Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Великотърновски програмисти обучаваха деца и учители в Южна Африка

| Репортаж
Невен Боянов
Снимка: Здравка Маслянкова

Великотърновски програмисти обучаваха в Йоханесбург деца от Република Южна Африка на роботика и електроника. Инициативата е на фондация "Тинузавър". 

Пет дни през февруари програмистите от фондация  "Тинузавър" проведоха STEM работилници и обучения по роботика и електроника в Йоханесбург с деца и учителите им от 11 училища в Южна Африка. Великотърновските програмисти са били поканени от свои партньори да проведат обученията, които са и първите им в чужбина.

Всяко от децата получи комплект електронни платки за сглобяване, научихме ги как да работят с поялник и как успешно да си сглобят и програмират миникомпютър, разказа за БНР основателят на великотърновската фондация Невен Боянов:

"Идеята беше те да се запознаят със съвременни технологии в областта на образованието – да си сглобят миниатюрен компютър, да се научат да го програмират, да разберат защо учат математиката, информатиката, физиката. Тяхната образователна система е сходна с нашата. Проблемът в Южна Африка е, че нямат достъп до тази техника, технологии и методиките, но те вървят в същата посока. Всичко, което си сглобиха, си остана за тях. Имаше обучение за преподавателите, на тях също им оставихме инструменти, платки, микроконтролери, за да могат те да продължат, след като ние си тръгнем. Нашата цел беше да им предадем знания и да обучим техните преподаватели“

Проектът на великотърновските програмисти продължава с предстоящи обучения чрез различните електронни платформи за дистанционен достъп с децата и учителите в Южна Африка. 


От 10 години фондация "Тинузавър" провежда обучение по роботика и електроника с българските деца и студенти. Няма как да има развитие без информационните технологии и те са в основата на професиите на бъдещето, но при променена обстановка и тенденции, коментира Невен Боянов:

"Това е положението без значение дали ни харесва, или не. Не всички ще бъдат програмисти, дори програмистите ще намалеят с навлизането на изкуствения интелект, ще останат само големите специалисти, а не, както им казваме в строителството – общите работници. Изкуственият интелект ще измести тези, които  работят на компютър, но не са добри в това, което правят".

Все повече български университети, включително и военните училища, разкриват специалности, свързани с киберсигурността и изкуствения интелект. Закъснели са и трябва да се реформират, включително и преподавателите, анализира Невен Боянов:

"Киберсигурност е едно от най-важните неща, години наред беше пренебрегвано. Като цяло университетите малко изостават, трябва са се реформират – специалностите и преподавателите да влязат в час, за да не излизат децата да учат в университетите навън. Никой няма да си провали личната професионална кариера само и само, за да остане в България". 


Невен Боянов възприема българското приложение на изкуствения интелект като личен помощник на политиците, учениците, студентите, творците, но предупреждава, че винаги може да се разпознае кога даден текст е дело само на изкуствения интелект. Информацията, подавана от изкуствения интелект, не е 100 % истина и трябва да се проверява, коментира IT експертът:

"В изкуствения интелект идеята за истина не е заложена, т.е. той няма понятие нещо дали е истина или лъжа, но информация, която е събрала тези машина години наред, много по-лесно се извлича от Гугъл търсачката. Тези, които ползват изкуствен интелект и обръщат внимание на детайлите,  разпознават текст, написан от него, той вече има стил на писане. Няма как едно към едно да се ползва текст, написан от изкуствения интелект, в практиката. От година и половина-две експерти работят как изкуственият интелект да се използва в образованието. Много интересна идея имат колеги от САЩ изкуственият интелект да се използва да води ученика в процеса на учене, т.е. да задава въпроси и да проверява. Но не стария метод – деца, напишете домашно, дайте да го проверя. Тогава всички ще използват изкуствения интелект, тогава е вреден. Но, ако се вкара в процеса, ще даде възможност на десетки милиони деца да учат така, както ще учат тези в топ училищата, защото те ще имат достъп до информацията, ще има кой да ги ръководи, да им задава въпроси и да ги проверява.  Това са тенденциите, но дали тук ще навлязат, вече е друг въпрос". 

Целият репортаж чуйте в звуковия файл. 


снимки в текста: личен архив на Невен Боянов

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Силният вятър в Сливенско обърна TIR на Подбалканския път

Силният вятър в Сливенско днес обърна турски TIR на Подбалканския път София – Бургас. При инцидента няма пострадали. На още два TIR -а вятърът е скъсал покривалата на ремаркетата. Всички инциденти са станали извън платното за движение и до затваряне на пътя не се стигна.  На турския шофьор ще му бъде наложена глоба, защото обръщането край пътя..

публикувано на 23.11.24 в 18:02
Изглед към Барселона

В Барселона протестират срещу високите наеми

Хиляди хора протестират в Барселона срещу високите цени на наемите в града. Това е поредният подобен протест в каталунската столица Протестиращите имат 4 основни искания: намаляване с 50% на цените на наемите, договорите да бъдат безсрочни, забрана за купуване на жилища с инвестиционна цел, както и празните апартаменти и къщи, или тези, които се..

публикувано на 23.11.24 в 17:51

Промени в цялата флора и фауна в Егейско и Йонийско море в Гърция

Заради рекордно високите температури на морската вода в Гърция, това лято почти са изчезнали дори и мидите в морето. Според научно проучване топлата вода води до промени в цялата флора и фауна в Егейско и Йонийско море в Гърция. Това лято в Гърция са отбелязани най-високите температури на морската вода за последните 40 години. Това показва..

публикувано на 23.11.24 в 17:15

Проверка в болницата в Кюстендил заради отказан прием на дете

Изпълнителният директор на Изпълнителна агенция "Медицински надзор" (ИАМН) Иванка Динева назначи извънредна проверка в Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) "Д-р Никола Василев" в град Кюстендил, съобщиха от агенцията, цитирана от БТА. Поводът е излъчен репортаж по Нова телевизия, който разказва историята на шестгодишно дете със силни..

публикувано на 23.11.24 в 17:02
Рафал Тшасковски

"Гражданска коалиция" на Доналд Туск избра кмета на Варшава за кандидат за президентските избори

Членовете на "Гражданска коалиция", партията на полския премиер Доналд Туск, избраха кмета на Варшава Рафал Тшасковски за кандидат за президентските избори през май 2025 г., съобщи Туск, цитиран от ДПА.   При вътрешното гласуване полският министър на външните работи Радослав Шикорски остана на второ място, като получи едва 25,25% подкрепа. Тшасковски бе..

публикувано на 23.11.24 в 16:53

В Шумен започна конкурсът за млади изпълнители на популярна песен "Съзвездие"

Започна 14-ото издание на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен "Съзвездие".  Той се провежда в Общинския младежки дом в Шумен с финансовата подкрепа на община Шумен.   Журито на тазгодишното издание е с председател проф. Етиен Леви и членове – Николай Текелиев и Тюркян Исмаил. Входът за зрители в концертната зала на..

публикувано на 23.11.24 в 16:41
Снимката е илюстративна

14 сигнала за причинени от силния вятър инциденти в Хасково

14 сигнала за паднали клони и дърво са получени в хасковската пожарна.  От метеорологичната обсерватория съобщиха, че поривите на северозападния вятър са достигали скорост от 86 км/ч.  Инцидентът с пречупеното дърво е станал на хасковската улица "Лайпциг", където е ударен паркиран автомобил, който е със счупено стъкло.  Това единственият случай с..

публикувано на 23.11.24 в 16:39