Независимо от топлите зими през последните няколко години, таралежите би трябвало да спят зимен сън в периода от октомври-ноември до края на март или началото на април. Ако през това време видите буден таралеж, това означава, че има някакъв здравословен проблем и трябва да бъде уловен и заведен при специалист. Това не е информация, с която бях наясно, преди в началото на декември да се окаже, че в двора на блока, в който живея в София, спокойно се разхожда напълно буден таралеж.
От фондация „Дивите животни“ ни обясниха, че със сигурност трябва да бъде хванат, за да могат да го прегледат и да се погрижат за него. Организацията се занимава основно с лечението и доотглеждането на осиротели или пострадали диви животни и освобождаването им обратно в природата.
Последва месец на активно оглеждане и ослушване, а на 2 януари усилията ни се увенчаха с успех и отново засякохме будния таралеж. Следвайки инструкциите да носим ръкавици и да го поставим в празна кутия за обувки или в малка клетка за пренос на котки или гризачи, таралежът прекара нощта на топло в банята ни. Рано сутринта го занесохме във ветеринарна клиника, посочена от „Дивите животни“, откъдето те вече поеха грижите за него.
Опасността за останалите незаспали или преждевременно събудили се таралежи обаче още не е отминала. На страницата си във „Фейсбук“ от „Дивите животни“ обясняват, че зимният сън на таралежите е много сложен процес. Преди него организмът събира и натрупва в тялото 2 вида мазнини - бяла и жълта. Жълтата е предназначена само за събуждането и ако от нея няма достатъчно, животното не може да се събуди, заради което таралежът умира, както спи.
От друга страна, таралежите, които са в много лошо състояние - слаби, болни и с недостатъчно натрупани бели мазнини, се събуждат доста по-рано от здравите, ако все пак в тялото имат достатъчно жълта мазнина. Ако организмът вече е много зле и изтощен, те, за съжаление, успяват да се събудят само за да умрат.
Именно затова за тези таралежи, които се будят преждевременно в момента, най-често ситуацията е много спешна, въпрос на часове е да стигнат до подходящи грижи, подчертават от „Дивите животни“.
Затова, ако намерите събуден таралеж, не губете време, не го запознавайте с приятели и близки, не си правете селфите с него, а се свържете с организацията на телефон 0988 79 79 86. На телефона се приемат сигнали от 10.00 до 13.00 ч и от 16.00 до 19.00 ч. Информация за това как да действате адекватно, можете да намерите също на страницата на фондацията във „Фейсбук“, както и на нейния уебсайт.
В случая с таралежа от вътрешния ни двор се оказа, че той има гъбички в начална степен. Надеждата е, че изчистването им няма да отнеме месеци, както е в по-напредналите форми. Когато се възстанови, ще бъде пуснат от организацията на подходящо за вида място.
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..
29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..