Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Нашите ученици са умни и печелят златни медали, искаме те да остават в България"

Бисерка Йовчева - учителката, която се подписва под златните успехи на българчетата по информатика

Математиката - в основата на развитието

Бисерка Йовчева
Снимка: Добринка Добрева
"Математика е важна за много направления, всички високотехнологични постижения са базирани на математика и независимо, че напоследък говорим за изкуствен интелект и че компютрите могат да ни заменят, за да се стигне до тук, основата е в математика, каза в "Нощен Хоризонт" Бисерка Йовчева - учителката, която се подписва под златните успехи по информатика на българските ученици, някои от които са в ранг листата за всички време по информатика.

Нейните възпитаници са донесли на страна ни над 200 златни, сребърни и бронзови медали от международни състезания и стотици от национални състезания.

Тя е създател на Школа А/Б в Шумен, треньор е по информатика на деца от цяла Българи. 

Госпожа Йовчева е сред 100 те най влиятелни АЙ ТИ личности в страната и е почетен професор в Шуменския университет. Нейните учителски учения са признати от Президентството за значим принос в развитието на информационните и комуникационни технологии в България.

"В годините информатиката се отдели като отделна наука и предмет, но в основата й стои математика.

Друг важен принос на математиката в живота е, че всеки, който се е докоснал до матекатиката, започва да мисли по-малко по-различен начин. Успява да развие своето логично мислене, така че то да му е в полза в целия живот, допълни Йовчева.

По думите й, това, че сякаш мъжете се занимават по-често с математика, в годините се дължи на разделението на половете в обществото, но също и на това, че жените имат по-практично мислене и не сме толкова склонни да отделяме толкова много време да се вглъбим и да решим някакъв проблем.

Школа А&Б

"Информатиката и програмирането не могат да се причислят като мъжки професии, макар че днес вече никой не ограничава жените да се развиват в тази професия. Но отново по-голямата част от програмистите са мъже..., допълни Бисерка Йовчева.

"Причината аз да се занимавам с информатика и математика е най-вече защото обичам да преподавам, да съм учител, обичам и децата. Навремето в Шуменския университет имаше много математици, а единственото свободно направление беше информатиката.

Школата тази година на 1 април става на 26 години.

Децата, които са преминали през школата е около 2000. Когато детето е малко, никой не знае то в каква посока ще се развие. Малко съм и протим тестовете по матекаматика, за да се провери дали едно дете е способно или не.

За мен критерият дали едно дете ще стане в бъдеще програмист или не, е да започна да работя с него и ако до 4 месеца това дете не се откаже, значи най-вероятно ще стане.

Аз се шегувам, че познавам децата по техните родители им, заниманието с програмиране е много тежка работа и човекът, който започне да се занимава и иска да постигне нещо, той трябва да е много упорит. Трябва да е готов да жертва някои удобства...И когато видите един родител, който е готов да помогне на детето си в тази посока, от това става ясно дали детето ще успее или не, категорична е Йовчева.

Бисерка Йовчева разказа още за това как се е създала преди години по нейна инициатива и на нейни колеги Европейска младежка олимпиада по информатика.

Школа А&Б - Шумен

"Децата ни са много умни. Един от най-големите успехи, които сме завоювали беше през януари 2024 г., където нашите ученици се явиха на едно много тежко международно състезание в Казахстан, и нашите ученици по информатика заеха първо място

Извоювахме пет златни медали, нямаше държава, която да ни победи, а първото място беше на Борис Миков от София! Много голям успех, разказа Йовчева.

"Все още ние стоим на едно добро място в света, нас много ни уважават като нация, защото ние имаме много добри състезатели, все още на второ място в ранг листата на всички времена е Христо Венев от София, на пето място е Румен Христов от Шумен, в топ 25 на всички времена ние имаме 4 - 5 българи.

Надяваме се младите колеги, които могат и печелят милиони зад граница, да не остават в производството, а да се върнат в българската информатика, допълни преподавателят.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (втора част)

"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..

публикувано на 22.11.24 в 19:55
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53