На 10 март в България отбелязахме годишната от спасението на българските евреи, а на следващия ден - 11 март, в Северна Македония почетоха Деня в памет на жертвите на Холокоста.
В Израел има нова инициатива на потомците на българските евреи, които не пропускат да отбележат годишнините от спасението. Обикновено се организират научни конференции, на които се презентират най-новите проучвания по темата за България и Холокоста. Тази година обаче конференция няма да има - не само заради войната, в която Израел е въвлечен, но и заради смяна на поколенията учени. Сдружението за съхранение на българските традиции на живеещите в Израел обаче продължава да поддържа интереса към проучване на спасението на българските евреи, разказа пред БНР неговият председател Джеки Видал.
"Започнахме дейността си само преди три години. 80 доброволци сме от най-различни области - историци, архитекти, музиколози и др. Надбягваме се с времето. Поколението, живяло в България, си отива по естествен път. Документирахме разкази на евреи. Създадохме виртуален музей. Може да се преглеждат материалите в него, преведени на иврит и български. Казва се BG moreshet (морешет). Много е посещаван от интересуващите се по темата от цял свят. Около 70% от тях са на възраст до 18 години. Слушат интервютата с преживелите Холокоста в България и невероятната история за тяхното Спасение. Разделени са по теми. Дължината им е между три и 10 минути, в зависимост каква дигитална платформа ползваме. Имаме и цялото интервю, което понякога е час и половина -два часа, но то е за специалисти- научни работници.
Сдружението ни бе създадено от всички организации на българските евреи и е насочено към потомците им, родени и израснали в Израел. Миналата година, участвахме в отбелязването годишнината от спасяването на българските евреи: в Йерусалимския музей и институт за изучаване на Холокоста "Яд ва Шем", университета Бар Илан , в прожекциите на филми в Синематеката, събора в Българската гора. Търсим подходяща сграда за музей, който да не е само виртуален. Дотогава поощряваме младото поколение да документира и изследва духовното и културно наследството на българското еврейство, с акцент върху периода на Холокоста".
- Още на двете миналогодишни конференции пролича смяната на поколенията сред учените, които се занимават с темата за Спасението на българските евреи.
- Неотдавна учредихме награда за академично изследване от студенти и аспиранти от Израел. Тя е за оригинална разработка по темата и е на името на едни от най-авторитетните изследователи на българското еврейство в Израел - Офра и Шломо Шалтиел. Офра вече не е между живите, а Шломо още управлява един от най-големите архиви на българското еврейство, който се пази в кибуц в Северен Израел. В процедурата за кандидатстване за наградата са включени и научните ръководители на студенти и аспиранти, които не просто трябва да препоръчат своя възпитаник, но и да потвърдят, че неговият труд разглежда нов аспект по темата, непознат на изследователите. По такъв начин искаме да въвлечем в каузата и утвърдени научни работници. Вече започнахме да приемаме предложения. Комисия ще се произнесе през ноември. Не само наградените, но всички предложени изследвания, ще станат част от виртуалната ни експозиция.
Работим активно с Министерството на просветата в Израел, а се надяваме и с България в бъдеще. Имаме договор с веригата от техникуми "Орт" за събирателска дейност. Мечтаем във всички български и израелски училища да се разказва за уникалният факт за съхранението на живота на евреите в старите територии на България. Засега не срещаме интерес и източник за финансиране на такъв проект. Но не губим надежда. Български учители по история се подготвят в „Яд Вашем“ , но не и израелски. Под ръководството на специалисти от Музея на диаспората към Телавивския университет ученици събират спомени на дълголетници от България. Събрали са спомените на 30 пенсионери от Квар Саба и Ришон Ле Цион. Ако намерим допълнително финансиране ще разширим тази си дейност и с други населени места.
С помощта на федералното правителство на Германия заснехме 120 интервюта от по час и половина на оцелелите от Холокоста български евреи. Качили сме ги на страницата на виртуалния музей. Те засега са само на иврит, защото нямаме финансиране за превеждане. За нас е важно да бъдат преведени и на български, за да се види колко нашите родители, баби и дядовци са благодарни за това, което направи за тях българският народ по време на Холокоста. През последните години има хора в България, които подлагат под съмнение признателността и обичта ни към Родината. А за нас, дори родените в Израел, България е Родина, а Израел- Отечество. Мисля, че тези интервюта ще стоплят сърцата на всички българи.
- Какво правите за съхраняване на българщината в Израел?
- Много преселници от България ни завещават снимки, предмети и документи на най-обичаната общност в Израел - тази на българските евреи. Затова е толкова важно бързо да намерим сграда, в която да съхраняваме имащото историческа и етнографска стойност. Наша гордост е и футболният отбор „Макаби“ Яфо, създаден от български евреи и дълго време техен символ. Сегашните играчи не знаят нищо за светлото му минало. Решихме да ги приобщим. Привлякохме трима историци и двама бивши футболисти да им разкажат за него. Започнал е в София през 1904 година под името "Самсон Макаби", а през 1949 година буквално се преселил в Яфо. Тук той е бил шампион на Израел, но навлизането на професионалния спорт води до разпадането му. В началото на века българските евреи го възстановиха. От 2008 година се нарича "Макаби Кабилио Яфо".
Шофьор на бус е в болницата в Монтана след катастрофа край село Винище. Движението се регулира от пътна полиция в едната лента. Пътят е мокър от падналия дъжд. Бус с българска регистрация се е ударил в задната част на тир с чуждестранна регистрация, съобщиха от пресслужбата на полицията в Монтана. Катастрофата е станала тази сутрин..
В момента проруски партии хабят пленарно време в един вот на недоверие в ущърб на националния интерес. Това каза народният представител Надежда Йорданова по време на пресконференция в парламента, на която заедно с колегите си от парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) обявиха решението си да напуснат пленарната..
И времето е кратко, и темата външна политика на е проблемна за правителството. Правителството на Росен Желязков прави това, което и ние мислим като партия – твърда европейска подкрепа, дружба с евроатлантическите партньори и съвместни проекти в отбранителния сектор. Това заяви лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов преди гласувания днес вот на недоверие на..
В Община Плевен само от началото на годината са премахнати пет нерегламентирани сметища. Сигнали се подават както от РИОСВ, така и от граждани. От РИОСВ подават 7 сигнала, два са подадени от граждани. За миналата година са похарчени 1 милион лева за почистване на нерегламентирани сметища в Плевен и селата от общината , каза пред БНР инж...
За 19-и път Българската агенция за инвестиции ще раздаде годишните награди "Инвеститор на годината". Целта е да бъдат отличени най-значимите инвестиционни проекти, реализирани през изминалата година. Събитието ще събере водещи представители на бизнеса, държавните институции, дипломати и международни партньори. Очаква се голямата награда за инвестиция..
Ако ДПС-ДПС напуснат управлението, ще изпаднат в пълна изолация . Това обясни пред БНР Васил Тончев, социологическа агенция "Сова харис". Формацията остава в управлението до получаването на конвергентния доклад за влизането на България в Еврозоната. Това стана ясно след 6-часово заседание на колективните органи на ДПС-ДПС. Вотът на недоверие..
Ловешкият окръжен съд отново ще разгледа молбата за предсрочно освобождаване от затвора на бившия кмет на столичния район "Младост" Десислава Иванчева. Тя беше осъдена на шест години затвор за корупция и вече е излежала почти пет години от присъдата. В началото на февруари Окръжен съд - Ловеч прекрати производството по молбата на Десислава..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Не един, а два завода за барут са нужни на България, за да се намали рискът, сподели Емилиян Гебрев, дългогодишен производител на оръжие, в..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..