от българите не вярват в институциите и в държавата"

Проф. Ивайло Христов: Левски е като айсберг. Биографията му крие много загадки

"Много от виденията на Левски за България не се осъществиха"

| Интервю
Васил Левски
Снимка: БГНЕС

"Васил Левски е светецът на България. Като Левски втори няма. Това се е утвърдило в българската памет още от началото на неговото канонизиране след Освобождението. Може би това е единственият национален герой, който обединява, а не разединява. За всички останали има безкрайни полемики. Левски е много обичан от българите, превърнал се е действително в легенда."

Това мнение изрази пред БНР проф. Ивайло Христов, преподавател в УНСС, автор на книги за Апостола.

Нормално е смъртта да бъде почитана повече от рождената дата, каза той и се аргументира - в източното православие смъртта е с по-силно присъствие в традициите, светоусещането и ритуалите. Неслучайно Великден е по-силният и значимият празник от Коледа, който се видоизмени в псевдоамерикански образец.

Проф. Ивайло Христов споделя тезата, че Левски е бил препогребан в църквата "Св. Петка Самарджийска" от негови съратници.

"Левски е интересен като революционер, но е интерес и като човек. Все повече назрява интересът към това какво е представлявал той като личност. Хора като него са космическа рядкост. Неговата биография крие много загадки. Той е като един айсберг. Ние знаем видимото, което е над водата и е известно.  И досега не можем да си отговорим за въпроса защо толкова опитен революционер попада по един толкова наивен и хлапашки начин в ръцете на османската власт. Той е знаел, че Къкринското ханче като комитетско ханче е наблюдавано. Могъл е да отседне на друго място в Къкрина или в друго селище", коментира преподавателят в предаването "Хоризонт до обед".

Според проф. Христов, за ролята на поп Кръстьо в предателството на Левски конкретно доказателство няма и "по-скоро става дума за верижно предателство и част от него е и поп Кръстьо".

Доколко идеалите и заветите на Левски са такива е на нашето съвремие, пита се проф. Ивайло Христов.

"Много от тези възгледи и видения на Левски за България не се осъществиха – нито в царство България, нито в Народна република България, нито сега, в демократична България. Една от големите драми на Левски е, че той е изпреварил своето време."

Днес голяма част от българите не вярват в институциите и в държавата като носител на тези институции, а "фалшът, лицемерието и корупцията са повсеместни", посочи още преподавателят.  

Левски е абсолютно отдаден на освободителната кауза, което не се среща при нито един друг революционер. Той се отдава безрезервно, безкористно, обрисува личността на Апостола проф. Христов.  

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28