Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всеки може да се научи на скоростно четене и техники за запаметяване

Анастасия Димитрова: Смисловото помнене е 20 пъти по-ефективно от зубренето

Анастасия Димитрова
Снимка: Пламена Бачийска

Възможно ли е да запаметяваме информациите по-бързо и дълготрайно, възможно ли е да четем по-бързо и въпреки това да осмисляме текста, а да учим по-ефективно или да правим конспекти, които да са оптимално полезни и какво означава "мнемоника"?

"Паметта може да бъде феноменална, а също може и да бъде тренирана, има хора, които са с феноменална памет, но аз смятам, че всеки човек, който е физически и психически здрав, може да овладее техники, с които може да обучи паметта си да е феноменална, разказа в "Нощен Хоризонт" Анастасия Димитрова.

Анастасия Димитрова е педагог, водеща на обучения по скоростно четене и техники за запаметяване, занимава се с изследване на методите за бързо усвояване на нови знания.

"Има олимпиади по мнемоника, тоест за техниките за запаметяване, там шампиони се съревновават в различни категории. Искам да обърна внимание на това, че различните хора показват различни възможности за запаметяване на една и съща информация. Едни хора в тези състояние много добре запаметяват стихове, други - карти, трети - биографии. Това е нормално. 

Начините за запаметяване кои са - на първо място е зубренето, той е високо енергиен и ниско ефективен начин за помнене. 

Другият по-добър вариант - 20 пъти по-ефективен от зубренето, е смисловото запаметяване. Когато ние разбираме за какво става дума, на 50% сме го запомнили

Нашето образование търси този механизъм - смислово да запаметяваме и надграждаме

Третата техника е мнемоника. Думата е древногръцка и е означава изкуство за запаметяване. Древногръцката богиня на паметта се казва Мнемозина - майка на 9- те музи с баща Зевс. 

Мненомника е създаване на изкуствени асоциации между това, което вече знаем с това, което тепърва ще научим, с новата информация, изтъкна още Димитрова. 

Като знаем, че всеки от нас е различен и знае различни неща, трябва да кажем, че колкото повече знаем, толкова по-лесно усвояваме новата информация, поясни още тя. 

Анастасия Димитрова


Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Как районен кмет опита да заглуши Орбан и Фараж в Брюксел

Удивителен сюжет за политически племена, културни пропасти и несвобода на словото се разгърна в Брюксел преди броени дни. Бях там, когато разбрах, че районен кмет с името Емир Кир е изпратил полиция, за да спре против всякакви правила и закони една напълно легитимна и доста престижна годишна конференция на национални консерватори, включваща..

публикувано на 27.04.24 в 13:55

Грузия между ЕС и Русия. На дневен ред е закон за чуждестранното влияние

Близо четири пети от грузинците се стремят към евроинтеграция на страната им. Управлява ги обаче партия, която уж следва тази воля на народа, но с действията си, и то последователни, тласка Грузия към Русия. Партията "Грузинска мечта" прокара миналата седмица на първо четене в парламента закон, задължаващ всички организации, повече от 20 процента..

публикувано на 27.04.24 в 11:48

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55