"Хората са прекалено уморени, дори искат да напускат системата. Казахме на кмета, отговорът беше "Добре"".
Това коментира пред БНР Росица Палешникова – председател на Медицинска федерация "Подкрепа", които днес заедно с Федерацията на синдикатите в здравеопазването към КНСБ ще проведат протест за увеличение на възнагражденията на работещите в сектор "Детско и училищно здравеопазване" и по-специално в детските ясли и здравните кабинети в училищата в София. Те настояват за увеличение на заплатите от 1350 лв. на 1890 лв., както и повишение на средствата за работно облекло от 450 на 500 лв. годишно.
"Тези заплати от 1450 лв. трябваше да бъдат достигнати преди 2 години, а не днес или утре, както кметът Васил Терзиев обещава евентуално от 1 април – евентуално ако бюджетът мине. Станаха прекалено много пожелателни действия. Вчера ни обясниха, че залагат в бюджета 8 млн. за общинските болници, тъй като и там не е достигнато браншовото колективно договаряне от преди 2 години, и 6,5 млн. за активи и ремонт, а за "Детско и училищно здравеопазване" в бюджета на софийска община не се предвижда нито лев като дофинансиране. Ние не можем да се съгласим с така предложените неща и затова отиваме на протест", обясни тя.
Според нея 8-те милиона увеличение в бюджета за общинските болници ще стигнат само да се достигне старото браншово договаряне.
"А ние в момента преговаряме за нов отрасъл в КТД, т.е. ако не до края на април, то през май, ще има нов. Оказва се, че общинските болници пак ще бъдат догонващи", подчерта Росица Палешникова в интервю за предаването "Преди всички".
По думите ѝ в сектор "Детско и училищно здравеопазване" в София работят около 2000 души. Според проучвания на синдикатите именно техните заплати са едни от най-ниските в цялата страна. Палешникова подчерта, че има общини, където заплатите в този сектор са около 2000 лв.
Тя отбеляза и другият проблем, че липсват кадри за тази работа: "Има медицински специалисти над 80 години, които работят в системата, само и само за да я поддържат".
Цялото интервю на Диана Дончева с Росица Палешникова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
Комисията по икономическа политика и иновации с пълно единодушие гласува на първо четене Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия, внесен от Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС на 7 февруари. Текстовете предвиждат забрана на продажбата и употребата на вейпове у нас. Комисията гласува за забрана и на..
120 млн. лева ще инвестира в Бургас една от най-големите български компании за ремонт на самолети от гражданската авиация. На площ от 74 дка фирмата ще изгради хангарни комплекси с капацитет за 7 производствени линии. В залата на Община Бургас днес беше подписано споразумение между Сливенската епархия и инвеститора за терена, върху който..
Финансовият министър Теменужка Петкова е провела среща с партньорите в управлението по повод напрежението около назначението на бившия служебен министър на финансите Людмила Петкова начело на Агенцията за държавна финансова инспекция. От групата на "Демокрация, права и свободи - ДПС“ реагираха остро, тъй като назначението не е било обсъдено с тях...
Имаме тренд надолу на индекса за възприятие на корупция , съобщи Калин Славов от "Прозрачност без граници" в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той коментира резултатите от Индекса на възприятие на корупцията за 2024 г. България - предпоследна в ЕС по индекс на възприятие на корупцията Според анализа резултатът е 43 точки..
Тази година от община Монтана почетоха 43 семейства с дългогодишен брак от селата Смоляновци, Славотин и Долна Рикса. Кметът на Монтана Златко Живков поднесе благопожелания и подаръци на щастливите семейства: "Ние сме българи и християни, семейството е ценност", заяви Живков. В Смоляновци за първи път събират на едно място семейства с над..
Районната прокуратура в Бургас разследва 9 случая за употреба на вейпове с опасното вещество хексахидроканабинол от непълнолетни лица. Данните представи зам.-районният прокурор Марияна Калудова на заседание на Местната комисия за борба с противообществени прояви на малолетни и непълнолетни. При 2 от случаите, от месец ноември, се е..
200 милиарда евро ще бъдат на разположение за развитието на изкуствения интелект в Европа и България трябва да се възползва максимално от тази възможност. Това каза министър-председателят Росен Желязков в Париж, където участва в срещата на върха по въпросите на изкуствения интелект. Премиерът Росен Желязков участва в AI форума на високо равнище в..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
"Нещата са набрали скорост заради глобалните настроения . Български политици, които имат история с атаки срещу медии, с овладяване на медии и..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..