Временната парламентарна комисия, която работи по случая "Мартин Божанов - Нотариуса", когато завърши работа, трябва да излезе и с предложение, а не просто да стигне до едни факти. Това предложение трябва да бъде за законодателни промени, дори конституционни, с които да се гарантира, че ще има сериозни наказания за търговия с влияние в съдебната система.
Това коментира пред БНР адвокат Велислав Величков, представител на неправителствената организация "Правосъдие за всеки", и коментира какво се очаква от двете комисии – парламентарна и съдийска, по случая с Нотариуса.
"Парламентарната комисия също трябва да извика тези лица, говоря за прокурорите, които са образували или прекратявали дела, по-скоро техните административни ръководители, включително Невена Зартова. Да се извикат и лицата, които са подавали сигнали и жалби, включително и бившият вътрешен министър Бойко Рашков, който има огромна информация по случая и каза, че би я оповестил в комисията, както и да се разпита и министър Калин Стоянов, тогава директор на ГДБОП. Когато тези неща започнат да се говорят, ще излязат данни и факти за вероятно извършени престъпления, което е самостоятелен повод да се самосезира или да се сезира прокуратурата, и тя няма да има повод да откаже", каза Велислав Величков.
Според него в предложението на парламентарната комисия трябва да бъде посочено и алтернативно разследване извън прокурорския монопол.
"При алтернативното разследване да има максимум съдебен контрол върху делата. Алтернативното разследване да бъде в комисия към ВСС или дори да се прехвърля в антикорупционната комисия. Единната и централизирана структура на прокуратурата и главния прокурор да бъде разчупена до степен на ефективност. Защото отказа да се образува досъдебно производство и да внесе обвинителен акт, в повечето случаи - отказ от правосъдие", каза адв. Величков.
"Има съвпадение в сроковете на комисиите в НС и тази към ВСС - ще работят по 3 месеца. След 3 месеца трябва да се приеме новият Закон за съдебната власт и стартира изборът за съдебен и прокурорски съвет във ВСС", припомни Велислав Величков.
Той е категоричен, че трябва да се изследват дела, не само по които е страна Мартин Божанов, "но и всички дела с тримата адвокати, които са били процесуални представители".
"Само по КТБ ще отнеме огромен обем от време и Манджуков - Инвестбанк. Ако тези дела минат на мониторинг, ще се разплетат интересни зависимост в съдебната система. И ще изплуват имена на магистрати съмишленици, ако тази работа се свърши добросъвестно и ефективно", убеден е представителят на "Правосъдие за всеки".
И допълни:
"Тук ще действа ефектът на ламарината, като я пипаш много, тя дрънчи. Колкото повече хора се разпитат, толкова повече ще дрънчи. Многото поръчки в съдебната система ще предизвикат разклащане на ламарината и системата няма да го издържи".
Адв. Величков е сигурен, че "в момента няма как да се мине към заглушаване на случая, защото се разраства и трябва да се продължи с "Осемте джуджета", откъдето започва поръчковото правосъдие".
"В напредването на тези разследвания ще се появят и други магистрати, независимо дали са оказвали вътрешен или външен натиск и ще трябва да дават обяснения. И във ВСС са длъжни да ги извикат и вероятно ще се намесят други магистрати и поръчители, и ще се създаде ситуация за ефективно разследване. Едва ли ще се стигне до големите поръчители, но ще се стигне до средното ниво на поръчителство", оптимист е адв. Величков.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Депутатите дебатират по избора на нов състав и ръководство на Комисията за защита на конкуренцията. Сегашният мандат на членовете на антимонополния орган е изтекъл отдавна. Кандидатите за председател са двама - доц. Росен Карадимов, издигнат от БСП-Обединена левица, и номинираният от ПП-ДБ доц. Иван Стойнев. По време на продължаващия дебат..
Еврозоната ще бъде добра новина за България, но и за ЕС. Това заяви пред БНР журналистът Георги Готев. Защо икономиките на страните, приели еврото, се развиват по-бързо? "Не сме най-черната овца! Тези решения са винаги политически. Ветровете са в посока на това България да бъде следващият член на еврозоната. Това ще се отрази добре на..
Около 20 футболни фенове са задържани преди и след финала за Купата на България между отборите на Лудогорец и ЦСКА, който се игра снощи в София. Сред арестуваните е мъж, който се е опитал да продаде близо 20 фалшиви билета за Купата на България, научи БНР. Част от задържаните са носили в себе си забранени предмети, сред които боксове и..
Унищожени градински посеви, щети по автомобили и покриви - това са последствията от градушката, която удари севлиевските села в късния следобед вчера. В Батошево са паднали ледени късове с големината на яйце. Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села Градинските посеви на жителите на севлиевското село Батошево и околните..
След втория държавен зрелостен изпит започват първите балове за абитуриентите. Дванадесетокласниците ще се съберат за последен път с класовете си и ще отпразнуват своето завършване. На денонощие се предвиждат повече от 970 екипа да бъдат на терен и да следят за спазването на обществения ред. В Пловдив са осигурени всички мерки за..
24 май беше обявен за Ден на българското културно наследство в Сиатъл. В прокламацията на кмета на Сиатъл Брус Харел се посочва, че "24 май отбелязва създаването на кирилицата, която се превръща в крайъгълен камък на грамотността и комуникацията за милиони хора в Източна Европа и Централна Азия". Подчертава се, че българската общност допринася..
С декларации, посветени на 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, започна работата на парламента. 24 май не е празник на миналото, каза Тома Биков от ГЕРБ-СДС "24 май е един от малкото консенсуси в българското общество. Това не е просто консенсус, това е..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..
Работещите в градския транспорт на София издържаха на голям обществен натиск и постигнаха исканията си . Тази позиция изрази пред БНР Калина..