Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Мъртвата планина" на Дони Айхар разплита мистериозната смърт на група студенти

| Интервю
Мъртвата планина, Дони Айхар
Снимка: Издателство Вакон

През февруари 1959 година група от деветима опитни планинари загива мистериозно в планината Урал на възвишение, известно като Мъртвата планина. Свръхестествените аспекти на инцидента – необясними наранявания, следи, които сочат, че участниците в експедицията са разрязали палатката си, за да избягат от нея и то без подходящо облекло или обувки, странната последна снимка, направена от един от тях и следи от радиация по част от дрехите им, предизвикват безброй спекулации за случилото си, които продължават десетилетия.

"Мъртвата планина" на Дони Айхар е вълнуваща документална книга, която навлиза дълбоко в тези мистериозни събития, чрез безпрецедентен достъп до личните дневници и снимки на планинарите, неизвестни правителствени документи, десетки интервюта, както и решението на Дони Айхар да премине по маршрута на групата по време на съдбовния преход сред виелиците на руската зима.

Има много книги, които са писани по темата през годините. Голяма част от тях са базирани по-скоро на сензации", обясни пред БНР Елеонора Гаджева от издателство "Вакон“.

"Дони Айхар тръгва по стъпките на деветимата. Минава през целия маршрут и стига до мястото, на което са загинали.

Докато е в Русия, Айхар се среща и с единствения оцелял от тази експедиция – Юрий Юдин. 

В годините има различни версии, до които авторът се добира, разказа Гаджева в предаването "Хоризонт до обед".

"В книгата се обобщават пет от най-разпространените. 

Една от тях е за лавина. Оказва се недостатъчно подкрепена с факти. 

Минава и през версии, свързани с НЛО, както и с близка площадка, на която са превени опити с биологични и ядрени оръжия. Изказани са предположения, че студентите са станали свидетели на нещо, което не  е трябвало да виждат. 

Авторът преминава и през други версии, свързани с убийство на избягали затворници. Но те също не се потвърждават. Най-близкият наказателен лагер е бил на 80 километра. Не са намерени и други следи. 

Една от версиите е, че са убити от местното население. Тя също не  е достатъчно достоверна. 

Всички те по някак в начин могат да бъдат оборени. Важното  е, че авторът не спира да търси отговори на всички въпроси, с които се сблъсква. Не бърза да приеме една или друга версия. Най-впечатляващо е, че тръгва посред зима в Северен Урал, където температурите достигат до минус 30 градуса. Твърдо решен е да стигне до разплитане на историята, което прави по някакъв начин в края на книгата". 

Групата, която загива, се състои от много опитни планинари, посочи още Елеонора Гаджева.

"Млади хора, които непрекъснато организират такъв тип експедиции. По това време има много малко карти, които показват тези райони. Те са имали за цел и да картографират района.

Тези експедиции са били задължени да водят много подробни дневници. Важна част е било и заснемането на ежедневните дейности. Много важна информацията е взета от тези дневници".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Яфа Яркони представи представлението "Повярвай ми, ще дойде ден"

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57