Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво не ни достига, за да разберем, че зависимостта е болест?

Двама реабилитирани зависими с личната си история: Мислехме, че сме на върха на света!

"Първата крачка е ти да кажеш, че имаш нужда от помощ"

Отдавна философията, науката и религията разглеждат човешкото тяло като единство на дух и материя. Отдавна търсят връзката между тях. Отдавна търсят пътя на щастието в синхрон между двете. Вече знаем, че "връзката" между физическото и умственото битие е нервната система. Макар и последната никога да не е била проумявана напълно. Стари са опитите да бъде манипулирана, да бъде управлявана, така че човек да се чувства, поне за малко, напълно щастлив. Човечеството открай време е открило лесен начин за това чрез различни форми на зависимости, които се превръщат в лесен метод да "избягаш" поне за кратко от света. Да се чувстваш щастлив, дори и без причина в един измислен свят. Докато рушиш създаденото в реалния.

Какво не ни достига, за да разберем, че зависимостта е болест? За проблемите в обществото вследствие употребата на психоактивни вещества или употребата е вследствие на проблемите в обществото - това е темата в "Нощен хоризонт"

Ана, Мина Варсано-Варийска и Ники (от ляво на дясно)

"Горда съм, че днес тук са Ани и Ники, сподели за БНР Мина Варсано-Варийска, основател на център за терапия на зависими "Отново Аз" и главен терапевт.

А Ана и Ники са реабилитирани зависими

"При мен всичко започна на много млада възраст - на 13 години, като повечето младежи на тази възраст започнах с марихуана, а в гимназията преминах през купища други наркотици и накрая стигнах до хероина, който беше най-пагубният от всички наркотици за мен.

Чак на 20 годишна възраст успях да намеря изход от всичко това, когато родителите ме изпратиха в лечебно заведение. Там се запознах с Мина и имах възможността да се включа в този прекрасен проект и да мога да участвам в "Отново Аз", за да съм насреща за хора, които искат да се спасят, както за мен е имало помощ.

Когато употребяваш наркотици си мислиш, че си на върха на света и никой не може да разбере, че си в контрол на цялата ситуация, когато реално не си. Не исках да приема реалността, че съм подвластен на нещо, мислех, че аз съм най-силен, че няма нищо над мен, но реалността беше, че аз бях една черупка за зависимостта си по това време, сподели пред "Нощен Хоризонт" Ники.

Днес той е на 22 години, щастлив и спасен от зависимостите чрез много голямата помощ на семейството и хора, които му повярват и не го изоставят. 

"Беше ми трудно първо да призная, че съм зависима, аз съм в момента на 23 години, а се лекувам от 19 годишна. Родена съм в България, но израснах в Люксембург като ученичка, а там е характерно, че на много млада възраст се започва с алкохола, каза за "Хоризонт" Ана.

"Мислех, че това е нещо нормално и аз исках също да експериментирам. Сама пробвах от алкохола, от тревата, но не знаех колко далеч мога да стигна...

На 18 г. започнах с други субстанции, но аз имам и хранително разстройство, анорексия с булимия, не се харесвах как изглеждам.

Имах зависимост и към алкохол, и към наркотици - още в първия момент, в който пробвах, знаех, че ще стана зависима, но това не ме притесняваше, просто си мислех, че това е новият ми начин на живот...

Аз тогава не исках и да се справям...но започнаха психозите, не можех да спя, гледах колко мога да издържа...

Семейството ми беше първото, което реагира, сестра ми, казаха ми, че така не може да продължава, те ми помогнаха да започна лечение, разказа още Ана.

Тя е за шести път се лекува в центъра "Отново Аз", била е и по психиатрии, в други центрове:

"Сега вече разбирам, че най-после съм готова да кажа - СТОП, да ми се помогне от други хора, защото осъзнавам, че сама не мога да се справя, няма как, поне в моя случай..., сподели още Ана.

Ани и Ники разказаха и за кампанията, която стартират - "Добри дела"


Зависимите, които се възстановяват, приготвят топла храна за бездомни хора, оказват помощ на възрастни хора, санитарна помощ, почистване на гористи площи. Центърът е и в процес на издаване на книга.

Програмата - Психосоциална рехабилитация за зависими от алкохол, наркотици, хазарт, хранителни разстройства "ОТНОВО АЗ" включва терапевтични групи, лична терапия, дисциплинарна работа със зависими по стандартите на психосоциалната рехабилитация. Възможност за избор на времева рамка 1, 3, 6, 9 месеца, в зависимост от нуждите на резидента.

Екипът е от психолози, терапевти по зависимости, хора с личен опит и сертифицирани в областта. Допълнителна медицинска грижа от лекарски екип и проследяване от психиатър.

"Сега разбирам колко път са изминали Ани и Ники, колко трудно им е било, да терапевтичният подход е до живот, но тяхното прераждане, това, че Ники е вече социален асистент, ще ходи и на едно обучение, той е една от моите гордости, защото това е лекът за тази болест - да може човек да се върне към правилата и ценностите, защото когато те са потъпкани по време на употребата и злоупотребата, човек много трудно се връща към тях, нужна е много дисциплина и работа, много доверие, изтъкна за БНР Мина Варсано-Варийска.

Освен психотерапия, трудотерапия, индивидуални консултации, работа с близки на зависими, програмата включва и следните образователни дейности: Интензивно изучаване на чужд език, писмено и говоримо (английски и френски); Курс по готварство; Уроци по пиано и солфеж; Интензивен курс по фотография, операторско майсторство; Духовни практики - йога, бойни изкуства, грънчарство, ръкоделие, дърворезба и други дейности, насочващи към ценности, духовност и култура; Възможност за дистанционно търсене на работа, след 6-ия месец; Помощ при намиране на подходяща работа, в зависимост от личността на резидента.

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да дариш яйцеклетки – даваш живот, но теб те няма

„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот.  Тя е сред създателите на..

обновено на 06.01.25 в 15:37
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05