Нейните възпитаници са донесли на страна ни над 200 златни, сребърни и бронзови медали от международни състезания и стотици от национални състезания.
Тя е създател на Школа А/Б в Шумен, треньор е по информатика на деца от цяла Българи.
Госпожа Йовчева е сред 100 те най влиятелни АЙ ТИ личности в страната и е почетен професор в Шуменския университет. Нейните учителски учения са признати от Президентството за значим принос в развитието на информационните и комуникационни технологии в България.
"В годините информатиката се отдели като отделна наука и предмет, но в основата й стои математика.
Друг важен принос на математиката в живота е, че всеки, който се е докоснал до матекатиката, започва да мисли по-малко по-различен начин. Успява да развие своето логично мислене, така че то да му е в полза в целия живот, допълни Йовчева.
По думите й, това, че сякаш мъжете се занимават по-често с математика, в годините се дължи на разделението на половете в обществото, но също и на това, че жените имат по-практично мислене и не сме толкова склонни да отделяме толкова много време да се вглъбим и да решим някакъв проблем.
"Информатиката и програмирането не могат да се причислят като мъжки професии, макар че днес вече никой не ограничава жените да се развиват в тази професия. Но отново по-голямата част от програмистите са мъже..., допълни Бисерка Йовчева.
"Причината аз да се занимавам с информатика и математика е най-вече защото обичам да преподавам, да съм учител, обичам и децата. Навремето в Шуменския университет имаше много математици, а единственото свободно направление беше информатиката.
Школата тази година на 1 април става на 26 години.
Децата, които са преминали през школата е около 2000. Когато детето е малко, никой не знае то в каква посока ще се развие. Малко съм и протим тестовете по матекаматика, за да се провери дали едно дете е способно или не.
За мен критерият дали едно дете ще стане в бъдеще програмист или не, е да започна да работя с него и ако до 4 месеца това дете не се откаже, значи най-вероятно ще стане.
Аз се шегувам, че познавам децата по техните родители им, заниманието с програмиране е много тежка работа и човекът, който започне да се занимава и иска да постигне нещо, той трябва да е много упорит. Трябва да е готов да жертва някои удобства...И когато видите един родител, който е готов да помогне на детето си в тази посока, от това става ясно дали детето ще успее или не, категорична е Йовчева.
Бисерка Йовчева разказа още за това как се е създала преди години по нейна инициатива и на нейни колеги Европейска младежка олимпиада по информатика.
"Децата ни са много умни. Един от най-големите успехи, които сме завоювали беше през януари 2024 г., където нашите ученици се явиха на едно много тежко международно състезание в Казахстан, и нашите ученици по информатика заеха първо място!
Извоювахме пет златни медали, нямаше държава, която да ни победи, а първото място беше на Борис Миков от София! Много голям успех, разказа Йовчева.
"Все още ние стоим на едно добро място в света, нас много ни уважават като нация, защото ние имаме много добри състезатели, все още на второ място в ранг листата на всички времена е Христо Венев от София, на пето място е Румен Христов от Шумен, в топ 25 на всички времена ние имаме 4 - 5 българи.
Надяваме се младите колеги, които могат и печелят милиони зад граница, да не остават в производството, а да се върнат в българската информатика, допълни преподавателят.
Още по темата в звуковия файл.
Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел. Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..
Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й. Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш . Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца. Жалко е,..
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..