Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Христо Хинков: Болницата е закрепена, ще бъде спасена

Специализираната болница за рехабилитация в Котел е на ръба. Ще затвори ли?

Директорът д-р Григор Малев: 10 месеца работим на батерии

| Репортаж
Снимка: bdplr-kotel.org

Ще затвори ли врати Специализираната болница за рехабилитация в Котел заради натрупани задължения за ток и вода и неизплатени заплати? Ще стигнат ли до лечебното заведение отпуснатите от Министерския съвет в началото на април средства за погасяване на дълговете?

Преди година Специализираната болница за рехабилитация в Котел бе пред затваряне. Причината - 300 хиляди лева задължения към доставчици, пълните заплати на персонала не бяха изплащани от повече от година. Според тогавашния управител Цветан Влахов болницата се е изправила пред проблемите по време на пандемията и оттогава постепенно затъва.

Тогавашният здравен министър д-р Асен Меджидиев посети болницата в Котел и обеща, че пари ще се намерят и тя няма да бъде затворена. По негова заповед тогавашния управител бе уволнен, а коментарът му бе, че болницата е целенасочено саботирана.

"Това, което като мярка Министерство на здравеопазването веднага ще вземе, е освобождаване на управителя и назначаване на нов управител. Медицински надзор влиза на проверка. Трябва да влезе и вътрешен одит на Министерство на здравеопазването. Министерството на здравеопазването ще съдейства тези задължения, които са натрупани, да бъдат компенсирани и да персоналът да получи възнагражденията, които са първо задължение на всяко едно лечебно заведение", увери тогава здравният министър. Меджидиев обяви още, че са били връщани болни при свободен леглови ресурс.

Защо болницата е била умишлено саботирана и търсен ли е ефектът да бъде приватизирана, като фалира, не стана ясно, но подозренията останаха.

Резултатите от назначените проверки и одит не бяха оповестени медийно. Година след това единственото известно е, че болницата отново е застрашена от затваряне.

С решение на Министерския съвет от 5 април на лечебното заведение се отпускат общо 750 хиляди лева. Към момента обаче това не се случва.

Местната общественост и работещите в болницата търсят отговори на редица въпроси:

·  Какво е показал медицинският одит, назначен преди година?

·  Защо след близо година и обещания за отпускане на средства за погасяване на дълговете това не е направено?

·  Защо никой от здравното министерство години наред не е обръщал внимание на проблемите в тази болница?

·  Имало ли е политически чадър над старото ръководство и приватизация чрез фалит ли е била крайната цел?

На този етап болницата е закрепена, няма да затвори врати, изрази мнение пред БНР проф. Христо Хинков, министър на здравеопазването в кабинета "Денков". Има и възможност да мине в режим на работа на болница в отдалечен район, като получава допълнителни субсидии от министерството, допълни той. Досегашният здравен министър е съгласен с твърденията, че болницата умишлено е била водена към фалит и че "има интереси за приватизацията на болницата". 

"Едно от решенията е тя да се слее с големия комплекс на "Болници за рехабилитация", което ще доведе до разпределение на нейните дългове. При положение, че сега тя може да влезе без дългове в този комплекс, това може да бъде решено от новия министър. Болницата е спасена", изтъкна проф. Хинков. Той смята, че "би било добре да се потърси съдебна отговорност" на бившия директор на болницата в Котел. 
"Проблемът е системен и той е свързан с това, че държавните болници, поради редица причини, тяхното управление, смяната на директори е изключително трудно и се получават такива неща, като болницата в Котел. Появява се директор, който вероятно има други намерения, а не да оздравява и да води болницата както трябва", коментира Христо Хинков.

Трябва да се изготви оздравителен план, потвърди в предаването "Преди всички" и директорът на лечебното заведение д-р Григор Малев. Той увери, че планът ще бъде предоставен през следващата седмица.

"Работим 10 месеца на батерии", обясни Малев и определи като "много странно всичко, което е ставало с болницата от 2020 година". 

Към момента в болницата в Котел работят 24 души.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53
Франциск Драгинов

Франциск Драгинов: Традицията тук е всяко малцинство да знае езика и на другите

"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..

публикувано на 16.05.25 в 10:39