Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Застани до мен срещу рака" - книга за научните изследвания, практики в борбата с рака, съчетани с лични истории

Журналистката Елена Банова споделя своя път в лечението на коварното заболяване

Елена Банова
Снимка: Станислава Пирчева

Потърсете "Медените питки на душата!" – към тази поетична представа за човешката душа, оставена за поколенията от Патриарх Евтимий- учен, книжовник и писател, призовава в книгата си "Застани до мен срещу рака", журналистката Елена Банова, водена от желанието си да сподели своя път в лечението на коварното заболяванеИ не случайно в първото издание на книгата тя казва, че това е нейният личен голям труд да помага. 

Елена Банова е дългогодишен журналист, а също и създател и председател на Фондация “Неогенезис” - една от най-авторитетните неправителствени организации за борбата с рака. Банова е издала пет книги с публицистика, очерци, интервюта.

В „Нощен хоризонт“ Банова разказва за новото преработено издание на книгата с допълнения, като практическо ръководство, което осветлява пътя на онкологичния пациент, но и на всеки, който се интересува от здравословния начин на живот и хранене. 

Книгата представя съвременни научни изследвания и практики в борбата с рака, съчетани с лични истории и опита на Банова. Журналистката разказва за усилията да напише книга на ясен и разбираем език, подходяща за широката публика като споделя със слушателите стъпките, които човек с подобна диагноза трябва да предприеме, за да се бори със заболяването, както и предпазните мерки, които са необходими за хората в трайна ремисия

Тема на разговор чрез страниците на „Застани до мен срещу рака“ е и специалният поглед на книгата към суперхраните на света - различни диетотерапии, създадени от учени и медици по целия свят. Диети, базирани на изследвания и научни факти за влиянието на храната върху процесите на заболяване и здравеопазване. 

Елена Банова

"Застани до мен срещу рака" е пътеводител към по-здравословен начин на живот и хранене, който може да помогне на всеки, който търси информация и вдъхновение за подобряване на своето здраве и благополучие. 

"Надеждата изправя на крака, дава криле, тя те кара да гледаш напред и надалече, смята Елена Банова. Според нея най- добрият лек това е търсенето на духовното пречистване, на вътрешната хармония. Тя подрежда всичко търсено, научено и изучено – да се знае от всеки, който иска да се справи с този проблем. Търсенето и вътрешният човешки напор да знаеш повече носи в същото време и огромна помощ за тялото, вярва още тя.

„В най-тежките си дни обикновено се спасявам с изкачване на Черни връх… Балсам да душата е да вие вятър, да шиба през лицето дъжд или сняг, да се носят облаци… Всичко това го имам и в този момент, като по поръчка ми е. Навярно, за да ми бъде по-леко, докато премислям… В края на четирикилометровия път между Голи връх и Черни връх винаги съм готова с решението си

Независимо какъв проблем обмислям. Защото от години тази отсечка между двата върха за мен е път-болка, път-изпитание, път-плач, път-опомняне. Никога не съм слизала от Черни връх без решение, без да съм преценила ясно какво трябва да правя там, долу. Слизам различна и в никакъв случай рухнала. Както се надявам да се случи и сега…“ – пише в книгата „Застани до мен срещу рака“ авторката Елена Банова.


Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05

Райна Бояджиева: Ако акушерската професия е автономна, ще привлече повече желаещи

4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък.  48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..

публикувано на 01.05.25 в 10:10
Д-р Десислава Безинска-Шеинкова

Психолог: По отношение на рекламите за хазарт най-уязвимата част от обществото са децата

"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..

публикувано на 25.04.25 в 15:24