Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повече пари за бездомните кучета в София през 2024-та. Ще се подобрят ли условията в приютите?

| Репортаж
Снимка: Евелина Стоянова

Парите в тазгодишния бюджет на София за бездомните кучета са увеличени. Ще бъдат вдигнати заплатите на ветеринарите и персонала. Ремонтира се клиниката за болни животни в столичния квартал  "Връбница", а общинската администрация обещава по-добра грижа за уличните четириноги.

Много важно е собствениците на домашни любимци да ги кастрират, а не да ги изхвърлят на улицата. Могат да го направят безплатно в клиниката във "Връбница". Предстои и кампания за кастрация на дворните кучета, които обитават периферията на столицата. Екипи на общинското дружество "Екоравновесие" могат да вземат кучето, да му бъде направена кастрация и отново да го върнат на собствениците му.

Същевременно доброволци и неправителствени организации не спират да критикуват условията в клиниката във "Връбница", като твърдят, че тя погубва кучетата.

"Там условията са много лоши. Кучетата не се гледат, няма ветеринари. Преди да се включат доброволци, кучетата не бяха хранени, не бяха извеждани", казват пред БНР представители на гражданския сектор, които изразяват и съмнения за източване на пари.

"Животът им е потресаващ. България е държавата с най-голямо нехуманно отношение към животните. Искаме цялото ръководство на "Екоравновесие" да бъде сменено, прозрачност на документацията, обществен контрол на граждани и НПО, животните да бъдат осиновявани."

Според общинския съветник Марта Георгиева представеният бюджет следва да се ревизира, защото в него няма "и един лев за тези коптори – общински съоръжения за мъчения и смърт на кучета". По думите ѝ, трябва да се работи за намаляване на популацията чрез кастрация и връщането на животните по места, защото "навсякъде по света нищо друго не е проработило".

За 30 болни кучета се грижат в общинската клиника във "Връбница", където се извършват и безплатни кастрации на домашни любимци. Заместник- кметът по финанси Иван Василев уверява, че в бюджета на София за тази година са предвидени повече средства за грижа за бездомните кучета, а в клиниката тече ремонт.

Има ръст в бюджета на "Екоравновесие" – за 2024 г. той е в размер на 4 300 000 лева, като 800 000 лева ще отидат директно за подобряване на условията в клиниката и приюта, заявява заместник-кметът по финансите в Столичната община.

Димитър Димитров, временно изпълняващ длъжността на предприятието "Екоравновесие", е заварил 1400 лева заплата на лекари с дългогодишна практика, "изключително занемарена" материална база, "която 20 години не е пипана", както и "счупена комуникация" с гражданите и доброволците. "Подобряваме условията", настоя той като нарече проблема "неглижиран години наред".

"Екоравновесие" прибира агресивните кучета от улиците, кастрира ги, храни ги. Събират се и всички трупове на животни от улиците на столицата – гълъби, котки, кучета и коне, уточнява и.д. директор на дружеството.

Общинското предприятие "Екоравновесие" се грижи за 3 приюта – в Горни Богров, Сеславци и Слатина, в които са настанени около 1500 кучета. Бройките осиновявания за чужбина обаче са паднали драстично, отчитат от предприятието. Всеки ден има по 5 нови кучета на улицата – за тях или се подават сигнали, или ги оставят директно в кашон пред приютите.

Капацитетът на приютите е пълен. В периферните райони на София, където имат къщи, броят на четириногите е по-голям. Изпълняващият длъжността директор Димитър Димитров ми показва ремонта във ветеринарната клиника. Обновява се всичко – клетките за четириногите, санитарните помещения и стаите за персонала.

Заместник-кметът Иван Василев призовава гражданският сектор да бъде по-активен и всички със специално отношение към тази тема, които могат да предложат решения, да се включат в конкурса за нов директор на "Екоравновесие". Липсата на кандидати не показва ангажираност, смята Василев.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.  

Снимки: Евелина Стоянова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Луксозно издание на Рибния буквар отбелязва 200 години от създаването му

Сдружение "Българска история" отбеляза 200 години от публикуването на първия български учебник, написан на разговорен език и със светско съдържание, познат на всички българи като "Рибния буквар". Луксозното юбилейно издание се отличава с паралелно напечатани оригинални и осъвременени текстове. Негов редактор е докторът по история Теодор Борисов...

публикувано на 06.09.24 в 17:21

Поредицата "Седемте хълма" възкресява паметта за Пловдив

"Южнобългарска хроника" на Димитър Мантов е част от библиотека "Седемте хълма", посветена на Пловдив. Това е втората книга от автора, която е включена в поредицата. Другите заглавия от библиотека "Седемте хълма" са "Този шарен Пловдив" от Георги Райчевски, "Ескадронът" от Стефан Дичев, "Хълмът" от Димитър Кирков, "Да живей съединението"..

публикувано на 06.09.24 в 14:38

Спомени за Ален Делон от "Златния фонд" на БНР

Сцената на европейското кино изгуби една от най-бележитите личности на двадесети век - Ален Делон. В памет на непрежалимия актьор, режисьор и певец "Дома на киното" организира седмица в негова  памет.  Спомени за Ален Делон от „Златния фонд“ на БНР: "Вярвам, че в киното няма творчество на ниво актьор, имам предвид. Казвам, че на един..

публикувано на 05.09.24 в 15:16
Христо Христов (вляво) и Борислав Стойков (вдясно)

Архитектурните потайности на Русе във фотокнига на млад лекар

Млад лекар от Русе издаде фотокнигата "Архитектурата на град Русе". Христо Христов е любител фотограф, с интереси в областта на историята и архитектурата. Книгата съдържа снимки на 310 обекта. " Това е моята мисия. Не само хората в Русе, а в цялата страна да се гордеят с това, че са българи и всеки със собствената си архитектура в своя..

публикувано на 02.09.24 в 14:18

Възстановиха Пиклата в Червена вода

В дните на суша и воден режим в десетски селища на страната, една чешма потече отново, а майстори възстановиха красивия й каменен дом. "За нас не е срамно да кажем, че чешмата се казва Пикла." Да, така хората в село Червена вода наричат чешмата, която след десетилетна почивка отново разхлажда хората по стария римски път...

обновено на 01.09.24 в 08:39

В село Крушовица възстановиха паметната плоча на гроба на поп Минко

През това лято във врачанското село Крушовица се проведе голяма родова среща на наследниците на местния свещеник от периода на Възраждането - поп Минко Цалов.   Със средства на фамилията беше възстановена паметната плоча на гроба на поп Минко, който се намира в двора на селската църква. Неговите наследници са и сред дарителите за..

публикувано на 01.09.24 в 07:00

В Тел Авив представиха шоуто "Четири стихии"

"Четири стихии" е названието на необикновено шоу, при което любителите на приключения станаха свидетели на „магическо превъплъщение“, изиграно от циркови артисти на изключително необичайно място - Експо центъра на Тел Авив, където обикновено се показват изложби на иновации или има спортни състезания.  Всъщност това са четири части на цирков..

публикувано на 01.09.24 в 04:51